Napędy do zadań specjalnych

Przykład zastosowania napędów ZA w szklanym dachu, fot. D+H
Przykład zastosowania napędów ZA w szklanym dachu, fot. D+H 

Automatyka pozwalająca kontrolować stopień otwarcia okien w budynku, to najczęściej nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. W przypadku pożaru, kiedy istnieje konieczność szybkiego oddymienia pomieszczeń, sprawność automatyki klap dymowych i okien oddymiających może stanowić o zdrowiu lub życiu wielu osób oraz znacznie ułatwić przeprowadzenie akcji ratunkowej.

Automatyczne otwieranie zwykłych okien nie jest trudne i da się rozwiązać przy pomocy zwykłych napędów łańcuchowych, to już bardziej skomplikowane i cięższe konstrukcje poziome wymagają bardziej wyspecjalizowanego podejścia.

Praktyczne rozwiązanie

Praktycznym rozwiązaniem mogą być trzy nowe napędy zębatkowe z rodziny ZA firmy D+H: ZA 85-BSY+, ZA 105- BSY+ oraz ZA 155-BSY+. Ich konstrukcja opiera się na zastosowaniu sztywnej metalowej zębatki charakteryzującej się wysoką trwałością, o długości do 1200 mm, jako elementu ruchomego, co doskonale sprawdza się podczas otwierania elementów poziomych, takich jak świetliki czy klapy dachowe. Ich bardzo duża siła pchania, dochodząca do 1500 N w przypadku ZA 155-BSY+, sprawia, że będą się one otwierać bez najmniejszego problemu, nawet gdy np. zalegający śnieg zwiększy masę obsługiwanego okna.

Przykład zastosowania napędów ZA w szklanym dachu, fot. D+H
Przykład zastosowania napędów ZA w szklanym dachu, fot. D+H

Otwarcie w wymaganym czasie

Każdy z trzech modeli charakteryzuje się inną siłą pchania i ciągnięcia. Dodatkowo zastosowanie mikroprocesora do sterowania elektroniką silnika oraz układu synchronizacji pracy, daje możliwość połączenia i zsynchronizowania do 8 napędów w grupie, co zapewni ich prawidłową pracę nawet w najbardziej wymagających warunkach. Istnieje także możliwość dostosowania szybkości ich działania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki temu, podczas codziennego wietrzenia pomieszczeń prędkość otwierania i zamykania jest stosunkowo niska, co znacznie zmniejsza generowany hałas. Natomiast w przypadku alarmu, gdy potrzebne jest jak najszybsze uaktywnienie systemu oddymiania, napęd przechodzi w tryb HighSpeed, co znacznie skraca czas potrzebny na pełne otwarcie okna. Daje to pewność, że bez względu na to czy chodzi o codzienne wietrzenie czy awaryjne oddymianie w przypadku pożaru, okna na pewno zostaną otwarte w wymaganym czasie.

Kontrola i bezpieczeństwo

Napędy ZA są wyposażone w szereg systemów zabezpieczających przed przypadkowymi urazami. Pierwszym zabezpieczeniem jest ochrona pasywna. Im bliżej futryny znajduje się skrzydło okna, tym wolniej następuje proces zamykania, co pozwala na dużo wcześniejsze cofnięcie obiektu blokującego ruch okna. Jeśli jednak to nie wystarczy i obiekt nadal będzie znajdował się na drodze zamykanego okna, to dzięki ochronie aktywnej, nastąpi odwrócenie biegu tak, by nie nastąpiło przytrzaśnięcie obiektu. Wartość graniczną nacisku, powyżej której uaktywniona zostanie aktywna ochrona napędów okiennych definiowana jest przy pomocy oprogramowania SW-BSY+. Poza tym zastosowanie elektronicznego wyłącznika przeciążeniowego eliminuje zagrożenie uszkodzenia napędu, a hermetyczne zamknięcie jednostki napędowej zapobiega szkodliwemu wpływowi wilgoci na elektronikę.

Dane techniczne
ZA 85-BSY+ (-HS) ZA 105-BSY+ (-HS) ZA 155-BSY+ (-HS)
Zasilanie 24 VDC±15% 24 VDC±15% 24 VDC±15%
Prąd znamionowy 1 A (2,0 A) 1,2 A (2,2 A) 1,4 A (2,5 A)
Kierunek ruchu – otwieranie
Siła pchania 800 N 1000 N 1500 N
Prędkość wysuwu
Prędkość standardowa 7,1 mm/s
Prędkość w trybie HS (HighSpeed) przy obciążeniu nominalnym 17 mm/s
Kierunek ruchu – zamykanie
Siła w III strefie zamykania 800 N 1000 N 1000 N
Siła w II strefie zamykania 800 N 1000 N 1000 N
Siła w I strefie zamykania 800 N 800 N 800 N
Prędkość zamykania w III strefie 7,1 mm/s
Prędkość zamykania w I i II strefie 5 mm/s
Nominalna siła blokująca 1100 N
Trwałość >10 000 cykli (otwarcie – zamknięcie)
Obudowa Aluminium anodowane
Stopień ochrony IP65
Zakres temperatur pracy – 25 … +55°C
Odporność na wysoką temperaturę 30 min / 300°C
Przewód przyłączeniowy przewód silikonowy 2,5 m
Zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem Aktywne, możliwość zmiany w SW-BSY+ (3 strefy ochrony)
Funkcja rozszczelnienia aktywne, możliwość zmiany w SW-BSY+
Funkcja HS dla RWA – szybkie otwieranie aktywne, możliwość zmiany w SW-BSY+

Piotr Kreft

Data utworzenia: 16.08.2010


Napędy do zadań specjalnych
4.8 (96.97%) 33 głos[ów]


Komentarze

  • iwko3 napisał(a):

    Dobrze,ze producent pomyślał o systemie HighSpeed.W razie pożaru jest to konieczne.Szybkie przewietrzenie,oddymienie moze uchronić ludzi przed uduszeniem.

  • Magda napisał(a):

    Ciekawą funkcją jest otwieranie okna w wymaganym czasie. Jeśli jest potrzeba to otwierają się szybko, ale jeśli nie ma takiej konieczności to otwierają się powoli, bezszelestnie.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także