Porady

Dachowe płyty warstwowe

Spełnia kluczową funkcję i potrafi kosztować majątek. Mowa o dachu, który zakrywa i chroni całą inwestycję. Wystawiony jest na ciągłe działanie warunków atmosferycznych, dlatego musi być szczelny i wytrzymały. Każdy składa się z konstrukcji oraz pokrycia. Do tworzenia dachu można używać wielu materiałów, ostatnio jednak coraz popularniejsze stają się dachowe płyty warstwowe. Materiał pozwala na stworzenie okrycia domu w szybkim tempie, za stosunkowo niewielkie pieniądze. Taki dach jest ogniotrwały, zapobiega utratom ciepła, jest także prosty w utrzymaniu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów warstwowych płyt dachowych, które opiszemy.

Nowoczesne „dachówki”

Dach to potężny koszt, nie ma się czemu dziwić, ponieważ zakrywa i zabezpiecza cały budynek. Poddawany ciągłym działaniom pogody, także coraz częstszym gwałtownym zjawiskom, musi być wykonany perfekcyjnie, aby spełniał swoje zadanie. Bardzo ważne są także parametry izolacyjne, ponieważ dach może powodować nawet 30% straty ciepła. Jak widać, jest to bardzo istotna część każdego obiektu, która musi być dobrze zaprojektowana i wykonana. Koszty stawiania domu rosną z roku na rok, dlatego coraz większą popularność zyskują obiekty, powstałe na bazie lekkich konstrukcji obłożonych płytami warstwowymi. Takie budynki stawia się w błyskawicznym tempie, są tańsze i zapewniają świetną termoizolację. W tej technologii tworzone są m.in. domy energooszczędne i pasywne. Minimalistyczną formę przykrywa się dachem z płyt warstwowych. Takie pokrycie dachowe można wykorzystać także w budynkach powstałych w innych technologiach.

Płyta warstwowa na dach – innowacyjne okrycie na lata

Dachowe płyty warstwowe to nowoczesny materiał budowlany, który posiada optymalne parametry, jest odporny na działania pogody, szybki w montażu i stosunkowo tani. Płyty są także bardzo wytrzymałe, solidne i zapewniają idealną izolację. Materiał budowlany pozwala na stworzenie dachów skośnych oraz płaskich, coraz bardziej popularnych w Polsce. Budulec można porównać do złożonej kanapki, ponieważ płyty posiadają dwie warstwy zewnętrzne (okładziny metalowe), które są wypełnione rdzeniem. Wyróżniamy trzy rodzaje płyt warstwowych dachowych:

  • płyty dachowe z rdzeniem z wełny mineralnej,
  • płyty dachowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej,
  • płyty dachowe z rdzeniem ze styropianu.

Wszystkie rodzaje mogą być wykorzystywane do tworzenia dachów skośnych lub płaskich, obiektów powstałych w różnych technologiach. Konkretny model płyty warstwowej dachowej powinien być wskazany przez projektanta i dostosowany do charakteru inwestycji. Warto wspomnieć, że płyty z rdzeniem z pianki zapewniają najlepszą termoizolację i zapobiegają utratom ciepła. Przeciwdziałają także nadmiernemu nagrzewaniu się domu. Natomiast najlepszą ochronę przeciwpożarową zapewniają płyty warstwowe dachowe z rdzeniem z wełny mineralnej. Budulec z rdzeniem ze styropianu to najbardziej ekonomiczny wybór. Płyta warstwowa dachowa od Kingspan posiada izolację, co oznacza, że nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczania: watą mineralną lub styropianem. Wyraźnie skraca to czas montażu.

Montaż płyt warstwowych

Układanie dachu z płyt jest szybkie i nieskomplikowane. Trzeba przestrzegać tylko kilku zasad. Przed przystąpieniem do montażu płyt warstwowych dachowych, musimy sprawdzić konstrukcję, do której będą mocowane. Bardzo ważne jest, aby stelaż był prosty, jest to konieczne, aby stworzyć szczelną okrywę. Dachowe płyty warstwowe można mocować zarówno do stelaży stalowych, jak i drewnianych. Musimy także pamiętać o zdjęciu folii ochronnej, która zabezpiecza budulec. Istotne jest ułożenie płyt zgodnie z harmonogramem prac, ponieważ usprawni to nasze działanie, Układanie dachu zaczynamy od krawędzi, nie powinniśmy zmieniać kierunku montowania płyt. Okrycia warstwowe mocuje się do stelaża za pomocą specjalnych łączników, przykręcanych wkrętami. Wkrętarka z regulowaną mocą, wyposażona w specjalną nakładkę uniemożliwiającą przekręcenie wkrętów, powodujące odkształcenie płyt, to podstawowe narzędzie. Konieczne są także nożyce do cięcia blachy, miarka i poziomica. Niewskazane jest używanie szlifierek kątowych. Na wstępie płyty mocowane są po jednym łączniku do konstrukcji i poniżej kalenicy, dalej przy okapie i do pozostałych konstrukcji. Przy krawędziach używa się co najmniej trzech łączników. Musimy pamiętać, że to projektant wskazuje dokładną liczbę łączników. Do montażu i przenoszenia płyt warstwowych dachowych można używać podnośników próżniowych. Przyssawki umożliwiają przenoszenie materiału w różnych płaszczyznach. Producenci zalecają wykorzystywanie jednakowych łączników oraz dodatkowego samowiercącego. Płyty uszczelnia się uszczelkami polietylenowymi. Należy także przymocować elementy maskujące oraz uszczelnić masą trwale plastyczną. Przy montażu płyt warstwowych dachowych najważniejsza jest organizacja pracy, używanie sprawdzonych narzędzi, dobrej jakości płyt oraz stosowanie się do zaleceń producenta.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 3 sierpnia, 2021

Autor:

5/5 - (5 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    środa, 4 sierpnia, 2021

    dachowe płyty warstwowe to dość nowy materiał budowlany stosowany bardziej w nowoczesnych domach lub budynkach gospodarczych. takie płyty z wełną najbardziej zastosowałbym na elewacji ścian zewnętrznych jako element izolacyjny, a na dach z pianką.

Podobne artykuły