Akcesoria rynnowe

Nie daj się wyślizgać – skuteczna ochrona przed oblodzeniem

Zima depcze nam po piętach. Wrzesień i październik miną w oka mgnieniu i nie wiadomo kiedy pojawi się problem śliskich oblodzonych parkingów, podjazdów samochodowych i schodów. Przypomnij sobie ile razy miałeś z tym kłopot. Czas to zmienić zanim znów powtórzy się ten sam scenariusz. Potrzebny ci skuteczny system przeciwoblodzeniowy marki DEVI (Grupa Danfoss), który instalowany jest właśnie na parkingach, podjazdach samochodowych, chodnikach i schodach na zewnątrz budynków.

Dzięki dwużyłowym przewodom grzejnym ELEKTRA VCDR możliwa jest ochrona rur spustowych, rynien, koryt oraz dachów przed zaleganiem śniegu i lodu. Są one jednostronnie zasilane o mocy jednostkowej 20 W/m i zakończone 4-metrowym przewodem zimnym. Przewód grzejny ma czarny kolor i jest odporny na oddziaływanie promieni UV.

Niezawodny system

Dzięki systemowi woda nie zamarza w rynnach i rurach spustowych, bo śnieg nie zalega w środku. Nie tworzą się nawisy lodowe ani nie powstają zacieki na elewacjach budynku. Instalacja nie ulega uszkodzeniom i dzięki temu możemy wyeliminować koszty jej naprawy.

Pełna skuteczność działania systemu grzejnego wymaga dobrego i dokładnego projektu, należy w nim uwzględnić położenie obiektu w danej strefie klimatycznej.

Dobry montaż to podstawa

We wstępnych czynnościach związanych z montażem w rynnach i rurach spustowych należy określić dobór mocy grzejnej przewodów zgodnie ze strefami klimatycznymi, a następnie mocy i długości przewodu grzejnego.

Jeśli chodzi o dobór mocy grzejnej w rynnach i rurach spustowych długość przewodu grzejnego ELEKTRA VCDR musi być co najmniej równa obliczeniowej długości rynny i rury spustowej łącznie. Można też dobrać dwa zestawy grzejne: oddzielny dla rury spustowej i rynny. W przypadku rur spustowych, które wchodzą bezpośrednio do kanalizacji przewód grzejny ELEKTRA VCDR powinien znajdować się również ok. 1 m poniżej poziomu gruntu (jest to związane z przemarzaniem gruntu).

Przy całkowitym doborze długości przewodów należy to absolutnie uwzględnić.

System ochrony przed śniegiem i lodem

W rejonach, w których mamy do czynienia z dużymi opadami śniegu ogrzewanie tylko rynien i rur spustowych nie zapewnia całkowitego usunięcia lodu i śniegu. Konieczne jest zatem ogrzanie krawędzi dachu przylegającego do rynny. Najczęściej szerokość ogrzewanej krawędzi dachu wynosi 50 cm. Teoretycznie jest możliwe ogrzewanie całej powierzchni dachów, ale jest raczej rzadko spotykane, ze względu na bardzo dużą moc instalacji grzejnej. Dlatego też ogrzewane są jedynie krawędzie dachów lub koryta, którymi odprowadzany jest nadmiar wody, powstały ze stapiającego się śniegu.

Aby zamocować przewody w rynnach i rurach spustowych stosowane są następujące elementy instalacyjne: uchwyty do rynien/rur spustowych; linka z uchwytami do rynien/rur spustowych; taśma montażowa Elektra TMS.

System ochrony przed śniegiem i lodem

Do sterowania małymi instalacjami (przewód grzejny od kilku do kilkunastu metrów długości) zalecany jest regulator ETR 2. To sprytne urządzenie wyposażone jest w zewnętrzny czujnik temperatury, który włącza instalację grzejną w zaprogramowanym przez użytkownika przedziale temperatur.

Jednak przy większych instalacjach, ze względów ekonomicznych, należy raczej stosować regulator ETO2 z czujnikiem temperatury powietrza i wilgotności, który włącza ogrzewanie w momencie, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej nastawionego progu i gdy w rynnie zostanie wykryta wilgoć (opady śniegu).

Nie daj się zimie. Bądź mądry i przezorny. Wszak, jak mówi przysłowie, przezorny zawsze ubezpieczony.

ASZ

5/5 - (10 votes)

Data publikacji: 1 sierpnia, 2012

Autor:

5/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Iśka1
    sobota, 26 stycznia, 2019

    Świetny system.Dzięki niemu zima nie byłaby taka straszna,a jak wiemy moze dać nam popalić i narobic szkód.Warto zainwestować,żeby się przed tym uchronić.

Podobne artykuły