Realizacje

Apartament w Stavanger z widokiem na morze, hangar dla łodzi i marinę

Dzisiaj, gdy statek zawija do portu Stavanger w Norwegii, marynarz na bocianim gnieździe zawoła „Ląd na horyzoncie!” po dostrzeżeniu nowego dwunastokondygnacyjnego budynku stojącego przy wejściu do portu.

Kiedy planowano rozbudowę osiedla Hinna Park w Stavanger ambicje były duże; miejsce to miało stać się najbardziej atrakcyjnym centrum biurowomieszkaniowym w Skandynawii. Ważnymi parametrami dla projektantów miały być wielokulturowość i zachowanie walorów terenu.

Centralnym punktem tego terenu jest Stadion Parken — nowoczesne wielkomiejskie centrum usługowo-handlowe. Komunikację z centrum ułatwia rozbudowana sieć autobusów i pociągów miejskich. Niedaleko znajduje się też Viking Stadion, lokalny ośrodek sportowy. Plan miasta koncentrował się na zapewnieniu równowagi pomiędzy zabudowaniami, strefami zielonymi i innymi elementami zagospodarowania terenu.

Hinna Brygge to jedno z najnowszych przedsięwzięć na tym terenie, umiejscowione na działce graniczącej z wejściem do portu — terenem znaczącym granicę nowej dzielnicy Stavanger. Właścicielami terenu są Kruse Bolig i Ögreid Eiendom.

Budynki Hinna Brygge umieszczone są na poziomie doków i z trzech stron otoczone są wodą. Dla mieszkańców przygotowano marinę. Architekci Hans Jörgen Moe i Ingar Svinterud z biura Brandsberg-Dahl Architects w Stavanger zaplanowali i zaprojektowali cały teren. Niższy poziom, poziom doków, służy jako główne wejście zagospodarowane terenami wspólnymi i hangarem dla łodzi należących do osób, które posiadają miejsca w marinie zbudowanej przy nabrzeżu. Budynek dzieli od nabrzeża publiczny deptak niedostępny dla ruchu kołowego. W jednym z sąsiednich budynków znajduje się parking samochodowy.

Apartament w Stavanger z widokiem na morze, hangar dla łodzi i marinę

Teren zabudowany jest dwoma obiektami odwróconymi względem siebie w sposób, który zapewnia optymalny widok z każdego z mieszkań. „Ważne dla nas było nadanie tym identycznym budynkom innych fasad” — mówi Ingar Svinterud — “moduły fasad są identyczne, ale pokryte innymi materiałami. Fasada jednego z budynków pokryta jest miedzią patynowaną (Nordic Green), a fasada drugiego z budynków pokryta zostanie patynowaną cyną. Różnice w materiałach elewacyjnych wprowadzają bogactwo wrażeń architektonicznych i nadają budynkom więcej wyrafinowania.

„Podział modułów fasady ma podkreślać poziomy charakter otoczenia. Podłużne elementy i ich podłużne łączenia dają fasadzie przyjemną grę kolorów i kontrastują z wyrazistą pionową linią okien. Okna zaprojektowane są i umieszczone w taki sposób, by dopasować się do rytmu fasady.”

Apartament w Stavanger z widokiem na morze, hangar dla łodzi i marinę

Pierwszy budynek, z fasadą wykończoną patynowaną miedzią, został oddany do użytku wiosną 2007 roku, a prace nad drugim budynkiem zostaną ukończony jesienią. Pomimo stosunkowo wysokich cen mieszkań w Hinna Brygge, ich sprzedaż odbyła się bardzo sprawnie. „Wszystkie mieszkania sprzedaliśmy w ciągu 14 dni” — powiedział przedstawiciel lokalnej agencji nieruchomości. Nic w tym dziwnego. Kto nie chciałby mieszkać w budynku z fasadą pokrytą patynowaną miedzią, z okien którego rozpościera się widok na morze i pobliską marinę?

Żródło: Forum miedzi

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 29 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotr
    środa, 25 września, 2019

    Hinna Btygge symbolizuje jedno z niezrealizowanych do tej pory marzeń, czyli mieszkania w apartamencie z widokiem na morze. Marzyłem o Gdyni, ale Stavanger w Norwegii przebija wcześniejszy wybór. Ten piękny wizualnie wieżowiec o ciekawej infrastrukturze i przyjaźnie zorganizowanym otoczeniu przebija mój wcześniejszy wybór, Do tego jeszcze ta patynowana miedź. Niestety teraz jeszcze poza zasięgiem.

  2. Marta
    czwartek, 17 września, 2020

    Mieszkania sprzedały się bardzo szybko, bo i okolica i widoki są przepiękne. Kto by nie chciał mieszkać w apartamencie z widokiem na morze?

Podobne artykuły