Izolacje dachowe

O innym wymiarze oszczędzania

Oszczędzanie jest jednym z najczęstszych postanowień noworocznych. Postanowienia mają jednak to do siebie, że ani się obejrzymy, a giną w odmętach szarej prozy życia. Chyba, że nie my będziemy oszczędzać, a zrobi to za nas „coś” innego.

Oszczędzać każdy może

Kiedy nasza silna wola okazuje się niewystarczająco silna, z odsieczą przychodzą nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie – to one mogą realizować za nas noworoczne postanowienie o oszczędzaniu. Niezbędna jest tu jednak świadomość inwestora, ponieważ energooszczędne rozwiązania powinniśmy wdrażać już na etapie projektu.

Po pierwsze izolacja

Ważnym elementem konstrukcji domu jest dach, przez który może „uciec” nawet do 25% ciepła. Straty te powodowane są w dużej mierze mostkami termicznymi, powstającymi w punktach, w których brakuje odpowiedniej izolacji. W rezultacie ciepło przedostaje się przez przegrodę dachową, a nasze poddasze się wyziębia. Rozwiązaniem może stać się izolacja nakrokwiowa Divo Damm Top marki BRAAS, układana na całej połaci dachu. Poszczególne elementy oferowanych na rynku izolacji nakrokwiowych, produkowanych między innymi z poliuretanowej pianki PIR, są ze sobą szczelnie łączone, eliminując tym samym mostki termiczne. Rozwiązanie to jest szalenie skuteczne – twarda pianka poliuretanowa o grubości 1,9 cm ma takie właściwości termoizolacyjne, jak ściana betonowa o grubości 153 cm.

O innym wymiarze oszczędzania

Po drugie rachunki za klimatyzację

Jednym z problemów jest „uciekające” ciepło, a innym wysokie temperatury na poddaszu dające się we znaki upalnym latem. Możemy temu zaradzić na dwa sposoby. Po pierwsze należy pamiętać, że dachówki ceramiczne i betonowe nagrzewają się wolniej niż na przykład blachodachówka, a niektóre z dostępnych na rynku produktów, na przykład Tegalit Protegon BRAAS, potrafią dodatkowo dzięki nowoczesnym technologiom obniżyć temperaturę na spodzie dachówki nawet o około 10 stopni Celsjusza. Po drugie, już na etapie wstępnego krycia warto zastosować folię, która pomoże nieco izolować dokuczliwy żar lejący się z nieba. Możemy na przykład użyć membrany Divoroll Clima+ S, która odbija aż do 83% ciepła promieni słonecznych, a tym samym pomaga ograniczyć drenaż naszych portfeli będący wynikiem zużywania przez klimatyzację znacznych ilości energii elektrycznej. Zimą z kolei, kiedy bardziej zależy nam na zatrzymaniu temperatury w budynku, folia wstępnego krycia (spełniająca też funkcję wiatroizolacji i zabezpieczająca ocieplenie przed wychładzaniem) zatrzymuje nawet do 30% ciepła uchodzącego przez dach.

O innym wymiarze oszczędzania

CIEKAWOSTKA
Niebieski poniedziałek

Blue Monday, czyli Posępny Poniedziałek, przypadający w poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia, okrzyknięty został najbardziej depresyjnym dniem roku. Dlaczego ten dzień? Ponieważ wtedy wiemy już, że jak co roku trudno nam będzie dotrzymać postanowień noworocznych. Samopoczucie w Posępny Poniedziałek doczekało się nawet specjalnego wzoru, pozwalającego na wyliczenia stopnia przygnębienia.

O innym wymiarze oszczędzania

gdzie:
W – pogoda
D – dług
d – miesięczne wynagrodzenie
T – czas od Bożego Narodzenia
Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych
M – niski poziom motywacji
N – poczucie konieczności podjęcia działań

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 14 lutego, 2015

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwko12
    niedziela, 24 marca, 2019

    Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jezeli chodzi o izolację dachu jest dachówka ceramiczna lub betonowa.Tańsza blachodachówka sprawi,ze zaoszczędzimy tylko na niej.Rachunki za ogrzewanie czy klimatyzację będą niestety wyższe.Tak więcy nie nalezy oszczędzać na izolacji czy pokryciu dachowym.

  2. Madzia
    piątek, 27 grudnia, 2019

    25% strat ciepła przez dach to bardzo dużo. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom izolacyjnym możemy te ciepło zatrzymać i może nie o tyle, ale jednak znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Podobne artykuły