Realizacje

Nowoczesna stodoła z drewna klejonego HBE

O uniwersalności drewna klejonego HBE decyduje szerokie spektrum zastosowania, które oprócz dużych budynków, takich jak domy wielorodzinne czy szpitale obejmuje również budownictwo jednorodzinne i letniskowe.


Przykładem takiego budownictwa jest inwestycja „Domy nad łąkami” zrealizowana przez firmę Svobo. Domy powstały na Pojezierzu Brodnickim leżącym ok. 180 km na północny zachód od Warszawy. Projekt doskonale wtapia się w zadrzewiony teren, dzięki swojej prostocie i dużemu udziałowi materiałów naturalnych. Duże przeszklenia dają wrażenie otoczenia przyrodą również wewnątrz domu – spotęgowane dzięki wewnętrznym ścianom drewnianym.

Technologia wykonania

Na szczególną uwagę zasługuje technologia wykonania wykorzystująca drewno klejone HBE. Warto podkreślić, że drewno klejone warstwo to produkt wytwarzany przemysłowo. Bazuje on na co najmniej trzech warstwach wysuszonych „lameli” miękkiego drewna, które są ustawione równolegle do siebie i sklejonych zgodnie ze szczegółowymi normami produkcyjnymi. Wykorzystane drewno to zazwyczaj świerk, lecz może to być również modrzew, daglezja i inne dostępne rodzaje drewna. Drewno klejone warstwowo to materiał, który pod względem właściwości cechuje się znaczną przewagą w stosunku do drewna litego.
W odniesieniu do inwestycji „Domy nad łąkami” zastosowanie takiego materiału zapewniło nie tylko ponadczasowy styl, ale co najważniejsze – trwałość będącą odpowiednikiem bala drewnianego. Jednolita powierzchnia drewna, wykończona jedynie poprzez oheblowanie, tworzy niepowtarzalny klimat wnętrza domów.
Nowoczesna stodoła z drewna klejonego HBE

Nie tylko ściany

Z drewna klejonego warstwowo powstają również konstrukcje stropów. Zastosowanie znajdują przy tym takie same panele, jak w przypadku ścian. Grubość paneli jest dobierana w zależności od obciążeń jakie wystąpią na stropie, a także rozpiętości i układu podpór. Drewno klejone warstwowo jest bardzo dobrym materiałem budowlanym do wykonywania więźb dachowych. Z drewna klejonego HBE można również wykonać stropy i więźby w domach powstających w innych technologiach – prefabrykowanych, z bala, murowanych itp.
Nowoczesna stodoła z drewna klejonego HBE
Jak mówią w Svobo „celem naszej firmy jest budowa domów, w jakich sami chcielibyśmy zamieszkać, w miejscach w których chcielibyśmy wypoczywać”. Budowane domy mają klasę, urok i dobry smak, co pozwala na łatwe wtapianie się w krajobraz. Według autorskich projektów Svobo powstają nie tylko domy letniskowe, ale i większe całoroczne – na działkach klienta i w ramach własnych inwestycji we współpracy z firmą Glulam Pro.

Svobo Lesiński Szułdrzyński Sp. j.
Tel.: +48 533 251 566
@: kontakt@svobo.pl
www.svobo.pl

4.4/5 - (5 votes)

Data publikacji: 25 marca, 2017

Autor:

4.4/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Darek
    czwartek, 29 sierpnia, 2019

    Jako mieszkaniec kanadyjczyka z ciekawością przeczytałem artykuł o drewnie klejonym HBE, Dom drewniany jest ciepły, przytulny ze zdrowym mikroklimatem. Z chęcią obejrzę jakiś funkcjonujący na co dzień dom wykonany z użyciem takiego klejonego drewna. Ciekaw jestem czy sprawdza się w naszych warunkach i czy nie ma żadnych problemów eksploatacyjnych. Bo na ten moment widzę tylko same zalety.

  2. tomila
    sobota, 13 czerwca, 2020

    ciekawa jestem ile kosztuje wybudowanie takiego domu?

Podobne artykuły