Sterowanie i napędy okien

Fibaro Motion Sensor – piękny multisensor

Czujniki, często nazywane czujkami kojarzą nam się jedynie z urządzeniami wykrywającymi ruch. Reakcją jest uruchomienie uzbrojonego alarmu, czy zapalenie światła. Na pierwszą myśl nic innego nam się z reguły nie nasuwa – czyli alarm i fotokomórka. Ich montaż oznacza odpowiednie okablowanie, zakup i instalację centrali alarmowej, jej konfiguracja i tak dalej i tak dalej.

Jest jednak dla nich znakomita – nie bójmy się powiedzieć piękna alternatywa. Urządzenie opracowane i wytwarzane przez polską firmę – Fibaro Group. Mowa o już kilkukrotnie nagradzanym na światowych targach multi-sensorze – Fibaro Motion Sensor (http://www.mojefibaro.pl/produkt/fibaro-motion-sensor/).

Nie bez powodu użyłem słowa „multisensor”. Fibaro Motion sensor nie jest zwykłą klasyczną, często „toporną” czujną. Jest to w pełni bezprzewodowe urządzenie o niezwykłych rozmiarach, które oferuje nam prawdziwe multum funkcji. Wykryje ruch, wykryje wstrząsy (w tym, trzęsienie ziemi oraz sabotaż), powiadomi nas o aktualnie panującej w pomieszczeniu temperaturze oraz natężeniu oświetlenia. Wszystkie te dane możemy wykorzystać do sterowania alarmem, ogrzewaniem, elektrycznymi oknami połaciowymi czy oświetleniem w systemie inteligentnego domu. Wszystko to urządzanie Motion Sensor oferuje nam w technologii bezprzewodowej, a żywotność jednej baterii sięga nawet 2 lat!

To co wyróżnia Motion Sensor firmy Fibaro to niesamowity designe, mobilnośc i wymiary. Fibaro motion sensor ma zaledwie 44mm średnicy oraz możliwość obrotu w każdej osi o 360 stopni. Element wykrywający ruch i światło stworzony został na wzór kociego oka, które może przyjmować setki kolorów. Jego mobilność (bezprzewodowa technologia), daje nam natomiast pełen wachlarz możliwości wykorzystania i montażu. Jednego dnia może służyć nam za element systemu alarmowego innego sterować oświetleniem czy posłużyć jako wyłącznik oświetlenia w pokoju dziecięcym gdy tylko zaśnie.

Samo urządzenie posiada szeroki wachlarz ustawień jak:
– czułość sensora, czas ponownego wykrywania;
– porę dnia w której ma pracować;
– ile wykrytych ruchów ma oznaczać że ktoś faktycznie znajduje się w pomieszczeniu;
– kolor oraz intensywność oka czujki w zależności od temperatury czy ruchu;
– poziom natężenia światłą w LUX-ach dla dnia i nocy
– limity wysyłania informacji, asocjacja z innymi urządzeniami Fibaro i wiele innych…

Motion Sensos jak już wspominano jest elementem bezprzewodowej automatyki budynku (inaczej instalacji inteligentnego domu) działającej w standardzie z-wave. Urządzenie najlepiej współpracuje oczywiście z firmowym software oraz centralą sterującą firmy Fibaro (Home Center Lite lub Home Center 2). Nie wyklucza to jednak możliwości jego podłączania do innych systemów tego typu. W połączeniu z systemem Home Center zyskujemy niesamowitą paletę możliwości oraz funkcji tego tak małego i niepozornego gadżetu. Zbierane przez czujnik informacje możemy wykorzystać w przeróżnych sytuacjach. System może zliczyć ilość osób wchodzących do domu (np. gości) i dostosować siłę wentylacji, uchylić okna. Gdy wykryje ostatnią wychodzącą osobę przypomni o nieuzbrojonym alarmie, zamknie okna połaciowe etc. Ogranicza nas tu jedynie własna wyobraźnia. Wszystko to bez kucia ścian oraz kosztownych instalacji i centrali przewodowych!

4.9/5 - (49 votes)

Data publikacji: 2 września, 2015

Autor:

4.9/5 - (49 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    środa, 9 stycznia, 2019

    Jak przeczytałam opis tego multisensora to dosłownie poczułam się jak w jakimś filmie z przyszłości. Urządzenie, które “myśli” za nas i wykonuje za nas wiele czynności. Fajne, ale w pewnym sensie przerażające. Jeśli ktoś dane z tego sensora przechwyci to już mamy całkiem zero prywatności.

  2. Samba
    piątek, 11 stycznia, 2019

    Świetne urządzenie, które ma aż tyle funkcji. Zdecydowanie bardzo przydatne w domu, nic dziwnego że zostało nie raz nagrodzone.

Podobne artykuły