Membrana dachowa

Folie dachowe – jak wybrać odpowiednią?

Folie i membrany dachowe to zaawansowane technologicznie materiały budowlane, które w ostatnich latach cieszą się sporą popularnością. Można nawet stwierdzić, że powoli wypierają powszechniejsze do niedawna papy dachowe. Jakie są rodzaje folii dachowych i czy się one charakteryzują? Jak dobrać odpowiedni produkt? Na te i na inne pytania odpowiadamy w artykule.

W jakim celu stosuje się folie dachowe?

Folie dachowe, podobnie jak membrany dachowe, to tzw. materiały wstępnego krycia, które zabezpieczają dach przed różnymi czynnikami zewnętrznymi (atmosferycznymi). Produkty te w budownictwie stanowią alternatywę dla tradycyjnych pap dachowych. Każdy dach należy odpowiednio zabezpieczyć przed kondensatem oraz przed wodą w postaci śniegu czy deszczu.

Folie dachowe doskonale spełniają to zadanie, chroniąc konstrukcję dachu oraz izolację termiczną przed gromadzeniem się i przedostawaniem wilgoci. Takie materiały wstępnego krycia stanowią dodatkowe zabezpieczenie w przypadku uszkodzenia lub nieszczelności pokrycia dachowego. Poza tym odprowadzają nadmiar pary wodnej gromadzącej się na poddaszu. Niektóre produkty mogą też pochłaniać lub odbijać promieniowanie słoneczne.

Rodzaje folii dachowych

Folie dachowe dostępne obecnie na rynku można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • folie ochronne (niskoparoprzepuszczalne),
  • folie o wysokiej paroprzepuszczalności,
  • folie paroizolacyjne.

Folie niskoparoprzepuszczalne są przeznaczone do dachów o nieskomplikowanym kształcie i funkcjach, które nie wymagają stosowania materiałów o wysokiej paroprzepuszczalności. Tego typu produkty cechują się dużą wytrzymałością i są stosunkowo tanie. Znajdują swoje zastosowanie jako materiały wstępnego krycia w budynkach z poddaszem użytkowym i nieużytkowym. Można je stosować również jako wiatroizolacje w ścianach o konstrukcji szkieletowej.

Folie wysokoparoprzepuszczalne z uwagi na swoją budowę nazywa się również membranami dachowymi. Ich najważniejszą właściwością jest to, że nie stanowią bariery dla pary wodnej, a dzięki wysokiej przepuszczalności tworzą naturalną wentylację. Można je układać bezpośrednio na wełnie mineralnej.

Folie paroizolacyjne z kolei to materiały, które należy układać na ociepleniu dachu. Służą do ochrony przed rozwojem pleśni i grzybów, zapewniają prawidłową wentylację. Skuteczność tych folii w dużej mierze zależy od ich prawidłowego i szczelnego ułożenia.

Czym się kierować, wybierając folie dachowe?

Folie dachowe w porównaniu do pap dachowych są materiałami lżejszymi, o wiele delikatniejszymi i łatwiejszymi w montażu. Pomimo tego wiele osób preferuje sprawdzone, tradycyjne papy. Na etapie wyboru odpowiedniego materiału budowlanego warto jednak zwracać uwagę na parametry techniczne. Okazuje się bowiem, że folie i membrany mogą stanowić równie skuteczne, a często nawet lepsze zabezpieczenie dachu. Ponadto, szukając dobrego produktu, nie należy kierować się wyłącznie niską ceną.

Jednocześnie dobrze jest pamiętać, że lepsze jakościowo wyroby budowlane zwykle wiążą się z wyższymi kosztami. Zarówno folie dachowe, jak i folie kubełkowe do ochrony fundamentów, najbezpieczniej zamawiać u znanych i sprawdzonych producentów na rynku: https://sklep.fakro.pl/pozostale/folie-dachowe-i-kubelkowe.html.

Zasady układania folii dachowej

Folie i membrany dachowe mają różne właściwości, ale trzeba pamiętać, że ich niezawodność zależy od prawidłowego układania materiału. W każdym przypadku przed zastosowaniem folii należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania, która powinna być dołączona do produktu. Należy zwrócić uwagę, że niektóre folie mają swoją „wewnętrzną” i „zewnętrzną” stronę, a inne można układać dowolnie, bez względu na położenie. Zasady montażu są zawsze podawane przez producenta folii dachowej i należy ich przestrzegać. W przypadku wątpliwości najlepiej zasięgnąć fachowej porady od doświadczonych specjalistów lub skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy montażowej.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 20 kwietnia, 2023

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły