Izolacje dachowe

Tyvek® 50 lat historii

W 2017 roku firma DuPont obchodziła jubileusz 50-lecia marki Tyvek®. Obecnie, po zmianach w firmie i na rynkach zbytu, materiał nadal prezentuje olbrzymi potencjał rozwojowy na przyszłość, a po dekadach użytkowania można dokonać podróży po ścieżce historii i postępu poczynionego przez markę Tyvek®.

Początek

Idea produktu Tyvek® pojawiła się w 1955 r., gdy Jim White odkrył nowy sposób pozyskiwania włókien. Utworzono wtedy program rozwojowy dla nowego materiału i rok później firma DuPont przedstawiła propozycję patentową wytwarzania mocnej przędzy z ciągłych włókien polietylenowych. Od tego momentu zespoły badawcze w firmie pracowały jeszcze kilka lat nad udoskonaleniem złożonego procesu produkcyjnego opartego na technologii błyskawicznego przędzenia (Flash-Spining) wynalezionej przez Herberta Bladesa, naukowca z DuPont. W 1965r. nowy materiał z termicznie łączonej przędzy poliolefinowej został zarejestrowany pod nazwą handlową Tyvek®, a w kwietniu 1967 rozpoczęto komercyjną produkcję.

Remont dachu Kolegiaty Najświętszej Marii Panny i Królowej Świata – membrana Tyvek® Supro jako dodatkowa ochrona pod nowym pokryciem dachowym.

Tyvek® chroni najcenniejsze

Tyvek® jest idealny do szerokiej gamy zastosowań ze względu na lekkość i trwałość, a także paroprzepuszczalność i wodochronność zachowaną mimo ścierania i starzenia, przy niewrażliwości produktu na grzyby i bakterie. Chociaż wczesne eksperymenty koncentrowały się na skromniejszych zastosowaniach, jak etykiety czy okładki książek, szybko stało się jasne, że właściwości materiału są pożądane w wielu różnych branżach. Tyvek®, jako wodoodporny materiał dziesięć razy mocnieszy od papieru przy połowie jego masy, sprawdził się w kopertach i opakowaniach odpornych na rozrywanie i przebijanie – idealnie dla ochrony cennych i wrażliwych dokumentów i przedmiotów podczas transportu. DuPont™ Tyvek® to także zapewnienie najlepszej ochrony pracownikom w przemyśle i służbie zdrowia. Dlatego na całym świecie używa się ponad 200 milionów ubrań ochronnych Tyvek® rocznie. Odzież ochronna Tyvek® używana była podczas działań ratowniczych usuwania wycieków ropy z Deepwater Horizon, usuwania skutków tsunami czy remediacji terenów elektrowni Fukushima w Japonii, jak i do ochrony pracowników zajmujących się kryzysem wywołanym wirusem ebola w Afryce Zachodniej. Materiał zapewnia odpowiednią wytrzymałość i idealną ochronę mikrobiologiczną także w zastosowaniach medycznych i farmaceutycznych. Membrany Tyvek™ znane są ze swojej wytrzymałości, dlatego wybierane są do ochrony zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o bezpieczeństwo życia, zdrowia czy ochronę najcenniejszych przedmiotów, jak np. uchrona urządzeń medycznych dla noworodków w Afryce, do ochrony międzynarodowej stacji kosmicznej NASA podczas produkcji i transportu, czy ochrony przedmiotów zabytkowych i dzieł sztuki.

Tyvek® Supro, Tyvek® Pro (z dodatkową taśmą klejącą lub bez) – to uniwersalne, paroprzepuszczalne membrany dachowe. Odmiana Supro, z racji grubszej warstwy funkcyjnej, jest mocniejsza i objęta 25-letnią gwarancją. Tyvek® Pro jest materiałem tańszym, ale z gwarantowaną funkcjonalnością na 15 lat.
Tyvek® Supro, Tyvek® Pro (z dodatkową taśmą klejącą lub bez) – to uniwersalne, paroprzepuszczalne membrany dachowe. Odmiana Supro, z racji grubszej warstwy funkcyjnej, jest mocniejsza i objęta 25-letnią gwarancją. Tyvek® Pro jest materiałem tańszym, ale z gwarantowaną funkcjonalnością na 15 lat.
Tyvek® Solid – to popularny, ekonomiczny materiał do stosowania na podkład (np. wełna mineralna, deskowanie). Atrakcyjny cenowo, ale z racji grubszej warstwy funkcjonalnej również z 25-letnią gwarancją.
Tyvek® Solid – to popularny, ekonomiczny materiał do stosowania na podkład (np. wełna mineralna, deskowanie). Atrakcyjny cenowo, ale z racji grubszej warstwy funkcjonalnej również z 25-letnią gwarancją.
Tyvek® Metal – odmiana membrany z oplotem drenująco-dystansującym, dedykowana pod arkusze blachy płaskiej montowane na rąbek, również 25 lat gwarancji.
Tyvek® Metal – odmiana membrany z oplotem drenująco-dystansującym, dedykowana pod arkusze blachy płaskiej montowane na rąbek, również 25 lat gwarancji.

Tyvek® i budownictwo

W 1970r. Tyvek® zaistniał na rynku budowlanym, zarówno w skali lokalnej (jako produkt amerykański – w USA) jak i globalnej. Stało się to dzięki wysokiej odporności na warunki atmosferyczne, lepszych od dotychczas stosowanych materiałów oraz wysokiemu poziomowi wodoszczelności przy jednoczesnym przepuszczaniu pary wodnej. Syntetyczny materiał Tyvek ®, zbudowany z włókien HDPE jest materiałem wytrzymałym mechanicznie lecz łatwym do cięcia, lekkim ale trwałym, co sprawiło, że jest łatwy w użyciu przy wykonywaniu otwartych dyfuzyjnie powierzchni wiatro i hydroizolacyjnych, tak na ścianach (tzw. watroizolacje ścienne), jak i dachach (tzw. paroprzepuszczalne podkłady pod pokrycia dachowe).

Aby uwidocznić popularność, jaką dzięki swojej niezawodności cieszą się produkty budowlane Tyvek® na całym świecie, wyobraźmy sobie rozłożenie w linii wszystkich używanych obecnie na budynkach membran Tyvek® – okrążyły by one Ziemię ponad 1000 razy.

Membrany budowlane Tyvek® od wielu lat znane są również w Polsce – to rodzina produktów służących ochronie budynków przed wiatrem i wilgocią. Dedykowane są zarówno do zastosowań dachowych, jak i ściennych. Służą ochronie domów jednorodzinnych, a także nowobudowanych dużych obiektów komercyjnych czy zabytkowych kościołów. Do gamy produktów Tyvek® należą również akcesoria: taśmy klejące i uszczelniające, bez których wykonanie profesjonalnych uszczelnień czy połączeń membran z elementami konstrukcyjnymi budynku byłoby niemożliwe.

Popatrzmy na będące w ofercie materiały dachowe (produkty ścienne, wraz z komentarzem bardziej technicznym, mniej historycznym, przedstawimy następnym razem). To znane i sprawdzone przez lata produkty, wszystkie z gwarancją od 15 do 25 lat (w zależności od grubości stosowanej warstwy funkcjonalnej, 175–220 μm). Do rodziny membran Tyvek nie sposób nie zaliczyć akcesoriów: taśm klejących (jednostronnych, dwustronnych) o trwałości dostosowanej do zastosowań zewnętrznych, ale z możliwością stosowania wewnątrz pomieszczeń (np. do uszczelnień powłok paroizolacyjnych). Warto wspomnieć, iż prócz standardowych taśm klejących dostępna jest elastyczna taśma Flex-Wrap™, która świetnie sprawdzi się przy uszczelnieniach przechodzących przez powierzchnię membran rur, belek czy przy narożach okiennych.

Produkty z rodziny Tyvek to najwyższa światowa jakość. Możemy nimi wykonać każdy podkład paroprzepuszczalny, tak dachowy jak i ścienny przy zachowaniu pełnej szczelności wodnej i wiatrowej, jak pokazuje życie, na dekady.

Na podstawie materiałów firmy DuPont

Liwiusz Okarmus
Technical Sales Representative CE
DuPont™ Tyvek® Safety & Construction

4.9/5 - (27 votes)

Data publikacji: 12 grudnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (27 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wojciech
    piątek, 13 grudnia, 2019

    ponad 50 lat na rynku i technologia produktu nadal ta sama. zastosowanie go w różnych dziedzinach oznacza, że musi być dobrym materiałem izolacyjnych i przez wiele lat nadal będzie. klienci w Polce również wybierają go dość często. spokój na lata.

  2. kosa
    piątek, 13 grudnia, 2019

    Tyvek to marka sama w sobie,a wieloletnie doświadczenie producenta na rynku budowlanym gwarantuje najwyższą jakość oferowanych produktów izolacyjnych.Podkłady paroprzepuszczalne są ważnym elementem gdy chcemy aby nasz dach spełniał swe zadanie i był bezpieczny.

Podobne artykuły