Membrana dachowa

Jak zabezpieczyć dach przed wilgocią

Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed wilgocią to jedna z istotniejszych czynności podczas budowy dachu. Niestety, inwestorzy bądź nie w pełni profesjonalne ekipy budowlane nie zawsze mają świadomość, że błędy popełnione na etapie konstrukcji zemszczą się w niedalekiej przyszłości.

Wierzchołek góry lodowej

Jeśli pokusić się o metaforę dotyczącą dachu, można go porównać do góry lodowej. Inwestorzy bardzo często patrzą na dach jedynie przez pryzmat pokrycia, a mówiąc wprost, zwracają uwagę głównie na kolor i kształt dachówek, a tymczasem nie mniej istotne jest to, co znajduje się pod połacią. Innymi słowy, inwestorzy dostrzegają jedynie wierzchołek góry lodowej, nie przywiązując zbytniej wagi do tego, co kryje się pod taflą wody.

Systemowe podejście

Dach to skomplikowana konstrukcja i aby działał prawidłowo, konieczne są dwa aspekty: wysokojakościowe produkty oraz fachowe wykonawstwo. Produkty rozumiane nie tylko jako rodzaj pokrycia, ale także elementy wchodzące w skład kompletnego systemu dachowego akcesoria, izolacje nakrokwiowe, taśmy montażowe, czy odgrywające ważną rolę folie wstępnego krycia.

Jak zabezpieczyć dach przed wilgocią

Membrana dachowa to ten element systemu, który zapewnia odprowadzenie wilgoci z ocieplenia między krokwiami na zewnątrz, a tym samym zabezpiecza dach przed zawilgoceniem. Istotną cechą membrany dachowej jest wysoka paroprzepuszczalność. Para wodna to integralna część naszego otoczenia – w pomieszczeniach powstaje podczas kąpieli, gotowania, czy… oddychania. I o ile sama para wodna nie jest zagrożeniem dla naszego dachu, o tyle jej kondensacja już może dać się mu we znaki. W skrajnych przypadkach, w wyniku zawilgocenia i rozwoju grzybów czy pleśni na drewniane elementy konstrukcyjne będą wymagały kosztownego remontu.

Wystąpienie skroplin

– Do pojawienia się skroplin dochodzi w przypadku, gdy ciepłe powietrze z nagromadzoną w nim parą wodną zacznie się ochładzać do tego stopnia, że nie jest ono w stanie ‘pomieścić w sobie’ pary wodnej i zaczyna pojawiać się kondensat. Mówi się wówczas o tak zwanym ‘punkcie rosy’. Jeśli wyjętą z lodówki butelkę z mlekiem postawimy na stole, to po chwili pokryje się ona rosą, i dokładnie taki efekt może pojawić się w przegrodzie dachowej. Kiedy ciepłe i wilgotne powietrze napotyka zimny element i pojawia się na nim rosa czyli kondensat – tłumaczy Przemysław Spych, Doradca Techniczny BRAAS.

Jak zabezpieczyć dach przed wilgocią

Oprócz wspomnianego zagrzybienia więźby lub innych drewnianych elementów dachu poważnym problemem może okazać się utrata izolacyjności cieplnej ściany poddasza, nasilenie zjawiska zawilgocenia, a w konsekwencji w okresie zimy przemarzania. Efektem nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń i przegrody dachowej będącej wynikiem utraty izolacyjności mogą być nie tylko wyższe rachunki za prąd. Czasami dochodzi również do zniszczenia ściany, a w szczególności jej powierzchni, a w niektórych sytuacjach nawet do zalewania pomieszczeń. Dlatego tak istotną rolę odgrywają folie dachowe. Między membraną a dachówką dekarz musi zapewnić stosowną wentylację podpołaciową, którą uzyskuje się dzięki kontrłatom i przemyślanemu montażowi poszczególnych elementów.

Do wyboru, do koloru

Inwestorzy powinni zatem pamiętać, że dach to nie tylko dachówka, a cały system. W przypadku membran należy wiedzieć, że zależnie od parametrów dachu, takich jak kąt nachylenia oraz typ dachówki, należy nie tylko dobrać folię, ale również zastosować odpowiednią konstrukcję warstwy wstępnego krycia i całej przegrody dachowej.

– Firma Braas posiada w swojej ofercie wiele akcesoriów dachowych, w tym membran. Wysokoparoprzepuszczalne membrany Divoroll (takie jak Divoroll Kompakt) przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na izolację. Przy odpowiednim montażu dają one pewność prawidłowego funkcjonowania systemu – wyjaśnia Przemysław Spych. W razie potrzeby dekarz może również zastosować wzmocnioną membranę Divoroll Universal+, którą można układać także na deskowaniu. W przypadku dachów o bardzo wysokich wymogach wodoszczelności dla warstwy wstępnego krycia zalecana jest membrana Divoroll Maximum+2S, posiadająca uszczelnione zakłady. Zaś dla osób, którym zależy na maksymalnym komforcie na poddaszu przeznaczona jest membrana Divoroll Clima+S, która ma wyjątkową zdolność odbijania ciepła – dodaje Przemysław Spych.

4.8/5 - (11 votes)

Data publikacji: 8 lutego, 2015

Autor:

4.8/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły