Podbitka

Podbitka dachowa – rodzaje, właściwości, koszty

Podbitka dachowa to efektowane wykończenie dachu. Zgodnie z wszelkimi normami budowlanymi jej montaż nie jest wymagany, ale bardzo często spotykany. Najczęściej podbitka wykonana jest z drewna, tworzywa PVC lub z blachy.

Co to jest podbitka dachowa?

Podbitka dachowa to wykończenie wystającej poza elewację części dachu zwanej okapem. Normy budowlane nie obligują inwestora do wykończenia okapu, jednak istnieje kilka zalet, które warto wziąć pod uwagę przy decyzji o wykonaniu podbitki dachowej:

  • efektowne wykończenie dachu i jego “zamknięcie”
  • szansa na zamontowanie oświetlenia zewnętrznego w podbitce
  • ochrona konstrukcji dachu przed warunkami atmosferycznymi
  • ochrona okapu przed ptakami i owadami oraz ich potencjalnymi gniazdami

Wybór materiału podbitki oraz sposobów wykończenia narożników okapu należy do architekta domu oraz inwestora, jednak materiał użyty do wykonania podbitki dachowej powinien być dopasowany do wyglądu zewnętrznego budynku.

W przypadku paneli PVC można zaobserowować znaczne zwiększenie zainteresowania ich montażem.

Rodzaje podbitki dachowej – podbitka PVC czy podbitka drewniana?

Podbitka Galeco wykonana z materiałów PVC jest dostępna w 7 kolorach z fakturą drewna. Dodatkowo podbitka dachowa PVC jest to stosunkowo tanie rozwiązanie w porównaniu do paneli wykonanych z drewna. Zalety podbitki dachowej wykonanej z PVC to także odporność na warunki atmosferyczne oraz brak konieczności konserwacji.

Podbitki dachowe wykonane z ocynkowanej stali lub aluminium wykazują dużą wytrzymałość, jednak taką podbitkę dachową należy odpowiednio konserwować, szczególnie w miejscach łączenia elementów, które są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych – tam wymagana jest specjalna konserwacja.

Podsufitka każdego dachu wykonanego z drewna wymaga konserwacji żeby skutecznie zniwelować działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych na które narażona jest podbitka drewniana. Konserwacja podsufitki, której wiodącym materiałem jest drewno, powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta i z użyciem rekomendowanych przez producenta produktów. Takie same zalecenia należy stosować gdy podsufitka i jej główny materiał to blacha. Odpowiednia konserwacja to klucz do długiego korzystania z paneli zarówno z PVC, drewna czy blachy.

Ile kosztuje podbitka dachowa?

Na wykonanie podbitki dachowej i jej cenę składają się przede wszystkim dwa elementy – koszty robocizny i montażu oraz materiały.

W przypadku materiałów znaczne różnice w cenie można zauważyć między panelami PVC, blachą a drewnem. Modrzew syberyjski jest znacznie droższym w zakupie materiałem niż panele PVC. Nawet w przypadku takiego samego materiału można znaleźć zauważalne różnice w cenie – wspomniany już wcześniej modrzew jest znacznie droższy niż drewno sosnowe. Najtańszym rozwiązaniem, choć wcale nie najrzadziej wybieranym są właśnie panele PVC.

Kolejny element wpływający na całkowitą cenę podsufitki to montaż – jego skomplikowanie oraz czas. Montaż zależy przede wszystkim od powierzchni okapu. Im większy dom i szerszy okap, tym bardziej czasochłonny będzie montaż podsufitki. Do montażu należy także dołączyć grubość paneli, które chcemy użyć oraz ich ciężar. Konstrukcja z grubego i ciężkiego drewna wygląda bardzo estetycznie, ale do montażu może być wymagana profesjonalna ekipa montażystów.

Zakres prac, które są potrzebne by wykonać podsufitkę to nie tylko montaż i koszt materiału. Musimy także policzyć ilość elementów, które trzeba kupić, bądź oddelegować to zadanie specjalistom, którym należy dodatkowo zapłacić.


Data publikacji: 24 stycznia, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły