Blachodachówka

Pokrycie domu drewnianego

Moda na ekologię rozkwita, a wraz z nią trend budowania drewnianych domów oraz budynków i restauracji o charakterze regionalnym. Ściany z drewna to jedno, a co z pokryciem?

Inwestorzy marzący o przytulnym domku z bali mają do wyboru całą gamę produktów – od strzechy i gontu drewnianego począwszy, przez pokrycia bitumiczne, aż po pokrycia stalowe. Zapał miłośników sielskich widoków nieco ostudzić mogą jednak ceny najbardziej tradycyjnych pokryć ze strzechy i gontu drewnianego. Ceny gontu drewnianego – w zależności od rodzaju drewna – rozpoczynają się od 40 zł za metr kwadratowy, a cena strzechy jest porównywalna z ceną dobrej jakości dachówki ceramicznej. Ponadto obydwa pokrycia, mimo iż należą do trwałych, charakteryzują się też dość dużą wagą, co przekłada się na odpowiednie – a więc bardziej kosztowne przygotowanie więźby i całego budynku. Znacznie lżejsze, choć nie aż tak urzekające, są pokrycia bitumiczne. Jednak choć przemawia za nimi atrakcyjna cena, nie powinna ona decydować o wyborze, gdyż w opinii dekarzy pokrycia bitumiczne nie należą do najbardziej trwałych.

Drewno i stal

Połączenie stali i drewna może zaskakiwać – tym bardziej warto zwrócić na nie uwagę. Stal z jednej strony kojarzona jest z nowoczesnymi budynkami, z drugiej zaś z montowaną na murowanych domach blachodachówką. Charakterystyczną cechą stali jest jednak właśnie uniwersalność jej zastosowania. Na rynku już od dawna znaleźć można na przykład panele dachowe z kamienną posypką, które dobrze prezentują się zarówno na budynkach murowanych, jak i drewnianych, a w 2014 roku firma Blachy Pruszyński wprowadziła na rynek nowy produkt – stalowe panele dachowe REGLE. Pokrycie to przypomina gont drewniany, ale jest od niego tańsze i łatwiejsze w montażu, a także bezpieczniejsze w eksploatacji (zwłaszcza jeśli chodzi o przepisy przeciwpożarowe). W porównaniu do pokryć stalowych z posypką kamionkową REGLE wyróżniają się korzystniejsza ceną oraz walorami użytkowymi – chropowata kamionkowa powłoka „magazynuje” zabrudzenia i jest trudniejsza w czyszczeniu i konserwacji. W porównaniu do pokryć bitumicznych, panele dachowe REGLE oprócz estetyki wykonania przewyższają je znacznie trwałością. Poliuretanowa powłoka – matowej PURMAT lub połysk PURLAK – sprawia, że firma Blachy Pruszyński udziela na nie 30-letniej gwarancji. Jeśli dołożyć do tego prestiżowe nagrody zdobyte przez panele REGLE, jak chociażby Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich i przyznawaną przez miesięcznik budowlany Builder statuetkę Top Builder, to otrzymujemy produkt ze wszech miar godny polecenia.

Blachy Pruszyński

5/5 - (14 votes)

Data publikacji: 17 września, 2015

Autor:

5/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Maria
    poniedziałek, 28 maja, 2018

    Taki drewniany dom zawsze prezentuje się bardzo pięknie dlatego też powinien mieć piękną ozdobię. Dlatego takie połączenie drewna i stali jest naprawdę świetnym rozwiązaniem i może sprawić że budynek nabierze niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowego klimatu.

  2. krispup
    czwartek, 7 czerwca, 2018

    Wprowadzenie na rynek stalowych paneli dachowych REGLE, to bardzo dobry pomysł. Po pierwsze przypominają pokrycie dachowe w postaci gontów drewnianych, a po drugie są tańsze, łatwiejsze w montażu, no i bezpieczniejsze w eksploatacji! Takie pokrycie dachowe jest godne polecenia dla osób, które chcą budować domki z drewna.

  3. doolary12
    czwartek, 7 czerwca, 2018

    Od zawsze kocham się w drewnianych domkach, mają w spbie klimat i duszę.Połączenie drewna i stali jest genialnym pomysłem i bardzo mi się on podoba.

  4. wiesio
    piątek, 8 czerwca, 2018

    Drewniany dom to piękny wygląd zdrowy klimat wewnątrz.A stalowe panele regle tylko podkreślają wygląd budynku.

  5. Stefan Sz.
    niedziela, 10 czerwca, 2018

    Ciekawe rozwiązanie firmy Blachy Pruszyński z tymi stalowymi panelami dachowymi Regle. Przypominają one kształtem gont drewniany ale w rzeczywistości nie są. Idealne ekonomiczne zastosowanie do domów drewnianych góralskich.

  6. tradycjonalista
    poniedziałek, 11 czerwca, 2018

    Niewątpliwie wybór pokrycia dachowego domku drewnianego stawia nas przed dylematem czy wybrać pokrycie tradycyjne czy też nowoczesne. Rynek daje nam szeroki wybór. Osobiście jestem zwolennikiem gontów bitumicznych stwarzających wrażenie pokrycia tradycyjnego, aczkolwiek trwałość ich jest niewątpliwie mniejsza niż prezentowanych w artykule paneli stalowych z posypką.

  7. max
    poniedziałek, 11 czerwca, 2018

    Drewno i stal to klasyczne ale i nowoczesne połączenie. Drewno daje ciepło, tworzy naturalny klimat a stal dodaje nowoczesności każdej elewacji i wnętrzu. Osobiście sam korzystam z tego rozwiązania i dla drewnianego domu użyłem stalowych czarnych parapetów i dachu.

  8. kasiennka
    wtorek, 12 czerwca, 2018

    Warto wziąć pod uwagę różne rodzaje pokryć dachowych dla domu drewnianego. Zastosowanie stali jako pokrycia dachowego wcale nie musi być czymś abstrakcyjnym w przypadku domu drewnianego. Charakteryzuje się wieloma zaletami np. łatwością montażu, bezpieczeństwem oraz niższymi kosztami montażu.

Podobne artykuły