Blachodachówka

Jak przygotować dach z blachy do zimy

Zima to dla każdego pokrycia dachowego bardzo trudny czas. Mróz, zalegający czy roztapiający się śnieg, silne wiatry oraz duże różnice temperatur działają destrukcyjnie nie tylko na blachodachówkę. Aby wiosną uniknąć generalnego remontu dachu, zadbajmy o jego stan przed nadejściem mrozów.

Przez pierwsze 3 lata od ułożenia blachodachówek nie powinno nic złego stać się z pokryciem. Pod warunkiem jednak, że zdecydowaliśmy się na produkty pochodzące od renomowanego i rzetelnego producenta, np. Blachy Pruszyński. Ważny jest też oczywiście profesjonalny montaż – bo nawet najlepsza blachodachówka nie będzie spełniała swoich funkcji, jeśli zostanie niepoprawnie ułożona. Po wspomnianych trzech latach producenci zalecają regularne przeglądy pokrycia dachowego – właśnie przed nadejściem zimy. Pamiętajmy, że wszelkie działania prowadzone przed zimą chronią nie tylko pokrycie dachowe, ale także konstrukcję dachu oraz cały budynek.

Dom jednorodzinny, panel dachowy REGLE fragment Pruszynski

Profesjonalny przegląd pokrycia dachowego

Oczywiście możemy samodzielne obejrzeć pokrycie, ale ponieważ nie jesteśmy fachowcami, wiele szczegółów może umknąć naszej uwadze. Przegląd najlepiej powierzyć profesjonalnej ekipie – usługa nie jest droga i trwa 2-3 godziny. Wykryte usterki najlepiej naprawić od razu, aby po zimie nie okazało się, że wyrządziły duże szkody. Nawet niewielka szczelina w pokryciu dachowym może sprawić, że pod blachodachówkę będzie przedostawała się woda i wilgoć niszcząc konstrukcję dachu. Podczas kontroli pokrycia największą uwagę należy zwrócić na miejsca, w których zazwyczaj zalega śnieg (np. rynny koszowe, obróbki wokół komina czy okien) lub są narażone na jego ciężar (mocowania barier i płotków śniegowych). Dokładne przejrzenie tych partii i ewentualne poprawki zapobiegną rozszczelnieniu dachu, co jest najczęstszą przyczyną powstawania wilgoci na poddaszu czy zniszczonej elewacji budynku. Wszystkie naprawy warto zapisywać w książce serwisowej dachu – pozwoli nam to na kontrolę przeprowadzanych prac renowacyjnych. 

Zabezpieczenie przeciwśniegowe

Najlepiej akcesoria zabezpieczające przed śniegiem zamontować podczas układania pokrycia z blachy. Jednak jeśli nie zdecydowaliśmy się na nie podczas budowy domu, ich późniejszy montaż jest również możliwy – dobrym momentem uzupełnienia tego braku jest właśnie jesienny przegląd dachu.  Zadaniem płotków, bali czy barier jest zatrzymanie śniegu przed zsunięciem się z połaci, natomiast rozpruwacze (śniegołapy) lub stopery rozbijają śnieg na mniejsze płaty.  Zabezpieczenia przeciwśniegowe należy mocować nad wejściem do domu, ścieżkami wzdłuż ścian domu, wjazdem do garażu czy miejscem parkingowym. 

blachodachówka Rubin Blachy Pruszyński kolor grafit

Mycie blachodachówek

Pokrycia blaszane nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych – większość zabrudzeń zmywa z nich deszcz. Jednak zdarza się, że na ich powierzchni osadzają się zabrudzenia w postaci osadów pyłu czy sadzy. Pokrycie z blachodachówki możemy wyczyścić miękką szczotką i wodą pod ciśnieniem, spłukujemy dach od góry. Bardziej uporczywy brud usuniemy za pomocą detergentu przeznaczonego do czyszczenia powierzchni powlekanych. Nie używajmy agresywnych detergentów i preparatów chemicznych, które nie są przeznaczone do pielęgnacji dachu – mogą uszkodzić blachodachówkę i spowodować zmianę koloru jej powłoki. Jeśli podczas mycia zauważymy korozję, to wyczyśćmy te miejsca i zamalujmy je specjalną farbą zaprawkową. Zapobiegniemy w ten sposób dalszego niszczenia pokrycia jesienią i zimą.

4.8/5 - (59 votes)

Data publikacji: 30 sierpnia, 2019

Autor:

4.8/5 - (59 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysztof
    piątek, 30 sierpnia, 2019

    przynajmniej raz w roku, dobrze jesienią zajrzeć na dach i ocenić jego stan. oczyścić z liści, przemyć i zabezpieczyć ewentualne uszkodzenia. obecnie montowane blachodachówki są prawie bezobsługowe, montujemy je na lata.

  2. rafal8647
    sobota, 31 sierpnia, 2019

    super artykul

Podobne artykuły