Blachodachówka

Blachodachówka Novatik

Blachodachówkę Novatik cechuje przede wszystkim prosty montaż, modułowy kształt paneli oraz nowoczesny wygląd dachu.

Rozwiązanie systemowe

Blachodachówka Novatik bazuje na pojedynczych, poręcznych w transporcie panelach o wymiarach ok. 131 cm x 42 cm. Dzięki przetłoczeniom wymusza się układanie na tzw. „zakładkę” z przesunięciem o połowę. Oczywiście do wyboru są również gotowe akcesoria i opierzenia, takie jak gąsiory, kalenice, wiatrownice, pasy nadrynnowe czy opierzenie. Odpowiednie elementy wykończeniowe i akcesoria dobiera się pod kątem konkretnego dachu i oczekiwań inwestora.

Układanie

Blachodachówkę Novatik układa się tak samo jak blachodachówkę z kruszywem kamiennym, montując kontrłaty i łaty z rozstawem w odstępie 68–370 mm i mierząc od dołu łaty do dołu następnej łaty. Pamiętać należy, że panele blachodachówki są podwójnie mocowane do łat – góra i dół panela – a nie wiszą na nich, tak jak to ma miejsce w dachówce ceramicznej. Co prawda koniecznie jest precyzyjne rozmieszczenie łat, ale zyskuje się przy tym możliwość mocowania paneli od czoła bez konieczności montowania dodatkowych uszczelnień. Zaletą jest więc trwałość i jednorodność dachu; wszystkie elementy wykonane są z tego samego materiału. Panele mocuje się za pomocą wkrętów lub gwoździ systemowych.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że panele „schodzą” poniżej linii łat, zatem elementy opierzenia umieszczane pod panelami należy zlicować z krawędzią łat tak, aby nie unosiły paneli.

W blachodachówce Novatik nie ma problemów związanych z krzywiznami na elementach pokrycia, tak jak to ma miejsce chociażby w przypadku dachówki ceramicznej lub betowej nawet przy idealnie rozmieszczonych kontrłatach i łatach. Ważna jest również niewielka masa blachodachówki.

Blachodachówka Novatik
Blachodachówka Novatik
Blachodachówka Novatik
Blachodachówka Novatik
Blachodachówka Novatik
Blachodachówka Novatik
Blachodachówka Novatik
Blachodachówka Novatik

Opierzenia

Wiele elementów opierzenia można wykonać podginając panele. Takie rozwiązanie jest proste w montażu oraz zapewnia estetykę elementu i trwałość dachu. Należy podkreślić, że po gotowej połaci można chodzić w miejscach półokrągłych przetłoczeń, gdzie panele opierają się na łatach.

Blachodachówka Novatik 

Blachodachówka Novatik  sprawdza się zarówno na nowych, jak i remontowanych budynkach. Walory estetyczne tego pokrycia podkreślają szczególnie inwestorzy oczekujący nowoczesnych form architektonicznych. Dla firm wykonawczych ważny jest szybki i łatwy montaż.

Zalety blachodachówki modułowej

Blachodachówka modułowa, mająca postać małych płatów, to alternatywa klasycznej blachodachówki sprzedawanej w dużych arkuszach. Ma wiele zalet, które sprawiają, że posiada dużo zwolenników. Oto pięć zalet blachodachówki modułowej:

 1. Duża różnorodność: Blachodachówka modułowa jest dostępna w wielu wersjach – na rynku bez problemu znaleźć można zarówno tradycyjne modele przypominające klasyczną dachówkę, jak i nieco bardziej nowoczesne i proste formy. Dodatkowo, blachodachówki modułowe są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnym wykończeniu. Dzięki tak dużej ilości wzorów, blachodachówkę modułową można łatwo dopasować do stylu budynku. Oprócz tego, tego typu pokrycie dachowe można malować specjalnymi, dedykowanymi farbami.
 2. Szybki transport i montaż: Blachodachówka modułowa składa się z małych elementów, dlatego nie wymaga specjalistycznego transportu. Panele blachodachówki są zazwyczaj ułożone na paletach i zabezpieczone na czas transportu. Dodatkowo, mimo iż podczas montażu blachodachówki modułowej trzeba być bardzo dokładnym, to jest to dość szybki proces. Mały ciężar i podręczny format blachodachówek modułowych sprawiają, że sprawnie układa się je na dachu oraz łatwiej jest dopasować je do wymiarów i kształtu dachu.
 3. Trwałość: Szacuje się, że dobrej jakości blachodachówka jest w stanie posłużyć przez 30-50 lat. Jest to więc krótszy okres niż w przypadku pokrycia ceramicznego, jednak posiada swoje charakterystyczne zalety. Przykładowo – blachodachówka modułowa nie nasiąka wodą i jest odporna na czynniki zewnętrzne. Specjalne powłoki sprawiają, że blachodachówka modułowa jest dobrze chroniona przed różnymi szkodliwymi czynnikami, np. takimi jak promieniowanie UV, niskie i wysokie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Z faktu tego wynika jeszcze jedna korzyść, mianowicie taka, iż blachodachówkę modułową łatwo jest utrzymać w czystości. Gładką, lakierowaną powierzchnię blachodachówki można umyć wodą – wystarczy obficie spłukać ją myjką ciśnieniową.
 4. Przystępniejsza cena: W porównaniu z dachówkami ceramicznymi czy betonowymi, blachodachówka jest bardzo przystępna cenowo.
 5. Mały ciężar: Blachodachówka modułowa jest lekka, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku dużych dachów, które z racji swojej powierzchni są ciężkie
4.4/5 - (53 votes)

Data publikacji: 4 kwietnia, 2017

Autor:

4.4/5 - (53 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Aneczka
  poniedziałek, 11 grudnia, 2017

  Bardzo ciekawe rozwiązanie. Zdecydowanie dach będzie się wyróżniał.

 2. czystek
  poniedziałek, 11 grudnia, 2017

  Blachodachówka jak wiele innych, podobnych, czy z takiego samego materiału. Atutem jej jest to że mocowana jest z dwu stron (góra i dół), może to troszkę wydłuża cały proces krycia, ale za to zyskuje się na stabilności i mocy przytwierdzenia. No i śmiało można po niej chodzić dzięki tym półokrągłym wytłoczenim.

 3. Stefan
  poniedziałek, 11 grudnia, 2017

  Nie wiedziałem, że dostępna jest taka blachodachówka Novatik z oferty firmy Metrotile. Fajnie, że jest ona w formie podłużnych pasów z mocowaniem z obu stron. Blachy są w formie połączonych pięciu dachówek. Śmiało można polecić do nowoczesnych konstrukcji.

 4. Adam
  poniedziałek, 11 grudnia, 2017

  Plusem jak dla mnie jest wybór kolorów, szybki montaż i duża stabilność dachu oraz fakt pokrycia praktycznie jednym materiałem. Dodatkowo lekkość elementów to kolejny plus.

 5. panel
  poniedziałek, 11 grudnia, 2017

  Nowoczesna, przyjemna dla oka, blachodachówka Novatik, jest niewątpliwie dobrym rozwiązaniem dla niewymagających inwestorów. Dodatkowym atutem są wymiary paneli i możliwość dosyć szybkiego montażu. W efekcie prezentuje się całkiem przyzwoicie.

 6. Luksus
  wtorek, 12 grudnia, 2017

  Ta uniwersalność blachodachówek Novatik jest w dzisiejszych czasach bardzo w cenie. Doskonale wpisuje się w obecny trend we wzornictwie, ujmuje swą prostotą i elegancją. Wydaje się być idealna zarówno dla budynków o nowoczesnej architekturze jak i dla obiektów tradycyjnych.

 7. Ali
  wtorek, 12 grudnia, 2017

  Widzę, że dachówka Novatik oferuje bardzo łatwy montaż. Z pewnością na plus jest jej waga. Dach w takiej dachówce robi wrażenie.

 8. Julian
  wtorek, 12 grudnia, 2017

  Nie miałem pojęcia o takim producencie jak firma Metrotile. Bardzo mi się podoba ten rodzaj blachodachówki. Z pewnością wezmę ją w przyszłości pod uwagę gdy przyjdzie czas na wymianę starej.

 9. Lasek
  wtorek, 12 grudnia, 2017

  Nowoczesny wyglad blachodachówek Novatik ich kolorystyka jest zachętą dla inwestorów.Atutem jest ich trwałosć , estetyka i łatwość położenia .Stąd coraz częściej jest stosowana na budynkach .

 10. Jacek
  wtorek, 12 grudnia, 2017

  Blachodachówka Novatik jest bardzo interesującym rozwiązaniem aby w odpowiedni sposób pokryć dach mojego domu.Ta dachówka ze swymi parametrami zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie i już zaczynam szukać wykonawcy potrafiącego pokryć dach blachodachówką Novatik.

 11. Puśka
  środa, 13 grudnia, 2017

  Rzeczywiście forma blachodachówki jest ciekawa. Pokrycie inne niż dotychczasowe na rynku, jednak bardzo ciekawie wygląda. Pokrycie taką blachodachówką zdecydowanie pójdzie sprawniej.

 12. gaweł
  czwartek, 14 grudnia, 2017

  Niesamowite że można połączyć fajny efektowny styl z łatwością układania dachówek. Zwarta pokrywa, pozbawiona konieczności dodatkowych uszczelnień to marzenia każdego montera!

 13. Szymon
  piątek, 15 grudnia, 2017

  Piękna dachówka, która bardzo efektownie prezentuje się na domu. łatwy montaż sprawia że jest poradzi sobie z nią każda ekipa. Świetny produkt, który na pewno sprawdzi i pojawi się wielu domach.

Podobne artykuły