Stopnie dachowe

Zaproś kominiarza na dach przed zimą!

O konieczności czyszczenia i konserwacji komina nikogo nie trzeba przekonywać. Jest to nie tylko wymóg prawa, ale również gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców. Czyszczenie komina zaleca się przynajmniej dwa razy w roku. Jest to szczególnie ważne w przypadku przewodów dymowych, bowiem osadzająca się sadza może się zapalić i spowodować pożar.

Wizyty kominiarza dobrze jest wziąć pod uwagę już podczas projektowania dachu i uwzględnić odpowiednie rozmieszczenie stopni i ław kominiarskich, co zdecydowanie ułatwi pracę kominiarzowi. W większości przypadków instalowanie akcesoriów kominiarskich nie jest obowiązkowe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, wymóg wykonania stałego dojścia do kominów dotyczy jedynie dachów o spadku ponad 25 % oraz dachów pokrytych materiałami łamliwymi. Jednak specjaliści podkreślają, że taki system komunikacji sprawdza się na wszystkich dachach, bo nie tylko zapewnia bezpieczne i komfortowe poruszanie się po dachu, ale również pozwala uniknąć zniszczenia pokrycia przez nieumiejętne chodzenie po dachu.

Ważne jest nie tylko dobre rozplanowanie komunikacji dachowej, ale także zadbanie, by te akcesoria dachowe były prawidłowo zamontowane oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów. Podczas wyboru ław i stopni kominiarskich warto zadbać o to, aby ich powierzchnia była optymalnie duża oraz antypoślizgowa. Ważna jest możliwość regulacji kąta nachylenie stopni. Cechy te sprawdzają się zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy powierzchnia dachu jest oblodzona – wyjaśnia Przemysław Skibiński Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Odpowiednie rozplanowanie stopni kominiarskich powinno umożliwić na swobodne dojście z wyłazu dachowego bądź też z drabiny do komina, pod którym powinna być umieszczona ława kominiarska zapewniająca możliwość bezpiecznej pracy.

Nie zapominajmy, że po przeprowadzonej kontroli technicznej przewodów kominowych oraz po każdym czyszczeniu, powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający wykonanie czynności: po kontroli odpowiedni protokół pokontrolny, po czyszczeniu – potwierdzenie zakresu wykonanych prac.

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 12 listopada, 2012

Autor:

5/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Isia
    sobota, 19 stycznia, 2019

    Nie nalezy oszczędzać na kominiarzu.Tak jak w artykule powiedziano,nadmiar sadzy może spowodować pożar.Taka sytuację mieliśmy niedawno u sąsiadów.Chcieli zaoszczędzić,spłonął cały dobytek.

  2. przezorny
    piątek, 15 lutego, 2019

    Bezpieczny dom to podstawowa zasada jaka powinna nam przyświecać podczas jego użytkowania. Nie bez kozery obowiązują przepisy prawa budowlanego mówiące o okresowych kontrolach stanu budynku. Sprawne instalacje domowe to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Do nich należą również przewody wentylacyjne i kominowe. Pomyślmy o kominiarzu, który dbając o nas czyści kominy, aby mógł swobodnie poruszać się po dachu.

Podobne artykuły