Membrana dachowa

Prawidłowy montaż membrany dachowej

Wakacje się skończyły, dzieci wróciły do szkoły, a ptaki odlatują do ciepłych krajów. Idzie jesień. Nieuchronnie. Nieodwołalnie. Namacalnie. Przed nami deszcze niespokojne i porywiste wiatry. Dopiero teraz się przekonamy czy membrana na dachu naszego domu została zamontowana prawidłowo. Jeśli będzie przeciek, znaczy to, że wykonawcy daleko do prawdziwego fachowca. A wystarczyło tylko trzymać się żelaznych zasad. Jakich? O tym poniżej.

Kluczowym zadaniem dachowej, wysokoparoprzepuszczalnej membrany jest ochrona warstwy ocieplenia dachu przed zawilgoceniem i równocześnie umożliwienie przenikanie pary wodnej powstałej na poddaszu na zewnętrzną stronę membrany.

Montaż membrany dachowej

O tym, jakich zasad należy przestrzegać podczas montażu, aby nie mieć kłopotów z przeciekaniem zapytaliśmy naszego eksperta – Superdekarza, pana Jacka Świętego z firmy Iso.

Przede wszystkim nie należy ulegać panice, jeśli zaobserwujemy cząsteczki wody pod dachówką. Taka sytuacja najczęściej zdarzyć się może podczas zimy, gdy pod wierzchnią warstwę pokrycia wpadną drobinki śniegu. Powstałe skropliny powinny wówczas spłynąć szczeliną wentylacyjną po membranie do okapu. Dlatego nie powinny nas niepokoić plamy wody na membranie, która stanowi szczelną ochronę, ale kiedy woda dostanie się pod membranę. Może do tego dojść w przypadku jej niewłaściwego montażu.

Montaż membrany dachowej – Po pierwsze: odpowiednio szerokie zakładki

Do błędów najczęściej dochodzi w newralgicznych punktach dachu – w lukarnach, koszu i przy kominie. Aby dach był szczelny należy zadbać o pozostawienie odpowiednio szerokich zakładek podczas łączenia membran, a do łączenia używać specjalistycznych klejów lub taśm klejących do membran dachowych Pozostawienie odpowiednio szerokich zakładek dotyczy całej powierzchni dachu. W celu ułatwienia pracy producenci coraz częściej drukują na membranie granicę zakładki, której należy bezwzględnie przestrzegać.

Montaż membrany dachowej – Po drugie: łatanie uszkodzeń na bieżąco

Trzeba też zwracać szczególną uwagę na wszelkie uszkodzenia membrany powstałe podczas budowy. Nawet najdrobniejsze szczeliny należy natychmiast łatać. Zapobiegniemy dzięki temu przenikaniu wody pod membranę, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do zawilgocenia warstwy izolacyjnej.

Prawidłowy montaż membrany dachowej

Montaż membrany dachowej – Po trzecie: przestrzeganie czasu w jakim membrana może pozostać na dachu bez pokrycia dachówkami.

Wszystkie czynniki atmosferyczne, choć w szczególności promienie UV mogą doprowadzić do zniszczenia membrany, przez co może ona bezpowrotnie stracić swoje właściwości wodoszczelne. Dlatego pamiętajmy o osłonięciu okapu podbitką, a wnętrza ociepleniem, aby promienie UV nie niszczyły jej „od spodu”.

Zastosowanie się do powyższych zaleceń montaż membrany dachowej a także wybór produktów najwyższej jakości renomowanych firm pozwoli uniknąć problemów związanych z brakiem wodo – oraz wiatroszczelności. A wtedy ani burze, ani deszcze ani wiatr nam nie straszne.

ASZ

4.2/5 - (18 votes)

Data publikacji: 18 września, 2013

Autor:

4.2/5 - (18 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły