Sterowanie oknem dachowym – wygoda dla całego domu!!!

Sterowanie oknem dachowym – wygoda dla całego domu
Sterowanie oknem dachowym – wygoda dla całego domu 

Nowoczesne zestawy sterowania elektrycznego do okien dachowych zamontowanych w miejscach trudno dostępnych oferuje firma FAKRO. Podobne rozwiązania dostępne są także w ofercie firmy VELUX. Oferty obu gigantów rynku zadziwiają wszechstronnością i mnogością propozycji. Poniżej przedstawiamy tylko, niektóre z rozwiązań. Za pomocą zestawu do sterowania jednym oknem można zarządzać całym domostwem!

Firma FAKRO oferuje swoim klientom akcesoria do okien dachowych wyposażone w napęd elektryczny. Zależnie od potrzeb i preferencji klient może zamontować w swoich oknach elektryczne rolety zewnętrzne oraz rolety i żaluzje wewnętrzne. Wyposażone w siłowniki zestawy sterowania mogą współpracować z detektorem deszczu, detektorem wiatru i czujnikami dymu.

Dym wydzielający się równocześnie z palącym ogniem to ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Ponad 90% ofiar pożarów ponosi śmierć z powodu zatrucia dymem, a nie z powodu wysokiej temperatury czy kontaktu z ogniem, jak się powszechnie sądzi. Dym wraz z wydzielającym się ciepłem powoduje znaczne straty materiałowe w budynkach objętych pożarem. Przez zastosowanie odpowiednich systemów odprowadzania dymu i ciepła można w znacznej mierze uniknąć zagrożeń powstałych przez ich koncentrację. Sterowane z centralki oddymiania okno oddymiające FSP współpracuje z czujnikami dymu oraz przyciskami alarmowymi, tworząc tak zwany grawitacyjny zestaw odprowadzania dymu i ciepła. System ten stosowany jest w budynkach użyteczności publicznej, głównie na klatkach schodowych, w budynkach wielorodzinnych, hotelach, itp. Wyposażone w siłowniki elektryczne okna obrotowe o podwyższonej wytrzymałości mogą również pełnić funkcję klap oddymiających.

Sterowanie oknem 230 V
Sterowanie oknem 230 V

Opis działania: zestaw umożliwia otwieranie i zamykanie jednego okna przełącznikiem naściennym załączonym w komplecie. Instalacja: podłączenie zestawu polega na doprowadzeniu zasilania 230 V do przełącznika z dowolnego miejsca 2-żyłowym kablem (2×1,5 mm2) i od przełącznika 3-żyłowym (3×0,75 mm2) kablem do siłownika ZC230. Jeśli odległość przełącznika od siłownika (mierząc po kablu) wynosi mniej niż 1,5 m, nie jest konieczne stosowanie dodatkowego kabla między tymi elementami. Ilość potrzebnego kabla określa klient w zależności od zapotrzebowania. Sposób przymocowania siłownika na oknie i schemat połączeń elektrycznych jest zamieszczony w instrukcji montażu siłownika załączonej w opakowaniu siłownika. Przełącznik ZMS jest dostosowany do montażu w standardowej puszce elektrycznej. Jeden przełącznik może jednocześnie obsługiwać do 20 siłowników, co pozwala na otwieranie i zamykanie kilku okien na raz.

Zastosowanie w oknach FT, PT, FKP, FPP, FW

Opis działania: Zestaw umożliwia otwieranie i zamykanie jednego okna lub sterowanie jednym z akcesoriów elektrycznych za pomocą przełącznika naściennego. Instalacja: podłączenie zestawu polega na doprowadzeniu zasilania 230 V do przełącznika ZTC z dowolnego miejsca 2-żyłowym kablem (2×1,5 mm2) i od przełącznika ZTC jednym 2-żyłowym kablem (2×0,75 mm2) do odbiornika (siłownik ZC24, roleta ARZ-E, roleta ARF-E, ARP-E lub żaluzja AJP-E). Ilość potrzebnego kabla określa klient w zależności od zapotrzebowania. Schemat połączeń elektrycznych jest podany w instrukcji montażu przełącznika. Przełącznik ZTC jest dostosowany do montażu w standardowej puszce elektrycznej. Jednym przełącznikiem ZTC można obsługiwać tylko jeden odbiornik na 24 V: (siłownik ZC24, roletę zewnętrzną ARZ-E, roletę wewnętrzną ARF-E, ARP-E lub żaluzję AJP-E).

Sterowanie oknami i akcesoriami 24 V. Lokalne sterowanie pojedynczymi elementami.
Sterowanie oknami i akcesoriami 24 V. Lokalne sterowanie pojedynczymi elementami.

Zastosowanie w oknach FT, PT, FKP, FPP, FW

Opis działania: zestaw umożliwia otwieranie i zamykanie jednego okna lub sterowanie jednym z akcesoriów elektrycznych za pomocą przełącznika naściennego lub pilota podczerwieni.

Instalacja: podłączenie zestawu polega na doprowadzeniu zasilania 230 V do przełącznika ZTCi z dowolnego miejsca 2-żyłowym kablem (2×1,5 mm2) i od przełącznika ZTCi jednym 2- żyłowym kablem (2×0,75 mm2) do odbiornika (siłownik ZC24, roleta ARZ-E, roleta ARF-E, ARP-E lub żaluzja AJP-E). Ilość potrzebnego kabla określa klient w zależności od zapotrzebowania. Schemat połączeń elektrycznych oraz programowanie pilota podczerwieni zawarte jest w instrukcji montażu przełącznika załączonej w opakowaniu. Przełącznik ZTCi można zamontować w dowolnym miejscu w pomieszczeniu pod warunkiem, że podczas wysyłania sygnału będzie „widoczny” dla pilota. Przy nadawaniu sygnału pilot podczerwieni powinien być skierowany w stronę przełącznika ZTCi. Jednym przełącznikiem ZTCi może być obsługiwany tylko jeden odbiornik na 24 V: (siłownik ZC24, roletę zewnętrzną ARZ-E, roletę wewnętrzną ARF-E, ARP-E lub żaluzję AJP-E). Jeden pilot może obsługiwać nieograniczoną liczbę przełączników ZTCi pod warunkiem, że do każdego zostanie zaprogramowany.

Zdalne sterowanie pojedynczymi elementami
Zdalne sterowanie pojedynczymi elementami

Opis działania: zestaw umożliwia otwieranie i zamykanie trzech okien, każdego osobno lub trzech jednocześnie, lub sterowanie trzema akcesoriami elektrycznymi za pomocą pilota lub przełącznika naściennego (klawiatury).

Instalacja: podłączenie zestawu polega na doprowadzeniu zasilania 230 V do centralki ZTC3iw z dowolnego miejsca 2-żyłowym kablem (2×1,5 mm2) i od centralki ZTC3iw maksymalnie trzema 2-żyłowymi kablami (2×0,75 mm2) do odbiorników. Ilość potrzebnego kabla określa klient w zależności od zapotrzebowania. Wyposażoną w odbiornik podczerwieni klawiaturę ZKC należy podłączyć do centrali jednym 3-żyłowym kablem (3×0,5 mm2). Przy nadawaniu sygnału pilot powinien być skierowany w stronę centralki lub klawiatury. Centralka ZTC3iw umożliwia obsługę do trzech odbiorników na 24 V: (siłowniki ZC24, rolety zewnętrzne ARZE, rolety wewnętrzne ARF-E, ARP-E lub żaluzje AJP-E). Istnieje opcja podłączenia do centralki czujnika deszczu ZRD i czujnika wiatru ZWD. Zarówno czujnik deszczu ZRD jak i czujnik wiatru ZWD zawierają 5 mb kabla elektrycznego i w przypadku, gdy odległość czujnika od centralki (mierząc po kablu) jest mniejsza od 5 m, to nie jest konieczne stosowanie dodatkowego kabla. Działanie systemu podczas przerwy w dostawie energii umożliwia podłączenie baterii zasilania awaryjnego.

Inteligentne okna do poddaszy INTEGRA®

System sterowania io-homecontrol® daje możliwość kontrolowania wszystkich okien do poddaszy, akcesoriów przeciwsłonecznych oraz wielu innych produktów w twoim domu za pomocą jednego pilota zdalnego sterowania. Inteligentne okna, żaluzje, rolety zewnętrzne można tak zaprogramować, aby zawsze cieszyć się świeżym powietrzem i światłem o natężeniu dostosowanym do potrzeb lub nastroju. Nie trzeba martwić się skutkami nagłego deszczu, bo elektryczne okna połaciowe zamkną się automatycznie, gdy tylko wyczują pierwszą jego kroplę. Można korzystać z komfortu i cieszyć się wolnym czasem – o resztę zatroszczy się inteligentne okno INTEGRA®.

Lokalne i zdalne sterowanie wieloma elementami
Lokalne i zdalne sterowanie wieloma elementami

Okna do poddaszy INTEGRA® są fabrycznie wyposażone w elektryczny system sterowania obejmujący sterownik wielofunkcyjny, silnik do otwierania okna, czujnik deszczu i uniwersalny pilot zdalnego sterowania. Okna dostępne są w dwóch standardach wykończenia: GGL INTEGRA® z drewna sosnowego, impregnowanego i trzykrotnie lakierowanego, oraz GGU INTEGRA® wykonane w technologii rdzenia drewnianego pokrytego poliuretanem pomalowanym na biało, szczególnie rekomendowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnie lub łazienki, a także do nowoczesnych wnętrz. Okna elektryczne wyposażone są w bezpieczną szybę energooszczędną z powłoką łatwozmywalną, która w przypadku stłuczenia pozostanie w ramie okna, a nie rozsypie się na drobne kawałki.

Prosty montaż i autoprogramowanie

Nowe okna INTEGRA® montuje się w ten sam sposób jak wszystkie okna do poddaszy VELUX. Nie jest konieczna pomoc elektryka – wystarczy doprowadzić w okolice okna przewód zasilający o napięciu 220V i podłączyć zasilanie. Wówczas system automatycznie zaprogramuje się i w ciągu kilku minut wprowadzi do pamięci pilota wszystkie zainstalowane okna i inne podłączone do niego akcesoria elektryczne, jak rolety, żaluzje lub markizy.

Inteligentny dom z io-homecontrol®

Okna INTEGRA® działają w systemie io-homecontrol®, który stanowi kompleksowe rozwiązanie automatyki dla całego domu. Umożliwia sterowanie jednym pilotem wieloma urządzeniami pochodzącymi od różnych producentów: bramą garażową lub wjazdową, ogrzewaniem, drzwiami wejściowymi czy oknami do poddaszy. W Polsce dostępne są już produkty działające w tej technologii, między innymi takich firm jak HÖRMANN, SOMFY i VELUX, a wkrótce także firm HONEYWELL, ASSA ABLOY i NIKO, RENSON, WINDOWMASER i innych. Technologia io-homecontrol® zapewnia komfort mieszkania, bezpieczeństwo i oszczędność energii. Przed uruchomieniem produkty io-homecontrol® identyfikują się w systemie przez wysłanie indywidualnego kodu, co podobnie jak w zabezpieczeniach stosowanych w bankowości uniemożliwia sterowanie produktami przez osoby nieupoważnione. Produkty komunikują się z pomocą fal radiowych, a w przypadku jakichkolwiek zakłóceń system automatycznie i niezauważalnie przestraja się na jedną z trzech wykorzystywanych do komunikacji częstotliwości. Świadczy to o niezawodności rozwiązania. Z pomocą jednego pilota można sterować wszystkimi produktami z dowolnego miejsca w domu lub jego otoczenia. Zasięg pilota w domu wynosi około 30 metrów, zaś w przestrzeni otwartej około 300 metrów. Innowacyjność systemu polega na dwukierunkowej komunikacji, dzięki której na wyświetlaczu pilota pojawia się informacja zwrotna o wykonaniu polecenia bądź o zakłóceniu pracy urządzenia, co pozwala na szybkie zlokalizowanie i wyeliminowanie problemu. Ponadto naciskając jeden przycisk na pilocie w każdej chwili można sprawdzić, co dzieje się z danym produktem i na przykład przed wyjściem z domu sprawdzić, czy okna zostały zamknięte.

Szerokie możliwości programowania i komfortowe wyposażenie okna

Okno INTEGRA® zapewnia komfort użytkowania, m.in. dzięki rozbudowanym możliwościom programowania. Pozwala ustawić opuszczenie rolet i wietrzenie pomieszczenia podczas spania, a rano rolety mogą się same podnieść, a okno zamknąć. Przed wyjściem z domu, żeby zamknąć okna i opuścić rolety zewnętrzne nie trzeba sprawdzać każdego pomieszczenia z osobna. Wystarczy odpowiednio zaprogramować poszczególne produkty a system zrobi to za nas po naciśnięciu jednego przycisku. Pilot io-homecontrol® umożliwia obsługę aż 200 urządzeń i 8 indywidualnych programów użytkowych. W celu ułatwienia lokalizacji produktów można nadać im własne nazwy, na przykład „okno u Basi”, „roleta salon” itp. O sposobie zaprogramowania okna i innych produktów iohomecontrol ® użytkownik decyduje samodzielnie w zależności od potrzeb, preferencji lub warunków pogodowych. Każde okno INTEGRA® posiada czujnik deszczu, który automatycznie reaguje na pierwszą kroplę deszczu, zamykając okno i pozostawiając otwartą klapę wentylacyjną. Dzięki temu po powrocie do domu zawsze będziesz cieszyć się świeżym powietrzem.

Data utworzenia: 02.07.2009


Sterowanie oknem dachowym – wygoda dla całego domu!!!
5 (99.05%) 42 głos[ów]


Komentarze

 • Znawca tematu napisał(a):

  Dlaczego wszystkie komentarze są sztucznie wygenerowane?

 • Lolek napisał(a):

  Bardzo ciekawe rozwiązania mają w swojej ofercie firmy FAKRO i VELUX. Podoba mi się szczególnie to, że można wszystko zaprogramować i nie trzeba już pamiętać o sprawdzaniu czy wszystkie okna są zamknięte gdy wychodzimy z domu lub gdy zacznie padać deszcz.

 • Ines napisał(a):

  Mieszkam na poddaszu i gdybym wiedziała wcześniej o oknach INTEGRA z całą pewnością już bym je miała. Programowanie w tym przypadku to niesamowita wygoda, nie trzeba biegać po mieszkaniu i zamykać każdego okna z osobna, a ponadto czujnik deszczu - niesamowita sprawa! Szczególnie w nocy. Nie trzeba się zrywać z łóżka w środku nocy, aby pozamykać okna przed deszczem. Firma oferuje nowoczesne i wygodne rozwiązania.

 • friday13 napisał(a):

  Słyszałem już o sterowaniu oknami dachowymi z poziomu pilota, ale nie wiedziałem, że jest system zwiększający nasze szanse na przeżycie w przypadku pożaru. To naprawdę świetne rozwiązanie. Poza tym, sterowanie roletami z pilota to niesamowita wygoda - odpada spinanie się po krzesłach / drabinkach. natomiast czujnik deszczu automatycznie zamykający okna to już naprawdę rewelacja - można spokojnie wyjść z domu, nie zastanawiając się czy będzie dziś padało czy nie.

 • Domatorka napisał(a):

  Wiedziałam wcześniej, że istnieją systemy sterowania oknami.... ale dopiero z tego artykułu dowiedziałam się, że są one tak wszechstronne i mają tak wiele możliwości zaprogramowania różnych działań! Poważnie zastanowię się nad montażem takiego systemu w moim domu - szczególnie podoba mi się inteligentne okno INTEGRA, gdyż wygląda na naprawdę fajne udogodnienie.

 • Kasiennka napisał(a):

  Muszę przyznać, że prezentowane rozwiązanie w postaci sterowania oknem dachowym to zarazem wygoda jak i oszczędność energii. Jeśli chcemy mieć inteligentny dom, to warto zainteresować się takim rozwiązaniem.

 • Milka napisał(a):

  Rzeczywiście świetne rozwiązanie. Na pewno spodobałby się wszystkim domownikom. Jak najbardziej na plus.

 • ikowalska24 napisał(a):

  Wielka wygoda posiadać okno sterowane elektrycznie Firma Fakro produkuje świetne okna jednocześnie dba o wygodę ich użytkowania,świetna sprawa !

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także