Nowe dachówki, dawny wygląd

Nowe dachówki, dawny wygląd
Nowe dachówki, dawny wygląd 

W Dean Village w Edynburgu, nad samym brzegiem rzeki Water of Leith, zdecydowano się na pokrycie zabytkowego Well Court ręcznie formowanymi dachówkami ceramicznymi Goxhill marki Sandtoft.

Wymiana pokrycia dachu to część rozbudowanego projektu remontowego opiewającego na kwotę 1,1 miliona funtów. Prace dekarskie prowadzone są przez Edinburgh World Heritage we współpracy z właścicielami 54 apartamentów i pomieszczeń biurowych należących do tej nieruchomości. Well Court powstał w latach 80. XIX wieku, kiedy to sir John Ritchie Findlay, filantrop i właściciel gazety Scotsman, zlecił jego budowę jako miejsca zakwaterowania miejscowych robotników. Posiadłość, zaprojektowana przez architekta Sydneya Mitchella, zalicza się do ukrytych klejnotów architektury Edynburga. Aby przywrócić pierwotny wygląd posiadłości, odrestaurowano oryginalne mury, okna, wieżę zegarową i tereny publiczne, a także dach. Chcąc jak najbardziej zbliżyć efekt końcowy prac do oryginału, architekt odpowiedzialny za wybór dachówek zlecił działowi Heritage Service firmy Sandoft, specjalizującemu się w odrestaurowywaniu i konserwacji zabytków, dostarczenie wykonanych pod zamówienie gąsiorów dla tego wyjątkowego budynku. Jako że Well Court jest chronionym zabytkiem, dachówki należało dopasować do pierwotnego, ponad stuletniego pokrycia. Wybór padł na dachówki ceramiczne Goxhill, których kolory – ciemna czerwień i jesienny brąz – sprawiają nadzwyczaj pozytywne wrażenie i nadają nowemu dachowi historyczny wygląd. Dachówki dość szybko pokryła tzw. patyna i wkrótce zaczęły wyglądać tak, jakby były tam od zawsze. Ręczna produkcja oparta na tradycyjnych technikach sprawia, że każda dachówka jest inna i nadaje dachowi jedyny w swoim rodzaju wygląd. Dachówki Goxhill wypadły świetnie w porównaniu z wieloma innymi dachówkami, oferowanymi przez przedsiębiorstwa specjalizujące się zarówno w produkcji ręcznej jak i maszynowej. Dachówki Goxhill produkowane są z naturalnej gliny i dają gwarancję pięknego dachu na nie mniej niż 60 lat. Produkowane są one w następujących kolorach: ciemna czerwień, ciemny kasztan, jasna czerwień i jesienny brąz.

Projekt: Nowy dach Well Court, Edynburg Inwestor: Edinburgh World Heritage Architekt: Bob Heath Główny wykonawca: William Black & Sons Dachówki ceramiczne: Sandtoft Goxhill, produkowane ręcznie płaskie dachówki, mieszanka kolorów brindle mix

Data utworzenia: 20.03.2013


Komentarze

  • Monika napisał(a):

    Wymiana dachu na zabytkowym budynku to spore wyzwanie. Należy przywrócić pierwotny wygląd dachu, a więc trzeba zastosować specjalne dachówki. Po odrestaurowaniu budynek wygląda podobnie jak wtedy gdy go budowano.

  • Roman napisał(a):

    Jestem jak najbardziej za tym aby dach był ozdobą każdego budynku. Projekt rewitalizacji dachu na starych budynkach w ten sposób aby był on jak najbardziej zbliżony do pierwotnej realizacji jest bardzo ważny gdyż utrzymuje ciągłość historyczną. Tutaj dachówka ceramiczna w odpowiednio dobranym wzorze i kolorystyce sprawia wrażenie że nic od lat się nie zmieniło. Dlatego warto dbać o takie detale.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły