Niezwykłe zastosowanie dachówek

Projekt mieszkaniowy w Bergen op Zoom
Projekt mieszkaniowy w Bergen op Zoom 

Integralna rekonstrukcja dzielnic ’t Fort-Zeekant oznacza, że zburzonych zostanie 300 domów. Obecnie, kiedy zakończony został etap I, można zobaczyć, że w założeniu konstrukcyjnym nowych posesji uwzględniono to, co jeszcze niedawno się tam znajdowało i że ich nowy styl nawiązuje do okolicznych budynków. Jeden rząd domów szczególnie zwraca uwagę: dominują tam, jak poprzednio, czerwone dachówki. Ale obecnie, w sposób nieszablonowy.

Pionowe dachówki na ‘kwadratowym dachu’

“Dachówki są używane w całej okolicy ’t Fort- Zeekant – wyjaśnia architekt Fred Dekkers. On i jego agencja, Hoenders Dekkers Zinsmeister Architekten (HDZ) zajmowali się zarówno pierwszym jak i drugim etapem projektu rekonstrukcji w Bergen op Zoom. Dwa bloki mieszkalne, zaprojektowane przez ich biuro, są właśnie budowane w ramach etapu II. HDZ zajmował się głównie mieszkaniami dla osób wymagających częściowej opieki, domami miejskimi i segmentami willowymi. Pod względem kształtu i wyglądu te niskie budynki pasują zarówno do siebie, jak i do domów, które już znajdują się w okolicy. Dekkers mówi: „Jeśli spojrzeć na ten teren, okolicę i wcześniejsze budynki czerwone dachówki dominują. Chcieliśmy coś z tym zrobić, ale wybraliśmy prosty, kwadratowy dach – kształt bloku, zamiast dachu z dwustronnym spadkiem. Drzwi wejściowe mają 2,3 metra wysokości, a ponad nimi – na szerokość frontonu – jest ukryta rynna. Wszystko, co znajduje się powyżej, jest pokryte płaską dachówką Migeon Actua z asortymentu Koramic.”

Zgodnie z formą terenu

Projekt mieszkaniowy w Bergen op Zoom

Pomimo znacznego zróżnicowania domów, łączy je ze sobą użycie jednolitych materiałów konstrukcyjnych. Rzędy domów własnościowych, segmenty i bliźniaki oraz dwa bloki z mieszkaniami dla osób wymagających częściowej opieki opierają się na schemacie jednego piętra i dachu z dwustronnym spadkiem. Ściany parteru są wykonane z kamienia; konstrukcja powyżej jest prosta i pokryta dachówką ceramiczną. Budynki oparto na szkielecie z drewna. „Jeśli przyjrzeć się uważnie, w linii dachów można dostrzec niewielkie przesunięcia. W tych właśnie miejscach budowaliśmy dostosowując się do ukształtowania terenu, czyli nieregularnie. Domy znajdują się na krawędzi terenu zwanego Brabantse Wal. Dalej ziemia jest bardziej wyrównana”, wyjaśnia Dekkers. W wysokości dachów są widoczne różnice. „W segmentach możliwe jest wbudowanie w ścianę konstrukcyjną profilu złączowego, dzięki czemu stosunkowo łatwo potem rozbudować dom o kolejne piętro – mówi Dekkers.- W kilku domach już to zostało wykonane. Jest to również świetne rozwiązanie, jeśli się planuje rozbudowę w przyszłości. Dachówki można potem położyć ponownie i nie będzie problemów z różnym sposobem ich mocowania”.

Projekt mieszkaniowy w Bergen op Zoom

Okna w ‘dachu’ mają ciemne framugi, a wokół nich wyłożona jest dachówka. „To logiczny wybór koloru dla okien w dachu. Pomyśleliśmy, że będzie odpowiedni także dla pionowych płaszczyzn pokrytych z dachówką”, wyjaśnia Dekkers. Normalnie, ale niepowtarzalnie. Projekt: Projekt mieszkaniowy w dzielnicy ’t Fort-Zeekant, Bergen op Zoom (Holandia) Klient: Wonen West Brabant i Rabo Vastgoed Architekt: Hoenders Dekkers Zinsmeister Architekten b.v., Delft Architekci projektu: ir. Fred Dekkers, ir. Allard de Goeij, Kaspar Zinsmeister i Marloes Koster Zespół projektowy: ing. Pim IJsendoorn, ing. Joris de Zeeuw i ir. Inge van Zuijlen Wykonawca: Gebr. van Wanrooij Bouwbedrijven, Geffen Dachówka ceramiczna: Koramic Migeon Actua, czerwień naturalna

Projekt mieszkaniowy w Bergen op Zoom

Data utworzenia: 08.05.2013


Komentarze

  • Andrzej napisał(a):

    budynki podobają mi się. wyglądają jakby były budowane z cegły. dachówka na ścianie i dachówka na dachu w całości całkiem fajnie komponuje się. w połączeniu w całe osiedle robi wrażenie. rynien praktycznie tam nie widać bo są zabudowane.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły