Pokrycia dachowe

Dachówka na stromy dach

Mimo zmieniających się trendów stromy dach trzyma się w czołówce najpopularniejszych kształtów w budownictwie jednorodzinnym. I trudno się temu dziwić, ponieważ jest on estetyczny i ekonomiczny.

Dach stromy

Zgodnie z obowiązującymi Polskimi Normami, dach stromy to taki dach, którego kąt nachylenia połaci dachowej do powierzchni płaskiej dachu jest większy niż 12 stopni.

Choć branża budowlana to nie odzieżowa, to jednak i tu panują mody na pewne kształty, kolory dachówek czy elewacji. Tak samo jest z dachami. W Polsce najbardziej popularne są dachy strome, dwu– i czterospadowe, przyczółkowe, mansardowe i kopertowe.

Dach stromy to bardzo korzystne rozwiązanie dla budownictwa jednorodzinnego, posiada szereg zalet:

• pełni idealne funkcje ochronne
• kąt nachylenia połaci zapewnia szybkie odprowadzanie wody deszczowej
• uniemożliwia gromadzeniu się na dachu liści, drobnych gałęzi czy innych zanieczyszczeń
• brak koszy, w których zalegałby śnieg
• zapewnia lepszą wentylacją przestrzeni między pokryciem dachu, a wiatroizolacją
• umożliwia zaprojektowania poddasza użytkowego, zwiększa metraż domu
• im prostsza konstrukcja tym mniejszy koszt
• uniwersalny wygląd pasujący do każdego stylu

Jaki rodzaj pokrycia na stromy dach?

Najlepsze będą dachówki betonowe i ceramiczne, gdyż są to produkty charakteryzujące się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, mrozoodpornością i długowiecznością. Ponadto wyjątkowo podkreślą estetyczny wygląd stromego dachu. Dachówki zapewniają lepszy mikroklimat wewnątrz budynku, co jest szczególnie istotne w przypadku adaptacji poddasza. Dzięki odpowiedniemu ciężarowi materiału możemy być pewni, że latem nie będzie za gorąco, a zimą zbyt zimno. Mało tego, dachówka posiada także lepszą izolacyjność akustyczną niż pokrycie z blachy, dlatego odgłosy padającego w nocy deszczu z pewnością nas nie obudzą.

Dachówka na stromy dach

Stromy i skomplikowany

Wielopłaszczyznowe dachy mają swój niewątpliwy urok, ale wiąże się z nim dużo więcej i pracy i wydatków w porównaniu z dachem prostym o tej samej powierzchni. Dach bogaty w skosy jest bardziej pracochłonny i wzrośnie nam koszt robocizny. Jakie jeszcze mogą wyniknąć problemy z dachem wielopołaciowym?:

• wykonanie prawidłowej wentylacji docieplenia i odprowadzeniem wody opadowej
• skomplikowany dach to większa ilość miejsc “trudnych” w których mogą wystąpić nieszczelności

Wybierając kształt i typ dachu musimy wziąć pod uwagę nie tylko własny gust i zasoby finansowe, ale też warunki panujące wokół działki i w jej otoczeniu. Te czynniki należy uwzględnić w projekcie domu, dlatego zanim do niego przystąpimy warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. W planie tym mogą znaleźć się zapisy dotyczące nie tylko kolorystyki i rodzaju dachu, ale też jego kształtu. Choć to nasz dom, pewne wytyczne mogą nam zostać narzucone odgórnie.

ASZ


Data publikacji: 6 marca, 2014

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły