Izolacje dachowe

Prawidłowe ocieplenie dachu

Moda na użytkowe poddasze stawia szczególne wymagania pokryciu i izolacji dachu. Aby uzyskać optymalną temperaturę najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej, którą układa się na konstrukcji dachowej. Gdy nie zamierzamy zrobić z poddasza pomieszczenia mieszkalnego pracy ociepleniowych jest dużo mniej.

Ocieplenie dachu przy użytkowym poddaszu

Przy ociepleniu dachu należy wziąć pod uwagę korzystne parametry techniczne oraz jak najmniejszy ciężar materiałów. Największy wpływ na minimalizację strat ciepła i niedużą wagę mają wełna szklana lub mineralna. Jeśli zaś chodzi o wykonawstwo to najważniejszą kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie izolacji oraz dostosowanie jej do funkcji, jaką pełni poddasze.

Dwuwarstwowa izolacja polega rozmieszczeniu jednej warstwy wełny pomiędzy krokwiami, drugiej zaś tuż pod nimi, łączna grubość obu warstw powinna wynosić około 20-25 cm. Wełnę tnie się na pasy o szerokości o około 2 cm szerszej niż rozstaw krokwi, a następnie upycha między krokwiami, żeby się nie zsuwała.

Pożytki wynikające z zastosowania dwuwarstwowej izolacji to minimalizacja mostków termicznych, mogących się tworzyć w miejscu drewnianych krokwi. Dodatkowa warstwa wełny, której ciągłość nie jest przedzielona belkami krokwi, dociepla poddasze w miejscach, gdzie przy układzie jednowarstwowym jest tracone ciepło.

Prawidłowe ocieplenie dachu

Folie wstępnego krycia

Mocuje się je bezpośrednio do krokwi, a ich naczelnym zadaniem jest ochrona ocieplenia przed zawilgoceniem. Sam materiał pokryciowy to za mało, dlatego na połaciach dachu musi znaleźć się dodatkowe zabezpieczenie, które od strony zewnętrznej osłoni warstwę ocieplenia przed przeciekami.

Zagrożone zawilgoceniem jest ocieplenie dachu także od strony wnętrza budynku, skąd przez cały okres eksploatacji napływa w stronę dachu para wodna. Z tego powodu warstwy izolacji cieplnej muszą być od strony wnętrza chronione folią paroizolacyjną – izolacją, która nie przepuszcza pary wodnej.

W przypadku zastosowania folii ciepła wysokoparoprzepuszczalnej jako warstwę wstępnego krycia, materiał izolacyjny może przylegać do niej bezpośrednio czyli jego grubość może być równa wysokości krokwi.

Jeśli zaś jako warstwę wstępnego krycia użyto folii wentylowanej – niskoparoprzepuszczalnej lub folię ułożona na deskowaniu, należy wówczas między nią a ociepleniem zostawić około 2,5 cm szczeliny wentylacyjnej. Przy jej braku materiał jest narażony na zawilgocenie i utratę właściwości izolacyjnych, co byłoby bezpośrednią przyczyną szybszego niszczenia konstrukcji dachu.

Szczeliny wentylacyjne zapewniają także optymalną wentylację dachu – przepływające przez nie powietrze zabiera wilgoć. Aby powietrze w szczelinie wentylacyjnej było w stałym ruchu należy zapewnić wlot przy okapie i wylot w kalenicy.

Prawidłowe ocieplenie dachu

Ocieplenie dachu przy poddaszu nieużytkowym

W przypadku, gdy na poddaszu chcemy zrobić zwykły strych, warstwę materiału izolacyjnego można ułożyć poziomo, zostawiając powyżej zimną strefę. Zazwyczaj rezygnuje się wtedy z ocieplania samego dachu i stosuje się w zamian około 30 cm izolacji wyłożonej na stropach.

Prawidłowe ocieplenie dachu

Utrata ciepła przez dach i ściany to bolączka niejednego domu jednorodzinnego, która wychodzi na jaw zwłaszcza podczas sezonu grzewczego. Trzeba temu przeciwdziałać zanim pojawią się kłopoty. Odpowiednia termoizolacja, wentylacja oraz zastosowanie ciężkiego pokrycia, takiego jak dachówki ceramiczne, które wolno oddają ciepło, korzystnie zapobiega utratom ciepła.

ASZ

4.9/5 - (8 votes)

Data publikacji: 12 kwietnia, 2014

Autor:

4.9/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Monia
    poniedziałek, 13 stycznia, 2020

    Wydaje mi się, że obecnie lepszym materiałem ociepleniowym od wełny czy to mineralnej czy szklanej jest pianka pur. Chyba łatwiej i szybciej się nią ociepla, właściwości też ma bardzo dobre, jest także niepalna.

  2. gusla
    niedziela, 15 marca, 2020

    Dobre materiały do ocieplania pianką oferuje firma Polychem Systems. Jakość materiałów bardzo wysoka, dobre ceny. Sprawnie realizowane zamówienia. Polecam. Zaopatruję się u nich od długiego czasu w materiały do wykonywania dociepleń na bazie poliuretanów.

Podobne artykuły