Izolacje dachowe

BauderECO – ekologiczna termoizolacja zarówno na dachy strome, jak i płaskie

Każdy dach, czy to stromy, czy płaski, musi być dobrze zaizolowany termicznie. Nie ma tutaj miejsca na żadne ustępstwa, nawet najmniejsze. Dlatego też firma Bauder wykorzystując innowacyjne rozwiązania technologiczne, wprowadziła do swojej oferty płyty BauderECO.

Jak wskazuje nazwa płyty BauderECO to ekologiczne materiały termoizolacyjne. Do ich produkcji wykorzystano biomasę, pozostałości produktów wtórnych i wapno muszlowe. Nie oznacza to jednak wcale, że skoro wykorzystano produkty z recyklingu, termoizolacja nie jest pełnowartościowa. Okazuje się, że w ten niekonwencjonalny sposób uzyskano wyjątkowo wysoką izolacyjność na poziomie λ 0,023-0,024 W/(m·K). Zaletą płyt BauderECO jest również m.in. niski ciężar,  wysoka wytrzymałość na ściskanie i odporność na działanie wilgoci. Należy podkreślić, że osiągnięto takie świetne parametry przy niewielkim zużyciu energii i surowców. Nową ekologiczną termoizolację można stosować zarówno na dachy strome – płyty BauderECO S, jak i płaskie – płyty BauderECO F. Oczywiście przeznaczone są do wykonania izolacji nakrokwiowej.

Nakrokwiowa termoizolacja z odzysku

Termoizolacja nakrokwiowa – chociaż nadal u nas mniej popularna – to doskonały wybór. Nie tylko nie ogranicza przestrzeni poddasza, ale przede wszystkim gwarantuje szczelną i jednorodną warstwę ocieplenia, eliminując w ten sposób mostki termiczne, przez które w niekontrolowany sposób ucieka ciepłe powietrze z budynku. Ponadto konstrukcja dachowa znajduje się pod termoizolacją, więc jest dobrze chroniona i znajduje się w ciepłym, suchym, niezagrożonym obszarze. Co ważne, po płytach można swobodnie chodzić, bez obaw, że się wygną czy popękają. Jednak dlaczego firma Bauder postawiła właśnie na biomasę? Odpowiedź prosta – w trosce o środowisko, która przejawia się już na etapie wyboru surowców i rozciąga się na cały proces produkcyjny. Biomasę pozyskuje się z różnego rodzaju odpadów i produktów biodegradowalnych oraz pozostałości przemysłu przetwórczego, produkcji rolnej i leśnej. Wykorzystała to firma Bauder i dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sprawiła, że biomasa stała się doskonałym materiałem izolacyjnym – rdzeń płyt BauderECO S i BauderECO F w 60% składa się właśnie z biomasy. Budowę płyt szczegółowo dopracowano, bo przecież rdzeń to nie wszystko, więc pokrywa go z dwustronna oddychająca powłoka z wapienia muszlowego (wapno muszli stanowi odpad w przemyśle spożywczym) i włókniny szklanej. Ponadto wierzchnia warstwa płyt BauderECO to czysta odmianowo włóknina PP, która po wykorzystaniu może być poddana recyklingowi.

Płyty BauderECO na dachy strome i płaskie – nowe standardy

Jak wspomniano, płyty BauderECO charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (im niższy, tym lepiej) – λ na poziomie 0,023-0,024 W/(m·K). Oczywiście takie parametry przekładają się na skuteczną ochronę domu przed wychłodzeniem zimą, ale – co niemniej istotne – także przed nadmiernym nagrzaniem latem. Ponadto grubość warstwy izolacyjnej może zostać zmniejszona, przy zachowaniu warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać nowo budowane domy – od stycznia 2021 r. współczynnik przewodzenia ciepła dachu U nie może przekroczyć 0,15 W/(m2·K). Płyty BauderECO stanowią również doskonałą izolację przed deszczem, gradem, a także hałasem – spełniają kryteria dla dachów zlokalizowanych w pobliżu lotnisk. Co ważne, płyty są dyfuzyjne. Oznacza to, że wilgoć powstająca wewnątrz budynku może bez oporów z niego się wydostać, nie prowadząc do degradacji przegród budowlanych, jednocześnie zapewniając zdrowy mikroklimat we wnętrzach. Warto podkreślić, że termoizolacja nakrokwiowa BauderECO jest wolna od jakichkolwiek substancji zanieczyszczających środowisko (tj. formaldehyd, lepiszcza czy dodatkowe substancje np. przeciw szkodnikom lub pleśni), dzięki czemu powietrze w całym domu jest czyste.

Projektując płyty BauderECO S i BauderECO F położono nacisk na ekologię oraz dołożono starań, aby zapewnić doskonałe parametry izolacyjne i użytkowe. Ponadto firma Bauder zadbała o łatwy i bezpieczny montaż. Docinanie połączeń i detali ułatwia nadrukowana na warstwę kryjącą 10-centymetrowa kratka – usprawnia także montaż kontrał. Natomiast samoprzylepne zakłady poziome i pionowe gwarantują mocne, pewne sklejenie termoizolacji, dzięki czemu od razu po montażu uzyskujemy wiatroszczelną i odporną na tzw. przepływ wsteczny powłokę. Dzięki kompleksowemu podejściu BauderECO wytyczna nowe standardy w obszarze termoizolacji zarówno stromych, jak i płaskich dachów.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 13 września, 2023

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły