Sterowanie i napędy okien

Okna dachowe – sterowanie dla bezpieczeństwa i komfortu

Okno dachowe przestaje tylko doświetlać pomieszczenie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom sterowania oknami dachowymi liderzy rynku, również dostrzegają aspekt bezpieczeństwa domu jak jego mieszkańców – nie straszny już deszcz, wiatr, dym.

Firma FAKRO poleca swoim klientom akcesoria do okien dachowych w wersji z napędem elektrycznym. W zależności od potrzeb i preferencji klient może w swoich oknach zamontować elektryczne rolety zewnętrzne oraz rolety i żaluzje wewnętrzne.

Zestawy sterowania wyposażone w siłowniki mogą współpracować z detektorem deszczu, detektorem wiatru i czujnikami dymu.

Dym wydzielający się równocześnie z palącym ogniem stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ponad 90% ofiar pożarów umiera z powodu zatrucia dymem, a nie jak się powszechnie sądzi z powodu wysokiej temperatury czy kontaktu z ogniem. Dym i wydzielające się ciepło powoduje znaczne straty materiałowe w budynkach objętych pożarem. Stosując odpowiednie systemy odprowadzania dymu i ciepła można w znacznej mierze uniknąć zagrożeń powstałych przez ich koncentrację. Okno oddymiające FSP sterowane z centralki oddymiania, współpracuje z czujnikami dymu oraz przyciskami alarmowymi tworząc tzw. grawitacyjny zestaw odprowadzania dymu i ciepła. System stosowany jest w budynkach użyteczności publicznej (szczególnie na klatkach schodowych, w budynkach wielorodzinnych, hotelach, itp.). Okna obrotowe wyposażone w siłowniki elektryczne o podwyższonej wytrzymałości mogą również pełnić funkcję klap oddymiających.

Opis działania: Zestaw pozwala na otwieranie i zamykanie jednego okna przełącznikiem naściennym załączonym w komplecie.

Instalacja: Podłączenie zestawu polega na doprowadzeniu zasilania 230 V do przełącznika z dowolnego miejsca 2-żyłowym kablem (2×1,5 mm²), a następnie od przełącznika 3-żyłowym (3×0,75 mm²) kablem do siłownika ZC230. Jeśli odległość przełącznika od siłownika (mierząc po kablu) jest mniejsza niż 1,5 m, nie musimy stosować dodatkowego kabla między tymi elementami. O ilości potrzebnego kabla decyduje klient w zależności od zapotrzebowania. Sposób przymocowania siłownika na oknie i schemat połączeń elektrycznych jest zawarty w instrukcji montażu siłownika załączonej w opakowaniu siłownika. Przełącznik ZMS jest przystosowany do montażu w standardowej puszce elektrycznej.

Inne opcje: Jeden przełącznik może obsługiwać do 20 siłowników jednocześnie, czyli możemy otwierać i zamykać kilka okien naraz.

Zastosowanie w oknach FT, PT, FKP, FPP, FW

Opis działania: Zestaw pozwala na otwieranie i zamykanie jednego okna lub sterowanie jednym z akcesoriów elektrycznych za pomocą przełącznika naściennego.

Instalacja: Podłączenie zestawu polega na doprowadzeniu zasilania 230 V do przełącznika ZTC z dowolnego miejsca 2-żyłowym kablem (2×1,5 mm²), a następnie od przełącznika ZTC jednym 2-żyłowym kablem (2×0,75 mm²) do odbiornika (siłownik ZC24, roleta ARZ-E, roleta ARF-E, ARP-E lub żaluzja AJP-E). O ilości potrzebnego kabla decyduje klient w zależności od zapotrzebowania. Schemat połączeń elektrycznych jest opisany w instrukcji montażu przełącznika. Przełącznik ZTC jest przystosowany do montażu w standardowej puszce elektrycznej.

Okna dachowe – sterowanie dla bezpieczeństwa i komfortu

Zastosowanie w oknach FT, PT, FKP, FPP, FW

Opis działania: Zestaw pozwala na otwieranie i zamykanie jednego okna lub sterowanie jednym z akcesoriów elektrycznych za pomocą przełącznika naściennego lub pilota podczerwieni.

Instalacja: Podłączenie zestawu polega na doprowadzeniu zasilania 230 V do przełącznika ZTCi z dowolnego miejsca 2-żyłowym kablem (2×1,5 mm²), a następnie od przełącznika ZTCi jednym 2- żyłowym kablem (2×0,75 mm²) do odbiornika (siłownik ZC24, roleta ARZ-E, roleta ARF-E, ARP-E lub żaluzja AJP-E). O ilości potrzebnego kabla decyduje klient w zależności od zapotrzebowania. Schemat połączeń elektrycznych oraz programowanie pilota podczerwieni opisane jest w instrukcji montażu przełącznika załączonej w opakowaniu. Przełącznik ZTCi może być zamontowany w dowolnym miejscu w pomieszczeniu pod warunkiem, że będzie „widoczny” dla pilota podczas wysyłania sygnału. Pilot podczerwieni powinien być skierowany w stronę przełącznika ZTCi przy nadawaniu sygnału.

Inne opcje: Jednym przełącznikiem ZTCi można obsługiwać tylko jeden odbiornik na 24 V: (siłownik ZC24, roletę zewnętrzną ARZ-E, roletę wewnętrzną ARF-E, ARPE lub żaluzję AJP-E). Jeden pilot może obsługiwać nieograniczoną ilość przełączników ZTCi pod warunkiem, że zostanie do każdego zaprogramowany.

Opis działania: Zestaw pozwala na otwieranie i zamykanie trzech okien (każdego osobno lub trzech jednocześnie) lub sterowanie trzema akcesoriami elektrycznymi za pomocą pilota lub przełącznika naściennego (klawiatury).

Instalacja: Podłączenie zestawu polega na doprowadzeniu zasilania 230 V do centralki ZTC3iw z dowolnego miejsca 2-żyłowym kablem (2×1,5 mm²), a następnie od centralki ZTC3iw maksymalnie trzema 2-żyłowymi kablami (2×0,75 mm²) do odbiorników. O ilości potrzebnego kabla decyduje klient w zależności od zapotrzebowania. Klawiaturę ZKC należy podłączyć do centrali jednym 3-żyłowym kablem (3×0,5 mm²). Klawiatura jest wyposażona w odbiornik podczerwieni. Pilot powinien być skierowany w stronę centralki lub klawiatury przy nadawaniu sygnału. Centralka ZTC3iw może obsługiwać do trzech odbiorników na 24 V: (siłowniki ZC24, rolety zewnętrzne ARZE, rolety wewnętrzne ARF-E, ARP-E lub żaluzje AJP-E).

Inne opcje: Istnieje możliwość podłączenia do centralki czujnika deszczu ZRD i czujnika wiatru ZWD. Zarówno czujnik deszczu ZRD jak i czujnik wiatru ZWD zawierają 5 mb kabla elektrycznego i jeśli odległość czujnika od centralki (mierząc po kablu) jest mniejsza od 5 m to nie trzeba stosować dodatkowego kabla. Podłączenie baterii zasilania awaryjnego umożliwia działanie systemu podczas przerwy w dostawie energii.

Inteligentne okna do poddaszy INTEGRA®

System sterowania io-homecontrol® oferuje możliwość kontrolowania wszystkich okien do poddaszy, akcesoriów przeciwsłonecznych, a także wielu innych produktów w twoim domu za pomocą jednego pilota zdalnego sterowania. Inteligentne okna, żaluzje, rolety zewnętrzne mogą zostać tak zaprogramowane, abyś zawsze cieszył się świeżym powietrzem i światłem o natężeniu dostosowanym do twoich potrzeb lub nastroju. Nie musisz martwić się skutkami nagłego deszczu, bo elektryczne okna połaciowe zamkną się automatycznie, kiedy tylko wyczują pierwszą jego kroplę. Korzystaj z komfortu i ciesz się wolnym czasem, a o resztę zatroszczy się inteligentne okno INTEGRA®.

Okna do poddaszy INTEGRA® są fabrycznie wyposażone w elektryczny system sterowania, w którego skład wchodzą: sterownik wielofunkcyjny, silnik do otwierania okna, czujnik deszczu i uniwersalny pilot zdalnego sterowania. Okna INTEGRA® dostępne są w dwóch standardach wykończenia: GGL INTEGRA® – wykonane z drewna sosnowego, impregnowanego i trzykrotnie lakierowanego, oraz GGU INTEGRA® – wykonane w technologii rdzenia drewnianego pokrytego poliuretanem pomalowanym na biało. Te drugie są szczególnie rekomendowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnie lub łazienki, a także do nowoczesnych wnętrz. Okna elektryczne wyposażone są w szybę bezpieczną energooszczędną z powłoką łatwozmywalną, która w przypadku stłuczenia nie rozsypie się na drobne kawałki, ale pozostanie w ramie okna.

Prosty montaż i autoprogramowanie

Nowe okna INTEGRA® montuje się tak samo jak wszystkie okna do poddaszy VELUX. Nie jest wymagana pomoc elektryka. Wystarczy doprowadzić w okolice okna przewód zasilający o napięciu 220V i po prostu podłączyć zasilanie. Wtedy system automatycznie zaprogramuje się, wprowadzając w ciągu kilku minut do pamięci pilota wszystkie zainstalowane okna i inne podłączone do niego akcesoria elektryczne, jak rolety, żaluzje lub markizy.

Inteligentny dom z io-homecontrol®

Okna INTEGRA® działają w systemie iohomecontrol®, który jest kompleksowym rozwiązaniem automatyki dla całego domu. Pozwala na sterowanie jednym pilotem wieloma urządzeniami pochodzącymi od różnych producentów: bramą garażową lub wjazdową, ogrzewaniem, drzwiami wejściowymi czy oknami do poddaszy. Na polskim rynku dostępne są już produkty działające w tej technologii, takich firm jak: HÖRMANN, SOMFY i VELUX. Wkrótce pojawią się produkty firm: HONEYWELL, ASSA ABLOY i NIKO, RENSON, WINDOWMASER i inne. Technologia io-homecontrol® gwarantuje komfort mieszkania, bezpieczeństwo i oszczędność energii. Przed rozpoczęciem działania produkty io-homecontrol® identyfikują się w systemie przez wysłanie indywidualnego kodu, co jest porównywalne z zabezpieczeniami stosowanymi w bankowości, i co uniemożliwia sterowanie produktami przez osoby nieupoważnione. Produkty komunikują się w oparciu o fale radiowe, a w przypadku jakichkolwiek zakłóceń system niezauważalnie, automatycznie przestraja się na jedną z trzech wykorzystywanych do komunikacji częstotliwości. Stanowi to o niezawodności rozwiązania. Jednym pilotem można sterować wszystkimi produktami z dowolnego miejsca w domu lub jego otoczenia. Zasięg pilota w domu to około 30 metrów, a w przestrzeni otwartej około 300 metrów. Innowacyjność tego systemu polega na dwukierunkowej komunikacji. Dzięki niej na wyświetlaczu pilota pojawia się informacja zwrotna o wykonaniu polecenia bądź o zakłóceniu pracy urządzenia, pozwalając na szybkie zlokalizowanie i wyeliminowanie problemu. Dodatkowo naciskając jeden przycisk na pilocie w każdej chwili można sprawdzić, co dzieje się z wybranym produktem, przykładowo przed wyjściem z domu można sprawdzić, czy okna są zamknięte.

Szerokie możliwości programowania oraz komfortowe wyposażenie okna

Okno INTEGRA® gwarantuje komfort użytkowania, między innymi dzięki rozbudowanym możliwościom programowania. Można ustawić opuszczenie rolet i wietrzenie pomieszczenia podczas spania, natomiast rankiem – rolety mogą się same podnieść, a okno zamknąć, aby nie było za zimno podczas porannego wstawania. Przed wyjściem z domu nie ma konieczności sprawdzania każdego pomieszczenia z osobna, żeby zamknąć okna i opuścić rolety zewnętrzne. Wystarczy odpowiednio zaprogramować poszczególne produkty, aby system zrobił to za nas po naciśnięciu jednego przycisku. Pilot io-homecontrol® może obsługiwać aż 200 urządzeń i 8 indywidualnych programów użytkowych. W celu ułatwienia lokalizacji produktów można im nadawać własne nazwy np.: „okno u Basi”, „roleta salon” itp. O tym, w jaki sposób zaprogramować okna i inne produkty iohomecontrol® użytkownik decyduje samodzielnie zależnie od swoich potrzeb, preferencji lub warunków pogodowych. Każde okno INTEGRA® wyposażone jest w czujnik deszczu, który automatycznie je zamyka, gdy spadnie pierwsza kropla deszczu, pozostawiając otwartą klapę wentylacyjną.

Kolejny raz przekonujemy się ,że wszechobecna elektronika ułatwia nam życie, gwarantuje większe bezpieczeństwo eksploatacji domu. Oby nam nie zabrakło energii elektrycznej…bez niej trudno będzie cieszyć z tych elektronicznych nowinek.

Red.

5/5 - (43 votes)

Data publikacji: 1 sierpnia, 2012

Autor:

5/5 - (43 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwkako
    czwartek, 10 stycznia, 2019

    Świetne rozwiązanie.Cały czas mnie zadziwia postęp w technologii w nowoczesnych materiałach czy elementach budowlanych.Takie okna sterowane elektrycznie za pomoca przycisku są niezwykle wygodne i co ważne bezpieczne.

  2. inka2
    sobota, 2 lutego, 2019

    Nie dość, że mamy zestaw zdalnego sterowania to mamy też połączenie zestawu z różnymi czujnikami, np. dymu czy deszczu. To już zaczyna być dom ze sztuczną inteligencją, jak w filmach przyszłości. Tylko co to będzie jak zabraknie prądu?

Podobne artykuły