Realizacje

Niczym okręt w lesie

Dachy bywają określane mianem korony domu i niekiedy kryją w sobie ciekawe historie o inwestorach, architektach, a także technikach budowniczych, tak jak w przypadku nietuzinkowego dachu pewnego domu jednorodzinnego w Nordheide na południe od Hamburga. Zaokrąglona geometria dachu kalenicowego, jedna z odmian dachu walcowego, bywa też nazywana dachem typu Zeppelin.

Działające w branży medialnej małżeństwo inwestorów nie chciało się zadowolić narzuconą pierwotnie przez władze architektoniczne koncepcją dachu dwuspadowego i poszukiwało bardziej ekscytującej alternatywy. Podczas podróży zagranicznych parze tej szczególnie zaimponowały wielkie stodoły o wyraźnie zaokrąglonych dachach, z jakimi zetknęli się w Ohio (USA), a w Skandynawii – kontrast kolorystyczny między ciemnymi pokryciami dachów a jasnymi fasadami z drewna. Z tych inspiracji stopniowo wykluł się pomysł domu z dużym sklepionym dachem ceramicznym. Dom miał być zbudowany z materiałów naturalnych i zapewniać młodej rodzinie schronienie z dala od gorączkowej atmosfery świata mediów.

Nowoczesna interpretacja dachu

Architektowi Nilsowi von Minckwitz z Berlina tego rodzaju geometria nieprzypadkowo skojarzyła się z odwróconym kadłubem statku w morzu sosnowego lasu. Dach typu Zeppelin określany jest bowiem także mianem dachu o kształcie kadłuba statku. W tym przypadku ciemny kadłub statku wykonano z dachówki Koramic Actua 10 w kolorze szlachetnego grafitu.

Ponadto dachówka ta kojarzy się z nowoczesnym rozwiązaniem dachu, przeprowadzając tradycyjną, pochodzącą z lat dwudziestych XX wieku geometrię dachu w erę nowoczesności – uważa Minckwitz. Dach z wyokrąglonym pokryciem zajmuje około dwóch trzecich wysokości budynku – poczynając od okapu konstrukcja dachu wysklepia się nad piętro budynku, po czym biegnie z nachyleniem wynoszącym około 30 stopni aż do kalenicy. Układ dachówki z przesunięciem o połowę szerokości podkreśla poziome prowadzenie linii, a ceramiczne pokrycie, choć wykonane z dachówki płaskiej, sprawia wrażenie doskonale zgranego z tą geometrią. Zastosowane tu specjalnie prostoliniowe gąsiory typu Actua pasują do designu całego dachu.

Niczym okręt w lesie

Ciepło rodzinnego gniazda

Poza tym arka rodziny z Nordheide jest budynkiem na wskroś nowoczesnym. Ten zbudowany z naturalnych materiałów z izolacjami ścian o grubości minimum 16 cm oraz dachu o grubości 24 cm, potrójnym oszkleniem, termiką solarną i ogrzewaniem drewnem polanowym dom jednorodzinny jest w znacznym stopniu samowystarczalny energetycznie. Kosztów ogrzewania jako takich właściwie tu nie ma – w końcu mieszka się przecież w lesie.

Unikatowa geometria dachu

Dach typu Zeppelin jest rzadką formą geometrii dachu, wywodzącą się od dachów walcowych, dlatego pomija go większość opracowań z zakresu dekarstwa czy ciesielstwa. Określenie to jest stosowane między innymi w szkole dekarstwa w Lehesten (Turyngia). W odróżnieniu od czystego dachu walcowego, który w wierzchołku nie wykazuje spadku i nie posiada kalenicy, dach typu Zeppelin wykazuje w górnej strefie aż po kalenicę nachylenie, w związku z czym może być w całości kryty dachówką.

Wyoblona geometria dachu powstała około roku 1920 pod wpływem koncepcji tak zwanego dachu Zollingera. Architekt Fritz Zollinger opatentował w Merseburgu koło Halle tak zwany Lamellendach Zollingera, który wyróżniał się oszczędnością drewna. Ekonomiczna konstrukcja tworzyła dużą, niewymagającą podpór przestrzeń poddasza, a jednocześnie – niejako na zasadzie efektu ubocznego – nowoczesną geometrię dachu. Do około 1940 roku technologię tę stosowano w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym w Niemczech, Europie, a nawet w USA. Dach domu jednorodzinnego w Nordheide łączy z dachem Zollingera jedynie jego geometria.

Projekt: Dom jednorodzinny w Nordheide koło Hamburga
Architekt: Nils von Minckwitz, Berlin
Dekarstwo/ciesielstwo: Holzvolk, Waddeweitz
Dachówka: Actua 10, szlachetny grafit

Niczym okręt w lesie
Niczym okręt w lesie
Niczym okręt w lesie
Niczym okręt w lesie
Niczym okręt w lesie
Niczym okręt w lesie
4.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 1 marca, 2013

Autor:

4.7/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły