Realizacje

Zwiększona sprawność cieplna i wydajna ochrona bezcennego archiwum

Zaawansowana membrana paroprzepuszczalna DuPont™ Tyvek® dodatkiem do historycznej architektury odnowionej biblioteki Liverpool Central Library.

Kwiecień 2013 – odnowienie znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO gmachu Liverpool Central Library kosztowało 50 milionów funtów. W tym wzorowym projekcie zastosowano zaawansowane rozwiązania i materiały, by przywrócić temu wyjątkowemu budynkowi ważne historyczne cechy oraz dołożyć nowe, odważne elementy. Projekt został wykonany przez architektów z Austin Smith Lord i sfinansowany przez PFI, a opracowany przez Inspire Partnership, joint venture pomiędzy Amber Infrastructure i Shepherd Construction. Dążąc od samego początku do osiągnięcia optymalnego poziomu wydajności i trwałości, przebudowa osiągnęła status „bardzo dobry” wg metody oceny środowiska BREEAM, a także zdobyła nagrodę za projekt i zarządzanie budową.

Jednym z imponujących i nowo wybudowanych części budynku, który zastąpił przestarzałą strukturę z lat 50-tych i 70-tych, jest repozytorium. Obecnie jest to siedziba urzędu Liverpool Record Office, który został zbudowany według najnowszych brytyjskich norm dla repozytoriów i archiwów (BS5454). Znajdujące się tam bezcenne zbiory wymagają odpowiedniej wentylacji oraz utrzymywania stałego poziomu temperatury i wilgotności, dlatego cała konstrukcja repozytorium została zbudowana z uwzględnieniem specyficznych i precyzyjnych tolerancji.

Zaawansowana membrana paroprzepuszczalna DuPont™ Tyvek® Supro została wybrana do zainstalowania na północnej, zewnętrznej ścianie repozytorium biblioteki w celu ochrony konstrukcji i zachowania właściwego mikroklimatu pomieszczeń w budynku. Powłoka, która wykańcza tę ścianę zbudowana jest ze złotych paneli TECU® wraz z wydzieloną częścią z granitu, na którym zostały wyryte nazwiska słynnych pisarzy Liverpoolu (od poetów i dramaturgów, po sławnych autorów tekstów Lennona i McCartneya).

Fasada nowego skrzydła repozytorium odnowionej biblioteki Liverpool Central Library:zaawansowana membrana oddychająca DuPont™ Tyvek® jest zainstalowana za zewnętrzną fasadą. Zdjęcie DuPont™ Tyvek®; wszystkie prawa są zastrzeżone
Fasada nowego skrzydła repozytorium odnowionej biblioteki Liverpool Central Library:zaawansowana membrana oddychająca DuPont™ Tyvek® jest zainstalowana za zewnętrzną fasadą. Zdjęcie DuPont™ Tyvek®; wszystkie prawa są zastrzeżone

Służąc jako wiatroszczelny, ale paroprzepuszczalny podkład fasady, DuPont™ Tyvek® Supro jest integralną częścią kompleksowego rozwiązania powłoki budynku. Termiczna wydajność, szczelność i sprawność energetyczna struktury jest zależna od prawidłowego funkcjonowania całego systemu – od izolacji ścian do wewnętrznych wykończeń i systemu kontroli klimatu, gdzie DuPont™ Tyvek® odgrywa kluczową rolę w ogólnej ochronie repozytorium.

DuPont™ Tyvek® – unikalny na rynku produkt ze względu na wysokiej jakości konstrukcję warstwy funkcjonalnej – jest dyfuzyjnie otwarty, ale także odporny na wodę i wiatroszczelny. Lekka, aczkolwiek wytrzymała membrana DuPont™ Tyvek®, jest łatwa w instalacji na zewnętrznych ścianach i dachach, zapewniając długotrwałą i sprawdzoną niezawodność.

Fasada nowego skrzydła repozytorium odnowionej biblioteki Liverpool Central Library:zaawansowana membrana oddychająca DuPont™ Tyvek® jest zainstalowana za zewnętrzną fasadą. Prawa do zdjęcia: DuPont, wszystkie prawa są zastrzeżone
Fasada nowego skrzydła repozytorium odnowionej biblioteki Liverpool Central Library: zaawansowana membrana oddychająca DuPont™ Tyvek® jest zainstalowana za zewnętrzną fasadą. Prawa do zdjęcia: DuPont, wszystkie prawa są zastrzeżone

Kluczowym aspektem w gmachu Liverpool Central Library jest uzyskanie wysokiego poziomu szczelności izolacji dla wyeliminowania zarówno niepożądanych strat ciepła jak i ochrony przed jego nadmiarem. Uzupełnieniem dbałości o izolacyjność jest system grzewczy, odzysk ciepła, użycie wysokiej sprawności kotłów na biopaliwo oraz ekologicznego oświetlenia i kumulowanie wody deszczowej. DuPont™ Tyvek® Supro jest niezawodnym elementem nowatorskiego projektu mającego na celu ochronę historycznego dorobku w długoterminowej perspektywie. Przywrócona do dawnej świetności, a jednocześnie zmodernizowana i wzmocniona biblioteka zostanie ponownie otwarta w maju 2013 roku.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 20 maja, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Arkady
    piątek, 14 lutego, 2020

    Taki przykład wykorzystania nowych współczesnych technologii dla renowacji i ochrony dziedzictwa kulturalnego jakim jest zabytkowa biblioteka jest godny polecenia wszystkim decydentom. Technologia f-my DuPont współgra z historią i zachowuje ją dla kolejnych pokoleń. Dbałość o szczegóły godna zauważenia pochwały.

  2. MArta
    sobota, 19 września, 2020

    Cel, któremu służy budynek wymaga doskonałych warunków w nim panujących. Dobrym pomysłem jest zastosowanie zaawansowanych membran paroprzepuszczalnych, aby osiągnąć właściwy mikroklimat.

Podobne artykuły