Realizacje

La Fabrica – niesamowity dom mieszkalny w dawnej fabryce cementu

Projekt La Fabrica to prawdziwe dzieło sztuki. Z zewnątrz przypomina ruiny zamku porośniętego bujną roślinnością, w środku stanowi oryginalne połączenie nowoczesności z industrialnym duchem budynku. Architekt Ricardo Bofill zamienił  starą fabrykę cementu w dom mieszkalny. Efekt jest zdumiewający.

Architekt Ricardo Bofill natknął się na opuszczoną fabrykę cementu w 1973 roku i od razu dostrzegł w niej ogromny potencjał. Postanowił przekształcić budynek fabryki w swój dom, co uczynił 45 lat później.

Fabryka położona jest na obrzeżach Barcelony i została zamknięta po zakończeniu II wojny światowej, ponieważ miała zbyt toksyczny wpływ na środowisko. Jednak budynek o powierzchni 3 tysięcy m2 nie został zburzony.

Przystosowanie obiektu do potrzeb mieszkalnych stanowiło ogromne wyzwanie: architekt musiał zmierzyć się z częściową rozbiórką oraz niezliczonymi naprawami.

Z zewnątrz La Fabrica przypomina ruiny zamku porośniętego bujną roślinnością, przestrzeń w środku  stanowi oryginalne połączenie nowoczesności z industrialnym duchem budynku.

      

Źródło: F5

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 9 maja, 2017

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. ewunias
    środa, 14 lutego, 2018

    Robi wrażenie. Bałabym się tylko czy roślinność na murach nie zacznie ich niszczyć

  2. Waldi B.
    wtorek, 18 czerwca, 2019

    Genialna realizacja. Marzę aby kiedyś zamieszkać takim lofcie. Samo otoczenie roślinnością bajeczne. Wnętrze niczego sobie. W wersji krajowej mógłbym zamieszkać na terenie wytwórni wódek Koneser gdyby nie była już rozparcelowana pomiędzy inne projekty.

Podobne artykuły