Porady

Ocieplanie poddasza płytami PIR. Dlaczego poliuretan to potęga izolacji?

Fakty są takie, że nowoczesne materiały do termoizolacji mają bezsprzecznie najlepsze właściwości. Wiecznie żywa legenda piany PUR i pochodnego rozwiązania, czyli płyt PIR, jest w pełni zasłużona. Chociaż ciągle powstają materiały warstwowe z rdzeniem wełnianym albo styropianowym, to prawdziwym przełomem są płyty PIR. Czy tak zwany „sandwich” z rdzeniem PIR rzeczywiście jest tak dobry? 

Porozmawiajmy o faktach na temat izolacji cieplnej 

Podstawowym faktem jest to, że piana zamkniętokomórkowa – zarówno ta stosowana do natrysków, jak i stanowiąca rdzeń płyt warstwowych – wykazuje wiele ważnych właściwości z punktu widzenia przyszłego właściciela domu, między innymi:  

  • zachowuje niezmienne parametry przez bardzo długi czas, 
  • w postaci piany natryskowej niweluje powstawanie mostków termicznych, 
  • tego rodzaju termoizolację nakłada się łatwo i sprawnie. 

Piana to najlepszy materiał do termoizolacji, również ta znajdująca się w rdzeniu płyt PIR.  

PIR i PUR to materiały bardzo podobne pod wieloma względami 

Płyta PIR zbudowana jest z dwóch warstw okładziny i rdzenia poliizocyjanurowego. Pełne rozwinięcie tego skrótu to poliizocyjanuran. Skład chemiczny PIR i PUR jest bardzo podobny. Równie duże podobieństwo dotyczy przewodności cieplnej tych materiałów. Oznacza to, że oba materiały skutecznie pomagają utrzymać taką samą temperaturę w domu przez cały rok. 

Przeszłość i innowacja, czyli wełna i styropian a płyty PIR i piana PUR 

Wraz z rozwojem technologii budowlanych i prawodawstwa powstają coraz nowocześniejsze materiały izolacyjne. Tak jest w przypadku nowoczesnych pian z poliuretanu i płyt z poliizocyjanuranu, których skład chemiczny jest ustawicznie poprawiany i testowany, żeby zagwarantować jeszcze lepsze właściwości. 

Mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ucieka ciepło 

Jeżeli izolacja jest nieszczelna, powstają mostki termiczne. Przez takie miejsca zimne powietrze dostaje się do wnętrza. Płyty wełniane lub styropianowe przylegają do siebie, w wyniku czego tworzą się szczeliny między nimi, a także w zetknięciu z krokwiami. Klej, wkręty, zagniecenia albo nierówności w podłożu również są powodem przenikania energii cieplnej, a więc wychładzania się poddasza. Opisane sytuacje to mostki termiczne. 

Ten istotny problem dobrze rozwiązują płyty PIR. Duża gęstość poliizocyjanuranu pozwala na frezowanie krawędzi bocznych w taki sposób, żeby na łączeniach płyt izolacja była tak samo skuteczna. Natomiast pianka poliuretanowa całkowicie eliminuje ryzyko powstawania mostków cieplnych. Jest natryskiwana w postaci ciekłej, a w wyniku spienienia już po chwili tworzy nawet kilkaset razy grubszą i jednolitą warstwę izolacyjną. 

Łatwa i dokładna izolacja termiczna 

Nakładanie polistyrenu i wełny często wiąże się z licznymi błędami wykonawcy. Prawidłowa izolacja wymaga naprawdę dużego doświadczenia i uważności. Niewłaściwe ocieplanie poddasza może skutkować utratą ciepła przez wiele lat. Trzeba wziąć pod uwagę również czas potrzebny do zaizolowania poddasza tymi materiałami. W przypadku typowej wielkości dachu zajmuje to nawet 10 dni. Im większa i mniej regularna powierzchnia, tym liczniejsze potencjalne błędy montażowe. 

Płyty PIR i piana natryskowa również pod tym względem mają wyraźną przewagę. Montaż tych pierwszych jest łatwy, a przylegające do siebie płyty tworzą szczelną warstwę dzięki frezowanym krawędziom (np. typu pióro-wpust). Najszybsza i najdokładniejsza metoda izolacji to jednak natryskowa piana poliuretanowa. W ciągu jednego dnia możliwe jest naniesienie ponad 200 m2 materiału. 

Który materiał jest lepszy: PIR czy PUR? 

Sposób nakładania: 

  • Płyty PIR nakłada się na krokwie jedna po drugiej, a cały proces trwa podobnie do izolacji styropianem. 
  • Piana PUR nanoszona jest natryskowo, dociera do każdej szczeliny i kąta, szczelnie je wypełniając, a całość prac zwykle zajmuje 1 dzień. 

Szczelność izolacji: 

  • Płyty wykonane z poliizocyjanuranu należy przycinać do kształtu dachu oraz do nierówności i elementów wystających, aby ryzyko mostków było jak najmniejsze. 
  • Składniki systemu Purios w mniej niż 10 sekund zmieniają się w pianę, tworząc jednolitą, szczelną i świetnie przylegającą warstwę. 

Cena: 

  • Płyty PIR o parametrach zbliżonych do piany kosztują o kilkadziesiąt procent więcej, a dodatkowo należy wziąć pod uwagę o wiele dłuższy czas pracy ekipy montażowej. 
  • Ocieplenie poddasza pianą PUR to kompletna usługa, po wykonaniu której zostaje najwyższej klasy izolacja i oszczędności już od etapu wyboru certyfikowanej firmy natryskującej pianę. 

Najważniejsza jest termoizolacja 

Zawsze trzeba pamiętać, do czego służy izolacja cieplna. Jej celem jest zapewnienie optymalnych warunków termicznych zimą (zatrzymanie uciekania ciepła) i latem (gdy poddasze przegrzewa się od Słońca). Izolacja nigdy nie powinna być po prostu schronieniem dla kun, niepotrzebnym wydatkiem, okazją do zaoszczędzenia ani powłoką mającą eliminować wilgoć. Za to ostatnie odpowiadają wentylacja, rekuperacja i wietrzenie domu. 

Odpowiednia termoizolacja pozwala utrzymać dogodną temperaturę przez cały rok – przez wiele lat. Do tego celu najlepiej nadaje się piana poliuretanowa w systemach izolacji Purios

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 marca, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły