Realizacje

Polski dom jednorodzinny nie znaczy monotonny

Nagrodzony w konkursie Fasada Roku dom jednorodzinny w podwarszawskiej wsi Zielonki to znakomity przykład nieszablonowej, wizjonerskiej bryły.

Projekt: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI
Lokalizacja: Zielonka (Warszawa); Konstancin-Jeziorna

Polski dom jednorodzinny

Choć w krajobrazie polskich miast i miasteczek wciąż króluje tradycyjna zabudowa, to od dwudziestu lat z każdym rokiem przybywa nieruchomości zrealizowanych według indywidualnych projektów, pozytywnie wyróżniających się na tle monotonnej architektury katalogowej. Znakomitym przykładem nieszablonowej, wizjonerskiej bryły jest budynek jednorodzinny w podwarszawskiej wsi Zielonki, autorstwa Magdaleny i Macieja Beczaków z pracowni BECZAK/BECZAK/ARCHITEKTCI.

Podjęcie decyzji o budowie domu to zaledwie początek drogi, jaką inwestor musi przejść, by móc cieszyć się urokami mieszkania na swoim. Pierwszym, bardzo ważnym krokiem przybliżającym do realizacji marzeń o własnym miejscu na ziemi, jest wybór odpowiedniego projektu. Obecnie, biura projektowe dysponują wieloma katalogami gotowych rozwiązań, wśród których teoretycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Teoretycznie, ponieważ propozycje te są powtarzalne i utrwalają ciągle te same schematy, skrojone na miarę ujednoliconych odbiorców, a przecież wszyscy nie jesteśmy jednakowi. Dlatego inwestorzy, ceniący dobry design, oryginalność, decydują się na zatrudnienie architekta, który opracuje dla nich projekt indywidualny, zgodny z oczekiwaniami, a także możliwościami i ograniczeniami danego miejsca. Taki projekt zagwarantuje optymalne wykorzystanie działki, z uwzględnieniem korzystnego usytuowania pomieszczeń względem stron świata, wyeksponowania walorów otoczenia oraz tego wszystkiego, co dotyczy potrzeb przyszłych mieszkańców.

Dom jest na tyle osobistym elementem życia, że przyjemnie byłoby mieć coś takiego tylko dla siebie i bez wahania móc powiedzieć: Tak, to mój dom, nie ma drugiego takiego – mówi architekt Magdalena Beczak z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI. Dążymy do tego, aby każdy z naszych klientów mógł się podpisać pod tym stwierdzeniem, a to wymaga indywidualnego podejścia do każdej inwestycji i głowy wciąż otwartej na nowe pomysły – dodaje. Zazwyczaj spotykamy się z klientami i szukamy z nimi wspólnego języka, oczekujemy informacji dotyczących zakresu funkcji, kolorystyki, materiałów, w obszarze których będziemy się poruszać, a ostateczny projekt jest wynikiem tylko i wyłącznie działania wyobraźni.

dom jednorodzinny 02 dom jednorodzinny 03 dom jednorodzinny 04 dom jednorodzinny 05 dom jednorodzinny 06 dom jednorodzinny 07 dom jednorodzinny 08 dom jednorodzinny 09 dom jednorodzinny 12 dom jednorodzinny 11 dom jednorodzinny 01

Dynamiczny postęp i pojawienie się na rynku innowacyjnych technologii budowlanych, otwiera nowe możliwości w zakresie kreowania przestrzeni, pozwalając urzeczywistnić nawet najbardziej wyszukane wizje inwestorów i architektów. W efekcie coraz częściej powstają projekty, jak ten w Zielonkach-Wsi, które zachwycają coraz śmielszą koncepcją architektoniczną i przełamują towarzyszące nam przez lata schematy.

Dom jednorodzinny w miejscowości Zielonki-Wieś to jednolity kolorystycznie, podzielony pionowymi liniami, tynkowo-blaszany masyw z drewnianym “miąższem” – wyjaśnia architekt Magdalena Beczak. Wycięty od strony południowej fragment parteru stanowi obszerny taras, który organicznie wtapia się w tektonikę domu.

Główną decyzją architekta, kształtującą budynek jest spadzisty niesymetryczny dach – dodaje arch. Maciej Beczak. Połać o mniejszym nachyleniu kryje funkcje mieszkalne piętra, zaś połać o większym – zamyka przestrzeń dwukondygnacyjną parteru. Kolor domu od początku miał być ciemnografitowy. Narzucona struktura podziałów ma przypominać pancerz, a mroczny charakter domu został przełamany jasnym, ciepłym drewnem okoume. Wszelkie wycięcia w głównej bryle budynku konsekwentnie wykończono szalówką drewnianą

Projektujemy nie tylko z myślą o estetyce, ale także funkcjonalności obiektów. W naszych założeniach staramy się między innymi kształtować dom w taki sposób, by wykorzystywał strony świata i żeby czerpał energię ze strony południowej, co wpływa na insolację wnętrza oraz minimalizuje zapotrzebowanie na ciepło. W ten sposób oszczędzamy zasoby naturalne oraz zmniejszamy rachunki za ogrzewanie – podkreśla architekt Maciej Beczak.

Aby dodatkowo poprawić bilans energetyczny budynku, do wykończenia elewacji użyty został system ociepleń firmy Baumit: architekci zdecydowali się na wariant z wyprawą wierzchnią w postaci tynku strukturalnego Baumit SilikonTop.

Dobrze nam się pracuje na tych materiałach i wiemy, że są to produkty z wyższej półki, którym warto zaufać – mówi architekt Magdalena Beczak. Niejednokrotnie zastępujemy droższe elementy elewacyjne, typu panele, właśnie strukturą Baumit. Poprzez boniowanie możemy uzyskać podziały na elewacji, a efekt tych zabiegów można obserwować zarówno we wsi Zielonki, jak i w Konstancinie-Jeziornie

Monumentalne bryły budynków jednorodzinnych w Zielonkach-Wsi pod Warszawą i w Konstancinie-Jeziornie to nie tylko dopracowane w detalach, spójne stylistycznie propozycje, lecz także udana próba wypracowania nowego genotypu domu jednorodzinnego. Potwierdzeniem tego są nagrody przyznane jednogłośnie zarówno przez Internautów, jak i profesjonalne Jury w dwóch kolejnych odsłonach konkursu Fasada Roku 2014 i 2015.

Zwyciężając na poziomie krajowym, oba obiekty automatycznie otrzymały kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge, co oznacza, że w roku 2016 architekci z pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI będą mieli podwójną szansę na zdobycie prestiżowego tytułu Europejskiej Fasady Roku.

Przykład projektów w Zielonkach-Wsi oraz Konstancinie-Jeziornie potwierdza, że efektowna architektura nie jest zarezerwowana wyłącznie dla świątyń, biurowców czy galerii handlowych. Połączenie śmiałej wizji architekta i inwestora, mariaż nowoczesnych trendów architektonicznych z wysokiej jakości materiałami budowlanymi oraz perfekcyjnym wykonaniem to recepta na udaną kreację budynku jednorodzinnego, pozytywnie wyróżniającego się w krajobrazie zdominowanych przez typowe domy z katalogów.

 

Źródło: Archimania.pl
Zdjęcia: Beczak/Beczak/Architekci

4.9/5 - (12 votes)

Data publikacji: 14 stycznia, 2018

Autor:

4.9/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Karol
    środa, 9 października, 2019

    To rzeczywiście bardzo nietypowy dom jednorodzinny. Brawo za odwagę. Podzielona bryła, duże przeszklenia, taras, odpowiednio dobrane materiały zagwarantowały spójność całości. Myślę, że początkowo jest pewien kłopot z akceptacją ale potem już można zakochać się w tym domu do szaleństwa.

  2. Monika
    piątek, 21 sierpnia, 2020

    Warto postawić na projekt indywidualny. Niekoniecznie po to, żeby dom się wyróżniał, ale po to, aby mieć dom dokładnie taki jaki się chce. Ja przymierzając się do budowy domu przejrzałam bardzo dużo projektów i w każdym mi coś nie pasowało, aż w końcu naszkicowałam to czego potrzebuję i poszłam z tym do architekta, który dopracował detale.

Podobne artykuły