Izolacje dachowe

Nowe standardy izolacyjności dachów (WT 2021) i odpowiedź firmy Recticel Insulation

Promowanie energooszczędnego budownictwa już dekadę temu przyjęło w Europie charakter systemowy. Początki to rok 2010, kiedy to Parlament UE przyjął stosowną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Kolejny krok poczyniono w 2017 roku, od którego to w całej UE obowiązują kolejne regulacje, narzucające wszystkim firmom budowlanym, deweloperom i architektom już „na sztywno” określone i ustandaryzowane normy oraz parametry w zakresie izolacyjności, formułując je indywidualnie również dla dachów. W ślad za tym od dnia 1 stycznia 2021 roku wszystkie te standardy i wymogi ulegną kolejnemu zaostrzeniu (tzw. nowe „Warunki techniczne 2021”).

Po takim wstępie pytanie o reakcję branży zajmującej się konstruowaniem i izolacją dachów nasuwa się samo. Jest rzeczą oczywistą, że firmy takie jak Recticel Insulation muszą działać w ramach przepisów, stąd naturalne jest, że produkty oferowane przez firmę w pełni odpowiadają wymogom dziś obowiązującym. Co jednak z nowymi, znacznie ostrzejszymi normami, które wejdą w życie od 1 stycznia 2021 roku? Okazuje się, że jest lepiej, niż można sądzić i Recticel Insulation – firma należąca do grupy Recticel Group, czyli wiodącego europejskiego gracza na rynku rozwiązań poliuretanowych i działającego w branży meblarskiej, motoryzacyjnej i budowlanej – już dziś może spać spokojnie.

Warunki Techniczne 2021 (WT 2021) – podstawowe informacje dotyczące izolacji dachów

O tym, że nowe standardy dotyczące energooszczędności budynków zostaną zaostrzone od 2021 roku, wiadomo było już od dawna. Celem ich wdrożenia jest realizacja założeń poczynionych w tzw. pakiecie ustaw klimatycznych „3 x 20”, które stanowią element polityki zmniejszania emisji CO2, redukcji zużycia energii elektrycznej i maksymalizacji produkcji energii pochodzącej z OZE. Na gruncie prawa budowlanego zmiany sprowadzają się m.in. do obniżenia wartości współczynnika przenikania ciepła (U) w odniesieniu do takich przegród, jak ściany, okna, podłogi i oczywiście dachy. Dziś dla dachów może on maksymalnie osiągać wartość 0,18 W/m2K, zaś od 31 grudnia 2020 roku będzie musiał się zmieścić w zakresie do 0,15 W/m2K. Oczywiście wpływ na wartość (U) mają wszystkie warstwy przegrody, ale znaczenie warstwy termoizolacyjnej jest decydujące. Współczynnik (U) jest tym niższy, im wyższy jest opór cieplny RD (m2K/W) warstwy izolacyjnej. Z kolei RD związany jest funkcją z rodzajem materiału termoizolacyjnego, a dokładnie jego współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (W/mK) oraz zastosowaną grubością. Im wyższa grubość i im niższy współczynnik λ, tym opór cieplny RD jest wyższy.

Na przykładzie dachów stromych, najczęściej dotychczas stosowana grubość typowej izolacji dachowej wynosi 20 cm, natomiast zgodnie z nowymi wymaganiami WT 2021, które dosłownie za moment wejdą w życie, ta minimalna grubość będzie wynosiła 25 cm.
Stosując materiały o niskich współczynnikach λ można więc uzyskać znaczne pocienienie warstwy izolacyjnej, aby osiągnąć wymagany współczynnik (U).
Odzwierciedla to doskonale katalog firmy Recticel Insulation, w którym rozwiązania zostały podzielone na te, które producent rekomenduje dla dachów płaskich oraz te, które przeznaczone są do dachów skośnych.

Recticel Insulation i oferta firmy dla dachów płaskich i skośnych

Zróżnicowanie wykorzystywanych procesów technologicznych oraz stosowanych materiałów pozwoliło firmie Recticel Insulation stworzyć wiele rozwiązań. W przypadku izolacji dla dachów skośnych są to:

 • Eurothane® G – zespolony fabrycznie panel składający się z pianki PIR pokrytej paroizolacją i wykończony płytą GK (grubości 20-100 mm, λ = 0,022 W/mK) do dociepleń poddaszy,
 • L-Ments® – samonośne izolacyjne elementy dachowe o grubości 145-200 mm (λ = 0,023 W/mK),
 • Powerroof® – nakrokwiowa termoizolacja o grubości od 60 do 180 mm (λ = 0,022 W/mK),
 • Powerroof® Max – czyli poprzednia pozycja opatrzona dodatkowo w folię Rectivent z samoprzylepnymi zakładami (grubość 60-180 mm, λ = 0,022 W/mK).

Uwagę szczególnie zwracają tu płyty termoizolacyjne Powerroof® Max, w których rdzeń wykonywany jest ze sztywnej pianki poliizocyjanurowej (PIR) TAUfoam by Recticel, zaś same płyty obustronnie pokrywane są okładzinami z wytłaczanej folii aluminiowej, przy czym jedna ze stron płyty poddawana jest laminacji membraną wysokoparoprzepuszczalną Rectivent. Oferta izolacji dla dachów płaskich w wydaniu Recticel to serie Powerdeck®, Eurothane® oraz wręcz rewolucyjna nowość w postaci paneli próżniowych Deck-VQ®. Pierwsze dwie serie to kilka wariantów paneli i płyt o grubościach od 30 do nawet 200 mm i współczynniku λ oscylującym wokół wartości 0,022 do maksymalnie 0,026 W/mK. Natomiast w przypadku paneli Deck-VQ® o grubościach 40-60 mm, firma uzyskała niespotykany poziom oporu cieplnego dzięki parametrowi λ wynoszącemu zaledwie 0,008-0,009 W/mK. Rozwiązanie to przenosi kwestie izolacji dachów płaskich w zupełnie inny wymiar.

Jakość i wiarygodność Recticel Insulation potwierdzona znakiem Keymark

Jak powszechnie wiadomo, etykieta CE jest jedynie oznakowaniem dotyczącym zgodności, nie zaś jakości. Dlatego firma Recticel Insulation zdecydowała się oznakować swoje produkty dobrowolnym znakiem Keymark dla zagwarantowania ciągłości jakościowej swych produktów. Oznacza to, że producent stale jest poddawany niezależnej kontroli i musi dowieść, że stosowany przez niego system jakości rzeczywiście się sprawdza. Trudno o lepszą rekomendację jakościową dla systemu Powerroof® Max.

Recticel Powerroof oryginalna nakrokwiowa termoizolacja dachu skośnego
4.5/5 - (16 votes)

Data publikacji: 12 lutego, 2021

Autor:

4.5/5 - (16 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. optymalista
  środa, 3 marca, 2021

  Nowe przepisy w zakresie termoizolacyjności pociągają za sobą konieczność stosowania materiałów izolacyjnych o niskich współczynnikach przewodzenia. Jest to motorem dla wielu firm dla opracowywania nowych technologii w zakresie materiałów izolacyjnych. Jest to również z korzyścią dla naszych kieszeni, bo dzięki temu oszczędzamy na kosztach energii.

 2. Marta
  sobota, 26 czerwca, 2021

  Nowe normy wiążą się z wyższymi kosztami materiałów, ale ostatecznie powinniśmy wyjść “na plus” oszczędzając później na kosztach ogrzewania. Nie bez znaczenia jest też to, że przyczynimy się do ochrony naszej planety.

Podobne artykuły