Stal i grafit – sposób na trwały i modny dach

Stal i grafit – sposób na trwały i modny dach
Stal i grafit – sposób na trwały i modny dach 

Budowa domu to dla właścicieli ogromne wyzwanie: na każdym etapie wymaga pełnego zaangażowania, ciągłego dokształcania się oraz podejmowania decyzji. Na długo jednak przed tym zanim właściciele staną przed wyborem gatunku drewna na podłogę bądź modelu płytek w łazience, będą musieli podjąć znacznie poważniejsza decyzję dotyczącą rodzaju i koloru dachu.

Grafit – kolor raczej nie na jeden sezo Wybór pokrycia dachowego należy do najważniejszych decyzji inwestorów. Podczas gdy remont wewnątrz domu lub wymianę mebli robimy przeważnie co kilka lat, dach kupujemy już na całe dziesięciolecia. Nietrudno zatem uzmysłowić sobie, jak długofalowa i brzemienna w skutkach może być to decyzja. Spośród oferowanych na rynku pokryć dachowych – najlepszą opcją wydają się pokrycia ze stali. Bowiem w porównaniu do pozostałych charakteryzują się najbardziej wyważoną relacją jakości do ceny. Gont bitumiczny jest tańszy, ale znacznie mniej trwały, zaś na drugim biegunie są pokrycia ceramiczne – bardzo trwałe i bardzo drogie. W tym układzie stal to rozsądny wybór w bardzo dobrej cenie – choćby ze względu na fakt, że gwarancje producentów na pokrycia z tego materiału są naprawdę długie.

Kluczowym elementem wyboru pokrycia z blachy jest decyzja o wyborze powłoki ochronnej – wyjaśnia Rafał Kuczyński Dyrektor Handlowy firmy Blachy Pruszyński, największego polskiego producenta pokryć ze stali. – To ona zapewnia pokryciu długowieczność, a do najlepszych powłok zaliczamy te z poliuretanu. Bez względu na to, czy są one w połysku (PURLAK), czy też  w macie (PURMAT) udzielamy na nie 30 lat gwarancji.

Dlaczego równowaga zawsze gwarantuje sukces

Grafit – kolor raczej nie na jeden sezo

Gdy techniczne decyzje mamy za sobą, do wyboru pozostają jedynie kształt pokrycia oraz jego kolor. Jednak w tych przypadkach decyduje już tylko indywidualne poczucie estetyki. Dobierając kształt warto kierować się zasadą: im bardziej skomplikowany dach, tym prostsze pokrycie, i odwrotnie: im prostsza połać, tym lepiej prezentuje się wysoki profil i falowanie. Dla domów o wielopołaciowych dachach, z lukarnami, korzystnym wyborem będą zatem klasyczne i zawsze trendy – panele dachowe z rąbkiem. Dachy dwuspadowe lub o prostych, dużych połaciach dają znakomite pole do popisu dla charakterystycznych, wyrazistych pokryć w typie blachodachówki ARAD marki Blachy Pruszyński. Dobór na proponowanej zasadzie równowagi nie jest oczywiście jedynym sposobem na ładny dach, daje natomiast gwarancję, że nasz wybór nie zakończy się estetycznym fiaskiem.

Grafit – kolor raczej nie na jeden sezon

Kolorami najczęściej wybieranymi przez klientów – możemy je właściwie nazwać ponadczasowymi – były od wielu lat i nadal pozostają brąz, cegła i czerń. Jednak od kilku sezonów prawdziwym hitem sprzedażowym są pokrycia grafitowe – ocenia Rafał Kuczyński z Blachy Pruszyński.

Skąd ta popularność? Kolor dachu musi przede wszystkich współgrać z kolorem elewacji. Najczęściej spotykanym połączeniem jest biała lub beżowa elewacja łączona z ciemnym dachem. Jest to być może mało wyszukane połączenie, ale bardzo bezpieczna konfiguracja. Grafit zaś to kolor uniwersalny – pasuje zarówno do budynków nowoczesnych z jasną elewacją (i na przykład z lubianymi przez architektów elementami drewna), jak i do klasycznych budynków w stylu dworkowym. Przy grafitowym dachu można sobie także pozwolić na odrobinę ekstrawagancji w doborze koloru elewacji – ponieważ będzie on świetnie korespondował z bardziej odważną pomarańczową bądź zieloną elewacją.

Najważniejsze to nie przesadzić, a najlepiej zawczasu znaleźć przykład domu, który nam się podoba lub poradzić się architekta bądź handlowca. Wówczas z pewnością osiągniemy zamierzony efekt.

Blachy Pruszyński

Data utworzenia: 08.09.2016


Komentarze

  • praktyk napisał(a):

    Wybór pokrycia dachowego jest bardzo ważny dla naszego poczucia bezpieczeństwa jaki i do wyglądu naszego domu.Warto zainwestować w innowacyjne i zarazem sprawdzone ,takiej jak blachodachówka koloru grafitowego i jak taki kolor preferuję w pokryciach dachów.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły