Izolacje dachowe

Termoizolacja nakrokwiowa – sprawdzone ocieplenie dachu od zewnątrz

Termoizolacja nakrokwiowa to stosunkowo nowe rozwiązanie, jednak zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego. Przede wszystkim zatrzymuje ciepło i skutecznie chroni wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Co ważne, nie zmniejsza powierzchni użytkowej pomieszczeń na poddaszu.

W naszym kraju zazwyczaj powstają domy z poddaszem użytkowym, co wymusza ocieplenie dachu. Standardowo do tego celu wykorzystuje się wełnę mineralną. Jednak zaostrzone warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać nowo powstające budynki, spowodowały, że ta warstwa musi być gruba. Nietrudno się domyślić, że tym samym przestrzeń pod dachem ulega zmniejszeniu. Rozwiązaniem jest izolacja nakrokwiowa. Jak wskazuje nazwa, materiał ociepleniowy układany jest na krokwiach, więc jego grubość nie ma wpływu na wysokość pomieszczeń na poddaszu. Ponadto taki sposób ocieplenia dachu umożliwia ciekawe wyeksponowanie belek, a tym samym stworzenie nietuzinkowej aranżacji wnętrz. Niezaprzeczalną zaletą termoizolacji nakrokwiowej jest również to, że zostały wyeliminowane mostki termiczne – miejsca, w których zawsze dochodzi do dużych, niekontrolowanych strat ciepła. Aby jednak termoizolacja spełniała swoje funkcje, po pierwsze należy zastosować materiał przeznaczony do tego celu, np. płyty BauderPIR, po drugie musi być on ułożony zgodnie z zasadami.

Co warto wiedzieć!

Najczęściej izolacja nakrokwiowa układana jest w nowo budowanych domach, ponieważ więźba musi być mocna i mieć odpowiednią nośność. Jednak jeżeli drewniana konstrukcja dachowa jest w dobrym stanie, to jest to doskonały sposób, aby docieplić również stare budynki – pamiętajmy, że stan więźby powinien ocenić specjalista! Warto tutaj podkreślić, że prace dociepleniowe nie dezorganizują życia domowników, gdyż są prowadzone na zewnątrz. Płyty układane są na pełnym deskowaniu (chociaż istnieje również możliwość montażu na krokwiach), dzięki czemu konstrukcja dachowa jest usztywniona i stabilna. Ocieplenie dachu od zewnątrz ma jeszcze jedną (ale nie ostatnią!) zaletę – wysokość krokwi nie musi być dostosowana do grubości materiału ociepleniowego. W przypadku izolacji nakrokwiowej wystarczy, że grubość krokwi będzie uwzględniała podtrzymanie konstrukcji.

Płyty do izolacji nakrokwiowej

Najwięcej płyt izolacyjnych jest wykonanych na bazie twardej pianki PIR o milionach mikroskopijnych zamkniętych komórek. Taka struktura redukuje do minimum przewodzenie ciepła, co jest niezwykle cenne. Materiał ten doskonale izoluje termicznie oraz sprawdza się zarówno zimą, jak i latem, zapewniając stałą temperaturę i zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach przez cały rok. Jest także niezwykle trwały – trudno odkształcalny, nienasiąkliwy, nietopliwy, odporny na czynniki atmosferyczne i większość agresywnych związków chemicznych. Decydując się na izolację nakrokwiową, należy postawić na sprawdzoną, pewną markę materiału ociepleniowego. W ofercie firmy Bauder znajduje się szereg płyt poliuretanowych dedykowanym konkretnym potrzebom, które są przeznaczone do montażu na deskowaniu lub bezpośrednio na krokwiach, gdyż dzięki połączeniu na pióro i wpust tworzą szczelną samonośną warstwę termoizolacyjną. Podstawowym, doskonałym i wytrzymałym systemem są płyty BauderPIR PLUS z obustronną powłoką z aluminium i papą polimerobitumiczną po stronie zewnętrznej. Niezawodnym materiałem termoizolacyjnym są również płyty BauderPIR SWE z warstwą izolacji akustycznej o grubości 40 mm, płyty BauderPIR SF oraz dyfuzyjne płyty BauderPIR SDS.

Termoizolacja nakrokwiowa – sprawdzone ocieplenie dachu od zewnątrz

Nowością w ofercie firmy jest ekologiczna termoizolacja BauderECO S. Płyty powstają z biomasy, która stanowi rdzeń termoizolacyjny i z materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki nim nie tylko oszczędzamy energię, ale również chronimy środowisko. Ponadto w zakresie izolacji firmy Bauder warto zwrócić uwagę na BauderPIR AZS do stosowania razem z termoizolacją międzykrokwiową. Ekonomicznym rozwiązaniem są płyty Bauder PIR MDE. Łączą w sobie termoizolację, warstwę paroizolacyjną, ochronę akustyczną oraz stanowią wytrzymałe podłoże pod pokrycie dachowe. Warto tutaj wymienić zalety izolacji nakrokwiowej Bauder, które podkreślają dekarze. Doceniają przede wszystkim łatwość i szybkość układania płyt, które nie pylą i po których można się bezpiecznie przemieszczać, gdyż nie istnieje ryzyko uszkodzenia nie tylko samego materiału, ale również folii czy membran. Ponadto możliwość doboru różnej grubości i długości płyt, mała masa potrzebna do pokrycia dużych powierzchni, niezbędne elementy do montażu oferowane w systemie – to wszystko sprawia, że warto postawić na kompletne systemy Bauder. Do tego trzeba jeszcze dodać profesjonalne doradztwo techniczne na każdym etapie budowy.

Termoizolacja nakrokwiowa – sprawdzone ocieplenie dachu od zewnątrz
4.5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 22 sierpnia, 2023

Autor:

4.5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły