Kominy

Co warto wiedzieć o frezowaniu kominów?

Nieumiejętne palenie w piecu, spalanie śmieci oraz zaniechanie regularnego czyszczenia może prowadzić do uszkodzenia komina. W przewodzie kominowym narastają warstwy sadzy, przez co zawęża się jego przekrój, a tym samym zmniejsza się ciąg i wzrasta zużycie paliwa. Rozwiązaniem tego problemu zazwyczaj jest przebudowanie górnej części przewodu. Na szczęście istnieje również mniej inwazyjne działanie – frezowanie komina.

Czym jest frezowanie komina?

Tradycyjną metodą naprawy uszkodzonego komina jest wyburzenie górnej części i zbudowanie jej na nowo lub wyburzenie jednej ze ścianek. Rozwiązanie to powoduje liczne niedogodności: przedłużające się problemy z ogrzewaniem, pył unoszący się w powietrzu i konieczność dokonywania remontów. Frezowanie kominów, potocznie nazywane rozwiercaniem, jest technologią nowoczesną i nieinwazyjną. Polega ona na rozwierceniu przewodu kominowego, by zwiększyć jego średnicę. Następnie przewód po frezowaniu komina uczelniany jest metodą szlamowania, ewentualnie poprzez montaż wkładu kominowego ze stali żaroodpornej, blachy chromowo-niklowej lub ceramicznego izostatycznego.

Kiedy zdecydować się na frezowanie komina?

Przeprowadzenie renowacji poprzez frezowanie komina może zostać wykonane m. in. w przypadku stwierdzenia nieszczelności przewodu kominowego. Pojawianie się dymu, a tym samym uciążliwego zapachu może być sygnałem do podjęcia szybkich działań. Podobne rozwiązanie może okazać się konieczne po wymianie pieca na olejowy lub gazowy. Oba rodzaje pieca wymagają o wiele szerszego przewodu. Zbyt mały przekrój komina może prowadzić do gromadzenia się sadzy, zadymiana kotłowni oraz osmalania się pieca. Nawarstwiona w kominie sadza może się zapalić i doprowadzić do pożaru domu.

Kto może przeprowadzić frezowanie kominów?

Frezowanie komina wymaga precyzji oraz fachowej wiedzy. Zanim zdecydujemy się na dokonanie remontu, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnej kontroli. Pamiętajmy, że wszelkie naprawy, w tym również frezowanie kominów, musi być przeprowadzane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Zgodnie z rozporządzeniem ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokonywanie napraw bez stosownych uprawnień może zakończyć się nałożeniem kary grzywny. Jeżeli więc nasz komin wymaga frezowania, należy skontaktować się ze specjalistami – na przykład firmą Komeno.

Komin stanowi jeden z najważniejszych elementów domu. Dbanie o jego stan jest kluczowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa domownikom. Zlecając frezowanie profesjonalistom unikniemy błędów powodujących straty materialne i nieprzyjemne konsekwencje prawne.

4.9/5 - (44 votes)

Data publikacji: 18 czerwca, 2018

Autor:

4.9/5 - (44 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Milka
  sobota, 19 stycznia, 2019

  Jak to się mówi “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, trzeba zadbać o czystość komina. Jednak jak już trzeba działać, to faktycznie frezowanie wydaje się najlepszą metodą, tylko trzeba pamiętać o specjaliście, bo to faktycznie jest jedna z najważniejszych rzeczy, które gwarantują porządnie wykonaną pracą.

 2. Jacek
  czwartek, 7 lutego, 2019

  Chcę poprawić przepustowość komina w moim domu i przedstawione tutaj frezowanie bardzo mnie zaciekawiło. Chcę przejść na ogrzewanie gazowe i mój komin wymaga renowacji,a frezowanie może się przyczynić,że mój komin będzie się nadawał do takiego ogrzewania.Do tej operacji zatrudnię specjalistów w tej dziedzinie aby uniknąć problemów.

 3. Anna
  wtorek, 3 września, 2019

  Uwaga na firmę Komeno, perfidnie oszukali mnie oszukali!!!

 4. Tomasz
  środa, 27 listopada, 2019

  Fajnie napisany artykuł. Jedna z najważniejszych rzeczy jest dobór odpowiedniego specjalisty by znał sie na rzeczy a nie miał tylko w napisie że frezuje kominy.
  Zapraszam również do siebie kominfrez.com

 5. Naprawa kominów Przybyła
  wtorek, 28 stycznia, 2020

  Pozwolę sobie zareklamować swoją firmę frezujemy na dwa sposoby łańcuchowo i diamentowo posiadamy cztery frezarki i ośmio osobowa brygadę więc zawsze damy radę 😉 zapraszam do galerii zdjęć można zobaczyć jak wyglądają komin przed i po frezowaniu

Podobne artykuły