Paroizolacje

Paroizolacja nie zbędna – niezbędna!

Współczesne normy dotyczące energooszczędności spowodowały, że mieszkamy w szczelnych domach. Ta szczelność rodzi nowe problemy: para wodna nie mogąc uciec, gromadzi się zarówno w materiałach izolacyjnych (np. wełnie mineralnej), jak i na elementach konstrukcyjnych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z obniżeniem parametrów izolacyjnych. W drugim, po ataku pleśni i innych grzybów, może dojść nawet do zawalenia budynku.

Czy można temu zaradzić? Owszem – współczesna technologia oraz dobre praktyki budowlane chronią nas przed wyżej opisanymi problemami dzięki stosowaniu paroprzepuszczalnych i wodoodpornych membran. Analogiczne rozwiązania znamy choćby ze sportowych ubrań albo butów – chodzi o warstwę, która na zewnątrz odprowadza nadmiar wilgoci, jednocześnie nie pozwalając wodzie dostawać się do wewnątrz. Taka „ulica jednokierunkowa dla wody” w strukturze ściany lub stropu. W dobrze zaprojektowanym budynku takich warstw jest kilka. A każda z nich spełnia trochę odmienną rolę.

Paroizolacje mdm® Verso

Paroizolacje mdm® Verso stanowią doskonałą warstwę osłonową przed napływem niepożądanej wilgoci dla wszelkiego typu konstrukcji (zwłaszcza drewnianych) oraz termoizolacji wykonanych np. z wełny mineralnej. Tym samym – w połączeniu z prawidłowo wykonaną wentylacją – w istotnym stopniu minimalizują ryzyko rozwoju pleśni i grzybów w obiektach.

Za regulację przepływów pary wodnej odpowiada specjalistyczny film funkcyjny (wykonany z PP, PE lub z odbijającej promieniowanie cieplne folii aluminiowej). Wodoszczelne paroizolacje mdm®Verso znajdują zastosowanie m.in. w dachach płaskich i skośnych oraz ścianach i stropach (tzw. house wraps). Zabezpieczają przegrody przed niekontrolowanymi przewiewami, więc w sposób pośredni wpływają na zmniejszenie strat ciepła w budynku. Co za tym idzie, pozwalają ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie budynku, więc obniżają koszt użytkowania domu. Warunkiem właściwej pracy paroizolacji jest prawidłowo przeprowadzony montaż – zgodny z przepisami prawa, wytycznymi branżowymi, instrukcją producenta oraz zasadami sztuki budowlanej. Wspomniany wyrób stosuje się pomiędzy ociepleniem (np. wełna mineralna) a warstwą wykończeniową pomieszczenia (płyty kartonowo-gipsowe, boazeria itp.). Kolejno układane pasy folii paroizolacyjnej należy ze sobą skleić. Folia powinna być ułożona z niezwykłą starannością. Paroizolację należy szczelnie połączyć z innymi przegrodami (jak np. ściany konstrukcyjne i działowe, kominy, dachy i stropodachy) oraz towarzyszącymi im innymi elementami (ramy okien, drzwi i wyłazów, przejścia instalacyjne itp.). Warto zwrócić uwagę na zalecane rozwiązania systemowe (np. mdm®ViBest), służące do klejenia i uszczelniania membran oraz folii paroizolacyjnych. Niezwykle istotne jest to, aby późniejsze prace budowlane nie naruszyły szczelności ułożonej paroizolacji.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 6 stycznia, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły