Folie wstępnego krycia

Membrana dachowa to ważna warstwa wstępnego krycia

Membrana dachowa to ważna warstwa wstępnego krycia

Dobre okna połaciowe sprawiają, że dom jest energooszczędny, a rachunki za jego utrzymanie niskie. Zapewniają komfort naszego życia: dostarczają światło potrzebne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, chronią przed ulewami, śniegiem i chłodem oraz uciążliwym hałasem z ulicy. Wygodne w obsłudze i łatwe do wyczyszczenia stają się cenionym za funkcjonalność przedmiotem codziennego użytku.

O bardzo wielu cechach współczesnego okna dachowego decyduje pakiet szybowy. Powinien być nie tylko energooszczędny, ale także bezpieczny dla domowników. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jego parametry energooszczędności, dodatkowe funkcje gwarantujące komfort użytkowania, a przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa domownikom.

Parametry energooszczędności

Podstawowy parametr techniczny szyby to współczynnik przenikania ciepła Us. Jest on bardzo ważny, jednak najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła Uo dla całego okna. Nawet najlepsza energooszczędna szyba zamontowana w oknie słabej jakości nie zapewni odpowiedniej ochrony przed stratami ciepła. W szybach VELUX we wszystkich pakietach szybowych stosuje się wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym – argonem lub kryptonem, ciepłą ramkę dystansową pomiędzy szybami, a także powłoki niskoemisyjne na zewnętrznej szybie, zapobiegające ucieczce ciepła.

Drugim ważnym współczynnikiem charakteryzującym szyby jest wyrażany w procentach współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g. Mówi on o tym, ile energii słonecznej padającej na zewnętrzną szybę przenika przez nią do wnętrza, czyli jak skutecznie możemy wykorzystać słońce do ogrzewania naszego domu. Różnicę pomiędzy energią słoneczną, docierającą przez okno oraz stratą ciepła, które ucieka przez okno opisuje bilans energetyczny okna. W przypadku, gdy poziom zysku ciepła z energii słonecznej jest większy niż straty ciepła, bilans energetyczny okna jest dodatni. Podsumowując, najlepszy bilans energetyczny osiągają okna, które mają stosunkowo nisko współczynnik U (niekoniecznie najniższy) oraz jednocześnie wysoki współczynnik g. Do domów o podwyższonych parametrach energooszczędności lub oknach skierowanych na północ polecamy wielokomorowe pakiety szybowe dwukomorowe 65 lub trójkomorowe, o współczynniku przenikania ciepła dla szyby równym 0,5 W/m²K.

Parametry bezpieczeństwa

Membrana dachowa to ważna warstwa wstępnego krycia

Światowy lider w produkcji okien do poddaszy, firma VELUX, oferuje większość swoich okien z energooszczędną szybą laminowaną w standardzie. Podstawowy pakiet szybowy 73 złożony jest z trzech tafli szkła i przestrzeni międzyszybowej wypełnionej gazem szlachetnym: argonem. Jego zewnętrzna 4 milimetrowa szyba jest hartowana, co oznacza, że w przypadku stłuczenia jej kawałki nie będą miały ostrych krawędzi. Wewnętrzną szybę tworzą dwie tafle szkła o grubości 3 mm sklejone za pomocą dwóch warstw folii. Dzięki takiej konstrukcji w razie stłuczenia szyby, kawałki szkła nie spadną na podłogę, lecz pozostaną w ramie okna wraz z folią. Najważniejszą zaletą okna jest gwarancja zdrowia i bezpieczeństwo domowników w codziennym życiu. Standardowa szyba utrudni także wtargnięcie intruza do wnętrza, ponieważ ma klasę odporności antywłamaniowej P2A, a tam gdzie potrzeba podwyższonej ochrony można zastosować szybę antywłamaniową w klasie P5A.

Parametry komfortu

Współczesne szyby poza ochroną przed stratami ciepła i zapewnieniem bezpieczeństwa oferują użytkownikom wiele przydatnych w codziennych życiu funkcji. W domu chcemy cieszyć się ciszą. Konstrukcja szyb laminowanych pozwala osiągnąć dużo lepsze parametry izolacyjności hałasu. Jeżeli zatem okno położone jest od ruchliwej ulicy, warto zwrócić uwagę na jego dźwiękochłonność. Opisuje ją współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, który mówi, o ile decybeli zostanie zredukowany hałas. Tymczasem w sypialniach i pokojach dziecięcych jeszcze lepiej sprawdzi się okno z szybą z pakietem wyciszania deszczu 60GR. Kolejnym ułatwieniem jest powłoka łatwozmywalna na zewnętrznej szybie. Jej technologia powoduje, że zanieczyszczenia, które gromadzą się na szybie, są rozkładane, a następnie wypłukiwane przez deszcz. Ponadto na szybie nie powstają krople, tylko cienka i przejrzysta warstwa wody, a wyschnięciu nie ma śladu deszczu ani brudu, więc szyba nie wymaga częstego mycia. Modne intensywne kolory wnętrza, jego wyposażenia oraz naszych ubrań można ochronić przed blaknięciem, dzięki funkcji ochrony przed promieniowaniem UV.

4.9/5 - (14 głosów)

Data publikacji: 24 grudnia, 2012

4.9/5 - (14 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły