Wybór folii wstępnego krycia
Właściwy wybór folii wstępnego krycia powinien uwzględniać przynajmniej kilka czynników. Ważny jest przede wszystkim rodzaj pokrycia (stały lub czasowy), funkcja poddasza i ocieplenie, a także wymagania co do energooszczędności.
Funkcja poddasza i ocieplenie
Jeżeli poddasze będzie pełniło funkcję użytkową to ważne jest aby zastosować folię wstępnego krycia otwartą dla dyfuzji pary wodnej, czyli o tzw. wysokiej paroprzepuszczalności (Sd<0,5 wg normy DIN 4108). Z kolei poddasze nieużytkowe z połaciami dachu, które są nieocieplone wymaga zastosowania folii o niskim poziomie przepuszczalności pary wodnej wynoszącym (0,5<Sd<100).
Warto podkreślić, że folie o niskim poziomie paroprzepuszczalności uwzględnia się również w dachach ocieplonych. W takiej konstrukcji koniecznie trzeba zachować szczelinę wentylacyjną pomiędzy folią i warstwą ocieplenia. Wymaganie takie nie musi być spełnione jeżeli zastosowano folię wysokoparoprzepuszczalną.
Rodzaj pokrycia
O wyborze odpowiedniej folii w dużej mierze decyduje rodzaj pokrycia w kontekście jego trwałości. Jeśli w konstrukcji dachu uwzględnia się pokrycie tymczasowe, które po kilku latach będzie zastąpione nowym, to warto uwzględnić folię o niższej gramaturze. Gramatura wpływa bowiem na trwałość folii, gdyż ze wzrostem gramatury zwiększa się jej grubość i trwałość. Tym sposobem za optymalny stosunek masy do wytrzymałości i przepuszczalności uznawane są folie o gramaturze wynoszącej około 100 g/m2.
Energooszczędność
W kontekście energooszczędności warto rozważyć zastosowanie folii, która zapewnia szczelne połączenie zakładów poprzez paski klejące, przez co zyskuje się wodoszczelne połączenie. W efekcie niższe są straty ciepła, a co za tym idzie, obniżają się koszty ogrzewania.
Co jeszcze?
Nie tylko gramatura i energooszczędność decydują o wyborze odpowiedniej folii wstępnego krycia.
Koniecznie trzeba uwzględnić harmonogram prac, bowiem nie wszystkie folie są odporne na promieniowanie UV. Ważne jest więc aby czas od położenia folii wstępnego krycia do ułożenia ostatecznego pokrycia dachowego był możliwie najkrótszy. Standardowy czas, który jest bezpieczny dla folii wynosi około 3 m-ce. Folia nie powinna być jednak wystawiona na ciągłe działanie promieni słonecznych.
Należy pamiętać, że na poddasze przedostaje się pewna ilość światła słonecznego działająca na folie dachowe. Stąd też jeżeli dach nie jest ocieplony, poddasze jest wyposażone w okna, świetliki i wyłazy dachowe a izolacja cieplna poddasza będzie wykonana w późniejszym terminie to folię od spodniej strony trzeba zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV poprzez odcięcie dostępu światła.
Podsumowanie
Na etapie wyboru folii wstępnego krycia warto zadbać o produkt renomowanego producenta. Folia powinna spełniać wymagania odpowiednich norm przy zapewnieniu wsparcia producenta w zakresie serwisu, fachowego doradztwa i dostępu do instrukcji montażowych. Poziom odporności na działanie promieni UV wynika z zastosowania odpowiednich dodatków stabilizacyjnych a w tańszych produktach niejednokrotnie oszczędza się na nich.
W mojej okolicy trwa boom na budowach domów jednorodzinnych i dzięki temu mam przegląd wszelkich prac. Teraz każdy dach budowany sprawnie i szybko. Na każdym widać te same etapy i jednym z nich jest właśnie krycie dachu folią dachową. Dziś jest to standard. Niezwłocznie po wykonaniu tego kroku następuje właściwe krycie dachu. Tak więc folia dachowa to dziś już klasyk.
Właśnie trwa budowa domu jednorodzinnego za siatką i widzę jak sprawnie on powstaje. Teraz trwają prace związane z dachem. Na części dachu robotnicy właśnie rozwijają folię i wygląda na to że dziś skończą kolejny etap. Tak więc folia na dobre zagościła na dachach budów.