Blachodachówka

Blachodachówka modułowa DECRA

Nazwa Decra® czerpie swoją nazwę od masy bitumicznej Decramastic, opracowanej przez pewną angielską firmę już w latach 20. minionego wieku i stosowanej do malowania metalowych płyt falistych, co dało początek rozwojowi pokryć typu Decra.


Producentem Decry w Europie od prawie 40 lat jest Grupa Icopal, która dołączyła podobnie jak Grupa Braas Monier do powstałej w 2017 roku Grupy BMI (Braas Monier Icopal). Pokrycia blaszane Decra, obecne na polskim rynku od kilkunastu lat, w 2018 roku dołączyły do oferty Monier Braas – lidera dachówek betonowych i ceramicznych. Misją Monier Braas jest dostarczanie klientom najlepszych w swojej klasie, wysokiej jakości, innowacyjnych rozwiązań dedykowanych dachom skośnym, a więc i takich do których należą również pokrycia blaszane Decra®.

W dzisiejszych produktach nie używa się już mas bitumicznych, zastąpiły je żywice i lakiery akrylowe, dające znacznie lepsze własności ochronne i efekty dekoracyjne. Żywice stanowią też trwałe i jednocześnie elastyczne spoiwo dla wtopionej w nie kolorowej posypki kamiennej (kwarc, bazalt, łupek). Kolor posypki nadawany jest w procesie ceramizacji, w temperaturze ok. 1000°C.
Posypka dodatkowo wytłumia panel akustycznie i na dachu nie występuje efekt dudnienia deszczu.
Podstawę konstrukcyjną paneli Decra® stanowi blacha stalowa powlekana alucynkiem (produkty w wersji Standard) lub blacha stalowa powlekana stopem cynkowo-magnezowym i powłokami poliuretanowymi (wersja Premium).

Fot. 2. Decra Classic, tekowy.

Fot. 2. Decra® Classic, tekowy.

Pokrycia Decra® objęte są 30-letnią Gwarancją Jakości Monier Braas. W ofercie Monier Braas znajdują się dwa kształty Decry w opisanej technologii:

  • Decra® Stratos, imitująca gont drewniany. Decra Stratos dostępna jest w 4 kolorach (czarny, antracyt, tekowy, pepperstone). Na jeden metr kwadratowy potrzeba 2,54 szt. paneli. Stratos ma rozstaw łat 319 mm.
  • Decra® Classic, o profilu dachówkowym. Decra Classic dostępna jest z kolei w 3 kolorach (czarny, czerwony, tekowy). Na jeden metr kwadratowy potrzeba 2,54 szt. paneli. Classic ma rozstaw łat 369 mm.

Akcesoria obróbkowe

Uzupełnieniem paneli są oczywiście akcesoria obróbkowe, które pozwalają na szybkie i estetyczne skomponowanie całego dachu. Charakterystyczną cechą pokryć Decra® jest to, że panele montowane są z góry do dołu, oraz to, że są one mocowane od przodu łat, od czoła paneli (co daje doskonałą odporność na podrywanie przez wiatr). Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób mierzenia łat. W systemie Decra® mierzenie rozstawu łat odbywa się nieco inaczej jak w pokryciach dachówkowych, mianowicie „dół łaty – dół łaty”.
Podstawowe zasady montażu będzie można poznać uczestnicząc w szkoleniach organizowanych, od lutego w Zakopanem, a następnie jesienią w pozostałych ośrodkach szkoleniowych Monier Braas, o czym będziemy informować na stronie internetowej naszej firmy. Przygotowujemy także nową, i jak zwykle w Braasie obszerną, instrukcję montażu.

Monier Braas Sp. z o.o.
ul. Wschodnia 26, 45-449 Opole
tel.: 801 900 555

4.7/5 - (48 votes)

Data publikacji: 1 lutego, 2018

Autor:

4.7/5 - (48 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. reksio13
    niedziela, 11 lutego, 2018

    bardzo mi sie podoba ta blacha

  2. Pracowity
    sobota, 3 października, 2020

    Pokrycia dachowe Decra stają się coraz bardziej popularne,a swą bogata oferta ciągle poszerzają.Bogata oferta i długa gwarancja przemawiają za wyborem pokryć na coraz to nowe dachy.

Podobne artykuły