Membrana dachowa

Wielowarstwowa izolacja termorefleksyjna

Firma Onduline Materiały Budowlane Sp. z o.o. wprowadziła na rynek nowoczesną wielowarstwową izolację termorefleksyjną Onduterm.

Innowacyjny produkt w odróżnieniu od typowych izolacji termicznych chroni budynek przed utratą ciepła wykorzystując efekt odbicia promieniowania termicznego. Podstawą działania folii termoizolacyjnych jest odbicie promieniowania cieplnego od ekranu pokrytego powłoką niskoemisyjną.

Budowa

Onduterm oznaczony indeksem XL zbudowany jest z 2 warstw zewnętrznych: metalizowanych i zbrojonych folii poliestrowych, spełniających rolę ekranu odbijającego. Wypełnienie w zależności od rodzaju izolacji refleksyjnej, może zawierać kilka warstw mat poliestrowych, oddzielonych od siebie cienką błoną metalizowaną (12 mikronów każda). Powłoki te cechują się wysokimi wartościami współczynnika odbicia, a jednocześnie niskimi wartościami emisyjności (ε = 0,022) w zakresie promieniowania cieplnego. Folie Onduterm z indeksem SP zaopatrzone są w dodatkowe warstwy pianki polietylenowej. Ilość poszczególnych warstw izolacji Onduterm jest określona za pomocą oznaczeń cyfrowych: 5, 7, 11, 15. Wyjątkiem jest odmiana Onduterm XL zbudowana z folii pęcherzykowej, obustronnie pokryta warstwą metalizowaną. Na efektywność materiału wpływa liczba poszczególnych warstw, jak i ich grubość.

Zastosowanie

Onduterm odbija od swojej powierzchni do 92% promieniowania cieplnego i jest w stanie wchłonąć jedynie 1% energii cieplnej. Promieniowanie podczerwone stanowi 90% całkowitego nośnika ener- gii cieplnej w budynkach w lecie, oraz 75% całkowitego przenoszenia energii w zimie.
Onduterm może być stosowany jako:
– samodzielna izolacja termiczna, w połączeniu ze szczelinami powietrznymi znajdującymi się z obu stron izolacji refleksyjnej,
– w połączeniu z istniejącym ociepleniem jako dodatkowy czynnik wpływający na poprawę warunków cieplnych,
– jako paroizolacja lub wiatroizolacja.
Ze względu na brak znormalizowanych metod oceny izolacyjności cieplnej wielowarstwowych układów szczelin powietrznych i izolacji refleksyjnych, określenie oporu cieplnego następuje za pomocą metody pomiarowej. Analizując uzyskane rezultaty możemy zauważyć, że powłoka emisyjna powoduje znaczny wzrost oporu cieplnego szczeliny powietrznej – tym większy, im mniejsza jest emisyjność powłoki. Stosowanie termoizolacji Onduterm pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na energię nawet do 28%.

Przewaga mat Onduterm nad tradycyjnie stosowanymi materiałami do izolacji termicznej

Wielowarstwowa izolacja termorefleksyjna

Rozpatrując zastosowanie wielowarstwowych mat termicznych Onduterm pod względem oszczędności zużytej energii łatwo zauważyć przewagę nowej technologii refleksyjnej nad tradycyjnie stosowanymi materiałami do izolacji termicznej. Zużycie energii w obiektach z zastosowaniem wielowarstwowego materiału refleksyjnego jest niższe od energii zużytej w obiektach izolowanych wełną szklaną nawet o 28%. Wpływ wiatru w mniejszym stopniu osłabia skuteczność termoizolacji refleksyjnej niż izolacji tradycyjnej. Zastosowanie wielowarstwowych izolacji termorefleksyjnych Onduterm skutecznie przeciwdziała powstawaniu niekorzystnych mostków termicznych, zarówno liniowych, jak i punktowych.

Izolacje refleksyjne występują w postaci rulonów (powierzchnia rolki wynosi 15 m2), niewielka objętość mat usprawnia transport i znacznie obniża jego koszty. Materiał łatwo dopasowuje się do układanej powierzchni, jest antyalergiczny, odporny na wilgoć i kondensację. Nie wymaga żadnych specjalistycznych narzędzi. Czas potrzebny do zamocowania jest niewspółmiernie krótszy biorąc pod uwagę tradycyjne izolacje. Chroni bu- dynki przed przegrzaniem latem, zapobiega utracie ciepła zimą. W przypadku kiedy wysokość krokwi, lub rodzaj konstrukcji więźby dachowej nie pozwala na wykonanie izolacji termicznej zgodnie z wymogami obowiązujących przepisów, możemy połączyć tradycyjną izolację termiczną z matą Onduterm. Taki układ pozwala na uzyskanie optymalnej powierzchni użytkowej adaptowanych pomieszczeń i prawidłowe parametry cieplne wokół okien połaciowych i na całym poddaszu.

Wielowarstwowa izolacja termorefleksyjna
Wielowarstwowa izolacja termorefleksyjna

Prosty, szybki montaż, niewymagający specjalistycznych narzędzi

Uwagi montażowe:
– maty refleksyjne układamy równolegle do okapu, mocujemy do pierwszej krokwi zszywkami w odstępach nie większych niż 100 mm (głębokość zakotwienia klamry: 15-18 mm), po rozwinięciu rolki, naciągamy matę i mocujemy mechanicznie,
– kolejny rząd układamy na wierzch poprzedniego stosując zakład równy około 100 mm, każde połączenie zabezpieczamy taśmami aluminiowymi,
– czynność powtarzamy, aż do położenia wszystkich pasów,
– wszystkie połączenia przy ścianach i podłodze bezwzględnie zabezpieczamy taśmami aluminiowymi.
Zachowanie pustki powietrznej, minimum 20 mm z każdej strony, powoduje znaczący wzrost oporu cieplnego przegrody.

MATERIAŁY BUDOWLANE SP. Z O.O.
Ul. Kołobrzeska 8
02-923 Warszawa
Tel.: 022 651 59 32, 642 83 88
Fax: 022 651 85 06/07
handlowy@onduline.com.pl

https://pl.onduline.com/pl/wlasciciel-domu

4.4/5 - (47 votes)

Data publikacji: 18 lutego, 2013

Autor:

4.4/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. zaintresowany
    niedziela, 20 stycznia, 2019

    Mój dach nie posiada obecnie zbyt dobrego zabezpieczenia termoizolacyjnego.Gdy będę przebudowywał dach,co ma nastąpić już niebawem z pewnością zastosuję nowoczesną wielowarstwową izolację termorefleksyjną Onduterm i będzie to raczej Onduterm XL,ponieważ jej parametry techniczne w pełni mnie zadowalają.

Podobne artykuły