Urok klasyki i współczesności

Urok klasyki i współczesności
Urok klasyki i współczesności 

Przyciągający uwagę projekt osiedla mieszkalnego położonego na obrzeżach niewielkiej miejscowości Middenbeemster w Holandii, łączy w sobie klasykę z nowoczesnością. Miasteczko znajduje się w centrum historycznego regionu Beemster Polder, który jako pierwszy został odebrany morzu. Obszar ten, niezmieniony od czterech wieków, został niedawno wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Projekt nowego osiedla, doskonale pasujący do polderowego krajobrazu i warunków naturalnych, jednocześnie wykorzystuje najnowsze osiągnięcia architektoniczne. Zaprojektowane przez George’a Polmana z biura AG Architecten w Haarlem osiedle składa się z 30 apartamentów do wynajęcia. Projekt nawiązuje do lokalnej architektury: tworzące dwuszereg domy kończą plan zagospodarowania przestrzennego dla Groene Poort. Piętrowe budynki kontrastują z okoliczną zabudową parterową. Na każdym piętrze znajdują się apartamenty o powierzchni 95 m2, z dwiema dużymi sypialniami.

„Stóg siana” przykryty dachówkami

Nawiązania do lokalnej historii nie kończą się na rozkładzie osiedla. Na przykład klatka schodowa prowadząca do apartamentów na pierwszym piętrze (w którą może być wbudowana winda), przypomina kształtem tradycyjny, kwadratowy stóg siana przykryty dwuspadowym dachem. Jest to nawiązanie do wiejskiej przeszłości Beemster i jego typowych zabudowań.

Dachówki Alegra Narvik firmy Koramic

Całość uzupełniają, pokrywające dłuższe ściany budynków, dachówki ceramiczne. Wybrano do tego celu Narvik Alegra fi rmy Koramic. Dachówki są w kolorze naturalnej czerwieni, podobnie jak dachówki na spadkach i płaskich szczytach dachów. Te ostatnie nawiązują do otwartych przestrzeni, a ich kratkowany wzór przywodzi na myśl regularną siatkę poprzecinanych drogami pól.

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość

Projekt nawiązuje do lokalnych tradycji, ale jednocześnie wykorzystuje wiele nowoczesnych rozwiązań, szczegółów i materiałów, takich jak szkło, drewno i stal. W przednich i tylnych ścianach budynków są duże otwory, dzięki czemu apartamenty wychodzą na obie strony. Ta ostatnia cecha, jak też duże ogrody wspólne dla wszystkich mieszkańców sprzyjają kontaktom towarzyskim. Apartamenty są przeznaczone dla osób niezależnych, zaczynających nowy etap w życiu, które mogą maksymalnie wykorzystywać możliwości kontaktów społecznych. W miarę upływu lat budynki, dzięki wypełnieniu treścią swoich społecznych funkcji, będą coraz bardziej przytulne i domowe.

Urok klasyki i współczesnościUrok klasyki i współczesności

Projekt: 30 mieszkań do wynajęcia w Middenbeemster (Holandia) Klient Bouwcompagnie, Hoorn Biuro projektowe: AG Architecten, Haarlem Projektant: George Polman Główny wykonawca: Building Company Buitenhuis bv, Landsmeer Wykonawca dachu: Gebr. Schaap, ’s Graveland Dachówka ceramiczna: Koramic Narvik Alegra, naturalna czerwień

Data utworzenia: 28.03.2013


Komentarze

  • Milena napisał(a):

    Ciekawym pomysłem jest nawiązanie do lokalnych tradycji oraz do nowoczesnych rozwiązań. Wspólne ogrody są okazją do integracji mieszkańców.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły