Dachówka betonowa

Romańska, czyli spektakularny podbój rynku dachówek

Po beton, jeden z najstarszych materiałów budowlanych, chętnie sięgali już Rzymianie, których niezwykle trwałą architekturę możemy podziwiać po dziś dzień. Po beton z chęcią sięgają również współcześni architekci. Połączenie minimalistycznej estetyki, proekologiczności i atrakcyjnej ceny produktów z betonu przyciąga wielu inwestorów.

Dachówka Romańska BRAAS to obecnie najczęściej występująca dachówka betonowa w Polsce. Tak spektakularny podbój polskiego rynku możliwy był dzięki połączeniu wyjątkowej trwałości z ponadczasowym kształtem.

Historia i rozwój

Historia dachówek betonowych sięga XIX wieku, a za ich twórcę uważa się Adolfa Krohera, który w 1842 roku rozpoczął produkcję dachówek z tego materiału. Wciąż udoskonalana technologia produkcji oraz pojawiające się nowinki techniczne umożliwiły powstanie trwałego, odpornego na warunki atmosferyczne i ekologicznego produktu.

Romańska klasyka

Jednym z najstarszych modeli dachówki betonowej jest Romańska, w Polsce występująca wcześniej pod nazwą Frankfurter. To od niej de facto rozpoczęła się rewolucja na rynku dachówek – Romańska stała się prekursorem zakładkowych dachówek betonowych. Swoją popularność dachówka ta zawdzięcza kształtowi – jej wyważony profil nadaje połaci swoistej filigranowości, a dach wygląda lekko i nowocześnie.

Romańska, czyli spektakularny podbój rynku dachówek

Jedna dachówka, trzy warstwy

Dachówka Romańska to pierwszy model BRAAS produkowany w innowacyjnej technologii CISAR, a trzy warstwy – nośna, wygładzająca oraz uszlachetniająca – sprawiają, że jest wyjątkowo trwała, odporna na warunki atmosferyczne oraz doskonale się prezentuje. Romańska, ponadczasowa klasyka dachówki betonowej, jest jednocześnie nowoczesnym produktem zdającym egzamin w każdych warunkach.

W związku z 10-leciem technologii CISAR BRAAS wprowadził od kwietnia 2015 unikalną promocję na pierwszą dachówkę produkowaną w tej technologii – Romańską. Dachówka dostępna jest w czterech wariantach kolorystycznych: kasztanowym, ceglanym, grafitowym oraz czarnym.

Dachówka dostępna jest w czterech wariantach kolorystycznych: kasztanowym, ceglanym, grafitowym oraz czarnym. 
Dachówka dostępna jest w czterech wariantach kolorystycznych: kasztanowym, ceglanym, grafitowym oraz czarnym. 

Czy wiedziałeś, że…

Rzymianie produkowali beton z mieszaniny wapna i skał wulkanicznych, dzięki czemu zyskiwał on swoją trwałość? Zaprawę z wapna i popiołów wulkanicznych mieszano z tufem, po czym umieszczano w drewnianych formach. Wapno po zanurzeniu w wodzie ulegało uwodnieniu i reagowało z popiołem.

4.8/5 - (13 votes)

Data publikacji: 27 kwietnia, 2015

Autor:

4.8/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Nina
    sobota, 9 listopada, 2019

    Faktycznie, architektura Rzymian przetrwała do dziś, można więc sądzić, że materiały budowlane przez nich wykorzystywane są bardzo wytrzymałe. Dodatkowo mamy mnóstwo kształtów aby każdy znalazł coś dla siebie.

Podobne artykuły