Realizacje

Transformacja przepompowni

Miasto Trondheim, położone przy ujściu rzeki Nidelvy w środkowej części Norwegii, przez długi czas kojarzone było z przemysłem stoczniowym i rybołówstwem. Jednak przez kilka ostatnich lat stare stocznie i zabudowania fabryczne musiały ustąpić miejsca nowoczesnym, często futurystycznym obiektom mieszkaniowo-biurowym.

W centrum nowych zabudowań portowych usytuowany jest Dock House. We wczesnej erze przemysłowej Dock House był „sercem” stoczni. Największe w tym czasie przedsiębiorstwo w mieście, Warsztat Mechaniczny w Trondheim (Trondheims Mekaniska Verkstad, TMV), przepompowywał stąd wodę do i z doków. Kiedy w 1983 roku warsztat został zamknięty, pompy przestały pracować i Dock House zakończył swoją działalność.

Dzisiaj, po wielu latach przebywania w „uśpieniu”, który to okres nie pozostał bez wpływu na stan techniczny obiektu, w budynek znowu tchnięto życie. Dzięki intensywnej współpracy między instytucjami uczelnianymi, handlowymi i przemysłowymi oraz lokalnymi organizacjami muzycznymi, zadecydowano o przebudowaniu Dock House w najbardziej nowoczesną scenę muzyczną w kraju, która stałaby się centrum życia muzycznego i jazzowego w Trondheim.

Architekci Svein Skibnes i Go Brandstadmoen otrzymali zadanie przystosowania budynku do jego nowej funkcji. Wysokie wymagania postawiono zarówno jeśli chodzi o rozwiązania akustyczne, jak i architektoniczne. Ważna była próba integracji starego ceglanego budynku fabryki i całej jego historii z nowymi elementami, które musiały sprostać nowoczesnym standardom i wymogom funkcjonalności. Rozwiązaniem okazało się dobudowanie konstrukcji po obu stronach istniejącego budynku.

Transformacja przepompowni
Transformacja przepompowni

Zastanawiając się nad doborem materiału, którym można byłoby pokryć elewację nowej części budynku łącząc ją ze starą ceglaną fasadą, wybór padł na patynowaną miedź Nordic Green, dzięki której udało się uzyskać delikatne i naturalne przejście pomiędzy częścią istniejącą i nowobudowaną. Ważnym elementem transformacji było także nowe miedziane pokrycie dachu. Fragment podłogi na parterze budynku wykonano ze szkła, które odsłania starą siłownię i pompy. Metalowe elementy wykonane zostały przez firmę Bakco A/S w Trondheim.

Transformacja przepompowni

Dock House ponownie stał się ważnym elementem codziennego życia w Trondheim. Dzięki metamorfozie zarówno wnętrza jak i zewnętrza budynku, udało się go przekształcić w kulturalną przepompownię.

Transformacja przepompowni

Żródło: Forum miedzi

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 31 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Magda
    sobota, 8 sierpnia, 2020

    Przebudowa starej przepompowni w scenę muzyczną to genialny pomysł. Dzięki temu budynek uzyskał nowe życie. Zamiast burzyć stare budynki i w ich miejsce stawiać nowe warto czasem pomyśleć o przebudowie, tak jak w tym przypadku.

Podobne artykuły