Folie wstępnego krycia

DuPontTM Tyvek® zapewnia ochronę ośrodka sportu w Luksemburgu

Luxemburg: DuPontTM Tyvek® dostarcza długotrwałej ochrony oraz komfortu w zjawiskowym ośrodku sportu i rekreacji „Les Thermes”

Marzec 2010 – oryginalna oddychająca membrana DuPontTM Tyvek® Supro dostarczy długotrwałej ochrony ośrodkowi sportu i rekreacji „Les Thermes” w Strassen, Luxemburg (www.lesthermes.net). Została ona wybrana, by chronić: po pierwsze, drewnianą konstrukcję przed szkodliwym wpływem kondensującej wody, a po drugie, by zapewnić ochronę przed warunkami atmosferycznymi (wiatr i woda).

Charakterystyczny kształt ośrodka “Les Thermes”, zaprojektowany przez konsorcjum architektów Jim Clemes Architectes (www.clemes.lu, info@clemes.lu), Witry & Witry (www.witry-witry.lu, uw@witry-witry.lu) i Hermann & Valentiny et Associés (www.hvp.lu, office@hvp.lu), przypomina pojazd kosmiczny, który wylądował na horyzoncie. W tym trzypiętrowym budynku można korzystać z różnych form aktywności sportowych – od pływania w krytych lub odkrytych basenach, do relaksowania się w saunie lub ćwiczenia w klubie fitness. Przeszklone wewnętrzne ściany ośrodka zapewniają wgląd do pomieszczeń, w których prowadzona jest aktywność sportowa oferowana przez centrum.

DuPontTM Tyvek® zapewnia ochronę ośrodka sportu w Luksemburgu

Zbudowane na osi północ-południe, zarówno kryte baseny jaki i te znajdujące się na zewnątrz ośrodka, zostały tak zaprojektowane, by jak najlepiej wykorzystać światło dzienne. Rdzeń struktury budynku jest zrobiony z betonu. Ten sam materiał wykorzystany został do budowy fundamentów basenów, chociaż one same wykonane są ze stali nierdzewnej.

Całe centrum rozrywki otoczone jest długą obejmą, naklejoną na laminowane drewno, która również podkreśla zaokrąglony kształt fasady. Drewno, użyte w konstrukcji, zostało zamontowane bez odstępów między poszczególnymi profilami, zapewniając izolację termiczną oraz ochronę przed zróżnicowanymi warunkami pogodowymi. Zewnętrzna warstwa tej specjalnej konstrukcji ściany od dachu do fasady jest ukształtowana przez gont aluminiowy. Światło słoneczne swobodnie wpada do środka budynku przez rozległe, osłonięte otwory w dachu.

DuPontTM Tyvek® zapewnia ochronę ośrodka sportu w Luksemburgu

Dużą część pracy w ośrodku – od konstrukcji dachu, fasady do wnętrza budynku wykonali inżynierowie – stolarze z firmy Ochs GmbH in Kirchberg (Niemcy). Oni także zdecydowali się na użycie oddychającej membrany DuPontTM Tyvek® Supro na tak nowoczesną i ambitną fasadę. DuPontTM Tyvek® Supro jest naturalnie parootwartym lecz wodoszczelnym materiałem.

Opracowany został przez naukowców firmy DuPont: DuPontTM Tyvek® jest wykonany z milionów mikrowłókien, które połączone tworzą swego rodzaju „labirynt”, który jest wodoszczelny, ale jednocześnie pozwala na wyparowywanie wilgoci przez pory w swojej strukturze.

DuPontTM Tyvek® zapewnia ochronę ośrodka sportu w Luksemburgu

DuPontTM Tyvek® Supro został zamontowany na konstrukcji budynku w taki sam sposób, jak ma to miejsce na krokwiach dachowych. Jego zadaniem jest wodoszczelność, wiatroszczelność oraz ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, przy jednoczesnym umożliwieniu dyfuzji wilgoci na całej swojej powierzchni i tym samym likwidując potencjalne źródło butwienia drewna. Membrana DuPontTM Tyvek®, która do produkcji stosuje nowoczesną technologię łączenia włókien wytwarzanych w procesie gwałtownego ich wytryskiwania, jest mocna i odporna na uszkodzenia mechaniczne, zużycie eksploatacyjne, a także promieniowane UV – oferuje bezpieczństwo i spokój ze względu na swoją niezawodność, trwałość oraz łatwą instalację.

DuPontTM Tyvek® zapewnia ochronę ośrodka sportu w Luksemburgu

W projekcie Les Thermes, DuPontTM Tyvek® Supro został zamontowany bezpośrednio na deskowanie. Następnym krokiem było położenie gontowej elewacji aluminiowej. O firmie DuPont – DuPont jest przedsiębiorstwem zajmującym się produktami i usługami opartymi na silnych podstawach naukowych. Założony w 1802 roku, DuPont tworzy trwałe rozwiązania niezbędne dla lepszego, bezpieczniejszego i zdrowszego życia ludzi. Operuje w ponad 70 krajach. DuPont oferuje szeroki wachlarz innowacyjnych produktów i usług dla różnych sektorów gospodarki, obejmujące rolnictwo i przemysł spożywczy; budownictwo i konstrukcje; komunikację oraz transport.

Oferta produktów DuPontTM Tyvek® jest dostępna na www.tyvek.pl.

4.9/5 - (11 votes)

Data publikacji: 13 stycznia, 2013

4.9/5 - (11 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły