Realizacje

Fasady aluminiowe jako ochrona przed zanieczyszczeniami i smogiem

To nie fikcja, lecz wynik intensywnych badań: Alcoa Architectural Products wprowadziła na rynek aluminiową płytkę fasadową Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™. Płyty te oczyszcza oczyszczają się same jak również i jednocześnie oczyszczają otaczające je powietrze.

Tym samym po raz pierwszy powstała aluminiowa fasada, która jest ekonomiczna i przyjazna dla środowiska. Pod wpływem słońca i wilgoci unieszkodliwia ona cząstki zanieczyszczeń i smogu, umożliwiając oczyszczanie fasady oraz otaczającego ją powietrza.

„Te właściwości fasady sprawiają, że budynek nie jest jedynie konstrukcją”, mówi Guy Scheidecker, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Alcoa Architectural Products. „Stosując płyty Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™, architekci mogą tworzyć wysokojako_ciowe i trwałe projekty.” Właściwości samooczyszczania obniżają koszty czyszczenia w okresie użytkowania budynku. Jedyną wadą jest nieco większy nakład pracy na etapie produkcji, który ma jednakże minimalny wpływ na całkowity koszt fasady. W zależności od rodzaju systemu fasadowego firma Alcoa zakłada wzrost ceny na poziomie od 1,5 do 5 procent. Nie powoduje to zwiększenia nakładu pracy na etapie obróbki i układania. Płyty Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™ można obrabiać i montować tak samo łatwo, jak standardowe produkty fasadowe. Przy uwzględnieniu całkowitych kosztów generowanych w trakcie użytkowania, płytki Reynobond® lub Reynolux® są nawet bardziej opłacalne. Ponadto dzięki ciągłemu samooczyszczeniu wzrasta i utrzymuje się atrakcyjność budynku.

Duże zainteresowanie gospodarki i przemysłu

Do właściwości samooczyszczania należy dodać właściwości oczyszczania powietrza. 1000 m2 płytek Reynobond®|Reynolux® with EcoClean™ niweluje przy tym tyle samo smogu, co 80 drzew. To odpowiada ilości spalin generowanej każdego dnia przez cztery samochody. W odniesieniu do bilansu ochrony środowiska fasada EcoClean™ może być interesującym i pozytywnym czynnikiem wizerunku każdego inwestora. Dlatego już dzisiaj otrzymujemy konkretne zapytania od przedsiębiorstw, które chcą wykorzystać ten efekt w swoich komunikatach rynkowych.

Właściwości nowej powłoki są następujące: Pod wpływem promieni słonecznych i już przy niewielkiej wilgotności powietrza światłoczuła powłoka z dwutlenku tytanu, określana mianem EcoClean™, działa jak katalizator. Elektrony uwolnione pod wpływem promieni UV tworzą rodniki, które rozkładają substancje organiczne, takie jak ptasie odchody, mech, spaliny i cząstki smogu. Dodatkowo powstaje superhydrofilowa (lubiąca wodę) i wyjątkowo gładka powierzchnia. Już przy niewielkiej ilości deszczu lub rosy rozłożone zanieczyszczenia po prostu ześlizgują się z budynku, pozostawiając czystą fasadę.

Cztery lata trwały prace specjalistów amerykańskiego koncernu Alcoa, nad zastosowaniem technologii HYDROTECT™ japońskiej firmy TOTO®,opartej na bazie dwutlenku tytanu, do lakierowanego aluminium. Dotychczas możliwe było pokrycie dwutlenkiem tytanu jedynie niektórych powierzchni, takich jak beton, szkło, tworzywo sztuczne bądź ceramika, ponieważ niszczy on każdą materię organiczną, a także warstwy lakieru. Metoda opracowana przez firmę Alcoa i zgłoszona do patentu zapobiega niszczeniu warstwy lakieru i umożliwia nanoszenie dwutlenku tytanu na aluminiowe płyty warstwowe Reynobond® lub aluminiowe blachy Reynolux®. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.excellence-in-innovation.eu.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 20 grudnia, 2012

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Emil
    czwartek, 30 stycznia, 2020

    Ciekawy pomysł z tymi płytami fasadowymi Reynobond lub Reynolux z aluminium które pokryte dwutlenkiem tytanu mają właściwości samooczyszczania siebie i otoczenia. W połączeniu z podobnie działającą kostką chodnikową daje to spore możliwości jeśli chodzi o czystość powietrza i otoczenia. Jest za i czekam na realizację nowych inwestycji z użyciem tych technologii.

  2. Magda
    środa, 5 sierpnia, 2020

    A to ciekawe. Nigdy wcześniej nie słyszałam o czymś takim. Aż ciężko w to uwierzyć, że płyty oczyszczają się same oraz oczyszczają powietrze wokół.

Podobne artykuły