Izolacje dachowe

Wełna STEICOflex 036: dobra strategia termomodernizacyjna

Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja przynosi ogromne korzyści. Ogranicza straty ciepła, co jest korzystne zarówno dla właścicieli domów, jak i dla klimatu. Redukcja zużycia energii przez budynki przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Ważne jest inwestowanie w skuteczne i ekologiczne materiały termoizolacyjne, takie jak wełna STEICOflex 036.

Termoizolacja wełną STEICOflex 036

Pamiętaj jednak, że skuteczność izolacji zależy od wielu innych czynników, takich jak grubość izolacji, szczelność materiału i prawidłowe zastosowanie. Przed podjęciem decyzji należy przeprowadzić dokładne badania i konsultacje z profesjonalistą.

Ogrzewanie nieocieplonych budynków jest mało efektywne i powoduje duże straty energii, co generuje wysokie koszty i obciąża domowe budżety. Dlatego warto podjąć skuteczne działania jak najszybciej, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nawet stary budynek można zmodernizować w sposób nowoczesny i ekologiczny, co przyniesie korzyści mieszkańcom i środowisku. Termoizolacja pomoże zabezpieczyć budynek przed ucieczką ciepła na zewnątrz i zmniejszy zapotrzebowanie na energię grzewczą.

To jest ocena energetyczna materiału izolacyjnego wełna STEICOflex 036:

  • Współczynnik przenikania ciepła (λ) wynosi 0,036 W/(m·K).
  • Im niższy współczynnik λ, tym lepsza izolacyjność materiału.
  • Wełna STEICOflex 036 ma dobrą izolacyjność termiczną.

– Im wyższa efektywność energetyczna budynku, tym niższe koszty utrzymania i łatwiejsze zapewnienie stałej, komfortowej temperatury dla mieszkańców – mówi mgr inż. Marcin Paczyński z firmy STEICO, producenta naturalnych materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych. – Chociaż konieczność przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych najczęściej argumentujemy sezonem grzewczym, kiedy niedostatki ciepła trzeba rekompensować większą pracą grzejników, to jej korzyści odczuwalne są również w sezonie letnim. Odpowiednia termoizolacja stanowi barierę ochronną przed wysokimi temperaturami przenikającymi z zewnątrz.

Straty ciepła z powodu źle zaizolowanego dachu mogą wynosić nawet 25%, dlatego o jego termomodernizacji warto pomyśleć w pierwszej kolejności. Fot. STEICO
Straty ciepła z powodu źle zaizolowanego dachu mogą wynosić nawet 25%, dlatego o jego termomodernizacji warto pomyśleć w pierwszej kolejności. Fot. STEICO

Zalety termoizolacji wełny STEICOflex 036

Rynek oferuje wiele produktów, jednak zaleca się zastosowanie materiału o jak najlepszych parametrach, ponieważ lepiej izoluje.
Prace remontowe są pracochłonne i wiążą się z kosztami, dlatego lepiej jest nie powtarzać ich za kilka lat, lecz od razu skutecznie i trwale zabezpieczyć termicznie budynek – doradza ekspert.
Warstwa dociepleniowa z włókien drzewnych podniesie standard energetyczny domu do poziomu nie odbiegającego od nowego budownictwa.

Wybierając materiał do termoizolacji, należy wziąć pod uwagę trzy kluczowe wartości: niską przewodność cieplną, duże ciepło właściwe i dużą gęstość objętościową. Maty z włókien drzewnych STEICOflex 036 są doskonałym wyborem, ponieważ posiadają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ D = 0,036 [W/(m*K)]), gęstość 60 kg/m3 oraz bardzo wysokie ciepło właściwe (2100 J/kgK).

Wysoka wydajność materiału ma również inne istotne korzyści dla inwestorów – pozwala zminimalizować grubość warstwy izolacyjnej potrzebną do osiągnięcia określonych parametrów.

Maty nie tylko doskonale izolują, ale dzięki swojej porowatej strukturze i sprężystości idealnie przylegają do izolowanych powierzchni. Duża gęstość zapewnia stabilność, dzięki czemu wełna STEICOflex 036 zachowuje swój pierwotny kształt, a warstwa termoizolacyjna nie opada i pełni swoją ochronną rolę przez wiele lat. Dodatkowo rozwiązują problem wilgoci, który często występuje w starym budownictwie.

– Termomodernizacja ma na celu poprawę stanu technicznego budynku, a nie jego pogorszenie. Jeśli problemem są nie tylko niedocieplone ściany, ale także wilgoć, to zastosowanie mat z włókien drzewnych może być dodatkowym argumentem – przekonuje mgr inż. Marcin Paczyński. – Maty z włókien drzewnych STEICOflex 036 są materiałem o otwartej dyfuzyjności, co umożliwia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz i chroni budynek przed szkodami.

Remont na własną rękę

Termomodernizacja jest poważnym przedsięwzięciem, ale dzięki matom STEICOflex 036 można ją przeprowadzić samodzielnie od wewnątrz budynku. Ten sposób pozwala uniezależnić prace remontowe od warunków pogodowych. Po przymocowaniu do ścian stelaży ze słupków drewnianych, puste przestrzenie pomiędzy nimi wygodnie wypełniają się poręcznymi matami. Następnie warstwę termoizolacji należy zabezpieczyć membraną paroizolacyjną, a potem pokryć płytami wykończeniowymi, np. gipsowo-kartonowymi. W przypadku prac dociepleniowych dachu, maty wystarczy wcisnąć pomiędzy elementy konstrukcyjne przegrody. Maty są dostępne w różnych grubościach – od 40 do 240 mm, co pozwala je dopasować do krokwi różnych wysokości. Jeżeli krokiew jest za niska, można równolegle lub prostopadle do niej przymocować stelaż, tworząc dodatkową przestrzeń do wypełnienia matami.

Wartość dodana do budynku

Komfort cieplny i niższe koszty eksploatacji budynku to wystarczające powody, aby nie odwlekać w czasie termomodernizacji. Co jeszcze powinno przekonać właścicieli starych, źle ocieplonych budynków do przeprowadzenia prac remontowych?

Wysokowydajna i ekologiczna termoizolacja z włókien drzewnych zwiększy wartość nieruchomości. Od 28 kwietnia 2023 r. rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą będzie potwierdzone certyfikatem energetycznym, obowiązkowym dla nowobudowanych, ale również modernizowanych budynków – przypomina mgr inż. Marcin Paczyński. – Może to być istotny argument dla potencjalnego nabywcy, jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż domu.

STEICO CEE Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2, 64-700 Czarnków
tel.: +4867 35 66 215
e-mail: infocee@steico.pl
www.steico.com/pl


Data publikacji: 11 marca, 2024

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły