Dach i ściany z łupka

Dach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupka 

W Katowicach w cichej dzielnicy wybudowano dom inny niż wszystkie. Co w nim takiego wyjątkowego? Nowoczesna architektura, wysoka jakość zastosowanych materiałów, naturalny materiał w połączeniu z bardzo dobrym wykonaniem.

Autorem projektu jest pan Robert Skitek, właściciel pracowni architektoniczna RS+ z Tych. Projekt wykonawczy przygotowany był pod pokrycie z łupka naturalnego. Inwestorzy bardzo długo szukali odpowiedniego producenta łupka dachowego, jak i również dobrego wykonawcy. Ostatecznie wybór padł na firmę pana Henryka Maliborskiego z Bujakowa, która wykonywała więźbę oraz na firmę Monopol Sp. j. pana Antoniego Grabka z Mysłowic, która wykonywała pokrycie z łupka i przygotowała konstrukcję elewacji. Jako producenta łupka wybór padł na firmę Rathscheck Schiefer, materiał na budowę dostarczała firma Melle z Katowic.

Projekt był bardzo wymagający i wymagał nietypowych rozwiązań. Więźba bez murłaty, opadający okap, nietypowe okna dachowe. Łupek na elewacji mocowany na drewnianej konstrukcji składającej się z pionowo zamontowanych kantówek między którymi ułożono izolację termiczną z wełny mineralnej, następnie ułożono folię dachową paroprzepuszczalną. Na kantówki zamocowano kontrłaty i łaty, do których ostatecznie przybito łupek. Łupek na dachu przybijany był do desek pióro-wpust, na których zamontowano folię dachową, przeznaczoną do pokryć z łupka, pod deskowaniem kontrłaty, folia dachowa, krokwie i izolacja ułożona międzykrokwiowo.

Dach i ściany z łupka

Do wykonania pokrycia dachu i elewacji zużyto 27 kg papiaków ogniowo ocynkowanych do pokryć z łupka, 45 kg gwoździ, śrub i kotw, 250 kg tytan-cynku, 75 kg aluminiowej blachy Prefa, 550 m2 folii Doerken oraz 250 m2 folii pod łupek Bauder. Łącznie dach i elewacja to 550 m2.

Dach i ściany z łupka

Pokrycie układano w kryciu podwójnym prostokątnym łupkiem firmy Rathscheck o formacie 40/25 oraz 40/40 z kopalni SIN150. Realizacja rozciągnięta była na 3 miesiące. Prace ciesielskie trwały około 1,5 miesiąca, krycie łupkiem wraz z montażem obróbek oraz wykonanie dachów płaskich to również okres 1,5 miesiąca. Inwestorzy żywo interesowali się pracami, często wchodzili na rusztowanie aby z bliska przyglądać się pracom. Dekarze zrealizowali wszystkie życzenia inwestorów.

Dach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupka
Dach i ściany z łupka

Dach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupkaDach i ściany z łupka

Data utworzenia: 11.02.2013

Więcej na temat:

Komentarze

  • Zosieńka napisał(a):

    Naprawdę dom inny niż wszystkie. Faktycznie zaciekawia swoim wyglądem, ale nie chciałabym sama takiego domu, bardziej podobają mi się standardowe wykończenia.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zobacz także