Sterowanie i napędy okien

Okna sterowane elektrycznie – pierwszy krok do inteligentnego domu

Zaawansowane rozwiązania inteligentnego domu to wciąż nowość na naszym rynku, ale wszystko wskazuje na to, że będą cieszyć się coraz większą popularnością.


Na inteligentne rozwiązania decydujemy się zazwyczaj z trzech powodów: by zapewnić komfort, oszczędność energii oraz bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są różne protokoły komunikacji, jednym z nich jest np. io-homecontrol®, stworzony po to, by umożliwić współpracę urządzeń różnych producentów, w tym również firmy VELUX. W ramach tego systemu działają m.in. okna dachowe. Nowe „inteligentne” okna sterowane elektrycznie mają wiele innowacyjnych i użytecznych funkcji. Zamykają się automatycznie, gdy zaczyna padać deszcz, otwierają prawie bezgłośnie, można je dowolnie programować, a przy tym są bardzo proste w obsłudze i energooszczędne.

Okna dla wygodnych

Okna sterowane elektrycznie są niezwykle komfortowym produktem, sprawdzającym się we wszystkich pomieszczeniach, w których oczekujemy podwyższonego komfortu. To idealne rozwiązanie, gdy muszą być instalowane wysoko lub w miejscach trudno dostępnych; świetnie sprawdzą się także w łazience lub sypialni. Na przykład dotykowy panel sterowania io-homecontrol® może obsługiwać aż 200 urządzeń i ma dziewięć fabrycznie zainstalowanych programów użytkowych, umożliwia również tworzenie przez użytkowników własnych programów. Można np. zaprogramować wietrzenie wnętrza o określonej godzinie lub automatyczne zamykanie rolet po zmroku, a odsłanianie o świcie. Nie musimy martwić się także skutkami nagłego deszczu, bo okna zamkną się automatycznie, gdy tylko spadnie pierwsza kropla. Dodatkowo, przy użyciu pilota można zapewnić dopływ świeżego powietrza, otwierając całe okno lub tylko klapę wentylacyjną.

Oszczędność energii

Niewielu użytkowników okien i rolet zdaje sobie sprawę, że elektryczne sterowanie tymi produktami, poza wygodą, sprzyja również oszczędności energii w domu. Bezprzewodowy system umożliwia na przykład zsynchronizowanie otwierania okien z jednoczesnym wyłączeniem grzejników. Pozwala również na stworzenie indywidualnych programów uruchamianych automatycznie w określonym dniu i o określonym czasie, np. automatyczne opuszczanie rolet zewnętrznych po wyjściu z domu, gaszenie światła i zmniejszenie ogrzewania domu. Latem zaprogramowane rolety zewnętrzne opuszczają się, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu wnętrza i tym samym ograniczają zużycie energii potrzebnej na jego chłodzenie i klimatyzację. Natomiast w zimowy dzień rolety podnoszą się, zapewniając dopływ naturalnego światła i energii słonecznej, która nagrzewa pomieszczenia, zaś opuszczone nocą ochronią przed stratami ciepła. Dzięki komunikacji radiowej, największymi zaletami systemu są całkowity brak okablowania pomiędzy elementami systemu, a także brak jednostki centralnej.

Okna sterowane elektrycznie - pierwszy krok do inteligentnego domu. Fot. Velux

Fot. Velux

Bezpieczeństwo

Warto podkreślić, że decydując się na inteligentne rozwiązanie nie musimy martwić się o bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem działania produkty identyfikują się w systemie przez wysłanie indywidualnego kodu, co uniemożliwia sterowanie przez osoby nieupoważnione. Dzięki dwukierunkowej komunikacji na wyświetlaczu pilota pojawia się informacja zwrotna o wykonaniu polecenia, bądź o zakłóceniu pracy urządzenia, pozwalając na szybkie zlokalizowanie i wyeliminowanie problemu. Naciskając jeden przycisk, użytkownik w każdej chwili może sprawdzić, co dzieje się z wybranym urządzeniem, na przykład czy okna i rolety w domu są zamknięte.

Jak i kiedy zamontować okna elektryczne?

Okna sterowanie elektryczne montuje się podobnie jak inne okna do poddaszy. Nie jest wymagana fachowa pomoc elektryka. Wystarczy doprowadzić w okolice okna przewód zasilający o napięciu 230 V i po prostu podłączyć do niego okno. Wtedy system automatycznie zaprogramuje się, wprowadzając w ciągu kilku minut do pamięci pilota wszystkie zainstalowane okna i inne podłączone do niego akcesoria elektryczne, jak rolety wewnętrzne, zewnętrze, żaluzje lub markizy. Z zalet okien sterowanych elektrycznie mogą również korzystać użytkownicy standardowych okien, na których można zainstalować elektryczne zestawy adaptacyjne. Nie wszystkie modele mają możliwość doinstalowania elektryki, dlatego warto sprawdzić to u producenta przed zakupem.
Na etapie budowy często nie przewidujemy zastosowań, które mogłyby być użyteczne w przyszłości. W wielu przypadkach decydują o tym np. względy oszczędnościowe. Jeśli zakładamy, że w przyszłości zdecydujemy się wyposażyć np. okno dachowe w system elektrycznego sterowania, już na etapie budowy warto doprowadzić zasilanie w okolice okna. Kosztuje to niewiele, jedynie nakład pracy połączony z ceną zwykłego przewodu elektrycznego, a późniejsze korzyści mogą być ogromne. Ewentualna instalacja elektrycznego sterowania będzie prosta, mniej uciążliwa, a my będziemy mogli cieszyć się komfortem użytkowania.
System można rozbudowywać dokupując kolejne produkty działające w technologii io-homecontrol® na dowolnym etapie budowy domu lub po jego zakończeniu. Inwestorom, którzy planują renowację poddasza lub wyposażają swój dom w dodatkowe elementy i nie mają możliwości doprowadzenia przewodów zasilających okna, polecam okna, rolety lub markizy solarne zasilane energią słoneczną.

Sławomir Łyskawka
Dyrektor Techniczny VELUX Polska

4.9/5 - (53 votes)

Data publikacji: 24 marca, 2016

Autor:

4.9/5 - (53 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. ewunias
    poniedziałek, 12 lutego, 2018

    podoba mi się funkcja synchronizacji otwierania okien z jednoczesnym wyłączniem ogrzewania. Zaoszczędzić można nie tylko pieniądze, ale i czas.

  2. ikowalska24
    wtorek, 22 maja, 2018

    Świetne rozwiązanie,sterowane elektrycznie okna.Niezwykle bezpieczne,wygodne oraz energooszczędne.Jestem ciekawa jaki koszt.

  3. Jacek
    piątek, 25 maja, 2018

    Mamy już XXI w. więc dlaczego nie zdecydować się na elektryczne okna? Momentami jestem trochę leniwy więc to produkt dla mnie, nie ruszając się z kanapy mogę nimi sterować. Nie muszę również się obawiać o nadwyrężenie domowego budżetu bo są energooszczędne. Same zalety i zero wad.

Podobne artykuły