Realizacje

Dom w szczerym polu

Kiedy po raz pierwszy architekci zagościli na działce – nasunęło im się skojarzenie “szczere pole”. To tutaj miał stanąć dom. Czy gdzieś, gdzie hula wiatr, można postawić dom marzeń? Okazało się, że można.

Dom w szczerym polu zbudowany jest z zespołu drewnianych brył, a każda z nich pełni inną funkcję. Działka, na której ma “wyrosnąć” budynek to otwarta, duża przestrzeń, niemal łąka, przylegająca od strony północnej do drogi, a od południowej granicząca z lasem. Ponad 100 metrów dzieli miejsce przeznaczone na budowę od najbliższych drzew.

Projekt nowoczesnego domu, Ultra Architects

Bryła domu

Budynek zaprojektowano tak, by między jej poszczególnymi segmentami ukryć w specjalnych “kieszeniach” tarasy. Naturalną ochronę przed gwałtownym wiatrem i słońcem zapewniają ściany domu. Nadają tarasom intymność i charakter zacisznych zakątków. Bryła ma kojarzyć się z wiejską zabudową. To właśnie sprawiło, iż architekci zrezygnowali z budowy skomplikowanej, wielowątkowej formy.

Projekt nowoczesnego domu, Ultra Architects

Niby gospodarstwo wiejskie….

Budynek miał przypominać tradycyjne gospodarstwo wiejskie i sprawiać wrażenie, jakby składał się z kilku prostych obiektów. Każdy z segmentów spełniać ma inne funkcje, zatem budynek dzieli się na część dzienną, sypialnianą, gościnną i techniczną. Warunki zabudowy niejako wymusiły nakrycie go skośnym dachem. Materiały i konstrukcja Budynek został w całości zaprojektowany w konstrukcji drewnianej. ściany stanowią drewniany szkielet, który wypełniony został ocieleniem i wykończony sklejką, na zewnątrz zaś – okładziną z desek, które zabarwiono na ciemny kolor.

 

 

Projekt nowoczesnego domu, Ultra Architects

Źródło: Ultra Architects, www.ultra-architects.pl 
Zdjęcia: Ultra Architects

4.9/5 - (46 votes)

Data publikacji: 11 czerwca, 2019

Autor:

4.9/5 - (46 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. zaintresowany
    wtorek, 11 czerwca, 2019

    Fantastycznie prezentuje się ten dom w szczerym polu i jeśli wewnątrz jest równie wspaniały,to chciałbym ja móc w nim zamieszkać.Dodatkowym atutem tego budynku jest to,że jest zbudowany z drewna i jest to według mnie jedna z najważniejszych zalet.W mojej okolicy już od kilku lat zaobserwowałem,że powstają coraz to nowe budynki “w szczerym polu”.

  2. wyluzowany
    środa, 12 czerwca, 2019

    Dom na odludziu – marzenie każdego kto szuka spokoju, oddechu od gwaru i ciągłej gonitwy. Ale taka budowla w szczerym polu to niewątpliwie duże wyzwanie dla architekta. Niby wiejski domek ale z nutą futuryzmu, doskonale rozplanowane wnętrze. Drewniany a jednocześnie bezpieczny dzięki swojemu kształtowi.

Podobne artykuły