Realizacje

Dom między brzozami w Wojnówku

Zadaniem projektantów budynku było wkomponowanie nowej bryły pomiędzy porastające działkę brzozy, otwarcie wnętrz na otaczającą zieleń, wykreowanie bryły dobrze wpisującej się w zastaną przestrzeń, a zarazem wygodnej i funkcjonalnej.

Wnętrza zostały tak zorganizowane, zaprojektowane i naturalnie oświetlone, by mieszkańcy mieli zapewniony komfort. Budynek zaplanowany jest częściowo jako parterowy, a częściowo jako dwukondygnacyjny pokryty dwuspadowym dachem, a jego wysokość zmienia się zależnie od funkcji i położenia na działce.

Część domu od strony wschodniej jest wyższa (6,5 m), a podwyższenie budynku w tym miejscu nie powoduje zacienienia użytkowej części działki. Na parterze znajduje się wejście do domu, toaleta, pomieszczenie gospodarcze i strefa dzienna – salon i jadalnia.
Część domu od strony zachodniej, usytuowana bliżej lasu i pola jest niższa (4,8 m). Tu mieści się sypialnia, łazienka, gabinet, spiżarnia, a także otwarta kuchnia połączona z wyższą częścią domu poprzez jadalnię.
Od strony południowej drewnianą bryłę przebito dużymi przeszkleniami, na poziomie poddasza ulokowano loggię z pięknym widokiem na okoliczne pola i lasy. Ponadto przestrzeń domu została powiększona o taras wyłożony tym samym czarnym thermodrewnem, z którego wykonane są elewacje i dach budynku.

Thermodrewno jest to drewno uprzednio poddane obróbce termicznej, dzięki czemu stosunkowo mało odporne na warunki atmosferyczne drewno, staje się bardziej wytrzymałe i trwałe. Nie przypadkowo elewacje, dach oraz taras zostały zaplanowane w czarnym kolorze – chodziło o oto, by dom stał się tłem dla porastających działkę brzóz. Kształt budynku i drewniana okładzina nawiązują do typografii polskiej wsi.

Lokalizacja: Wojnówko, województwo wielkopolskie
Projektanci: Też Architekci
Koncepcja: architekt Małgorzata Siekanko, designer Marta Sękowska-Kulińska, student architektury Wojciech Andrzejewski
Projekt budowlano-wykonawczy: architekt Paulina Wielgosz-Konewka, konstruktor Maciej Kaleta
Powierzchnia użytkowa: 167 m2

Źródło: Nowoczesna Stodoła
Zdjęcia: Grażyna Grasa Nowacka
Makieta: Małgorzata Siekanko
Wizualizacje: Rzemiosło Architektoniczne

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 10 czerwca, 2016

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Radek
    wtorek, 3 września, 2019

    Świetny projekt łączący istniejący stan działki z projektowanym domem, dzięki czemu mamy wrażenie istnienia w tym miejscu od lat. Mój znajomy wybudował tak swój dom w pobliżu rezerwatu. Niezapomniane wrażenie iż mieszka się w otoczeniu dziewiczej przyrody. A tutaj zaproponowano dom z thermodrewna, dwukondygnacyjny, o ciekawym wnętrzu. Super sprawa.

Podobne artykuły