Pułapki płaskich dachówek

 

Prywatni inwestorzy coraz częściej wybierają domy o prostej, minimalistycznej bryle pokryte płaskimi dachówkami. Oryginalny projekt domu skłania ich do wyboru dachówek w ciemnych barwach – grafitowym bądź szarym. Takie rozwiązania wymagają użycia do obróbki dekarskiej produktów specjalnie dedykowanych dla tego typu pokrycia.

Marek Podeszwa z firmy Monier S.A. podpowiada, jakie muszą to być produkty. W przypadku dachów krytych dachówkami o płaskim profilu, takimi jak Tegalit Braas czy Turmalin RuppCeramika, warto zadbać zwłaszcza o uszczelnienie styków gąsiorów na kalenicy i w narożach. Wynika to z konieczności układania tego typu dachówek z przesunięciem zamków w kolejnych rzędach, a w przypadku dachówki Tegalit układania gąsiorów na tak zwany styk, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli układanych na zakładkę oraz mocowanych za pomocą klamer.

Pułapki płaskich dachówek

Przeznaczona specjalnie do tego celu jest taśma uszczelniająco-wentylacyjna Braas Metalroll. Jej dużą zaletą jest zarówno uniwersalność, jak i funkcjonalność wynikająca z wykonania w technologii CrepTec, umożliwiającej wydłużenie jej bocznych krawędzi nawet o ponad 50%. Dodatkowo taśmę można rozciągnąć z szerokości 26 cm do 32 cm, co umożliwia objęcie taśmą dachówek w kalenicy i narożach nawet przy bardzo stromych dachach. Taśma Metalroll jest łatwa w użyciu – produkowana jest bowiem w 5-metrowych rolkach, co ułatwia jej transport oraz montaż na dachu. Pozwala także lepiej dopasować liczbę rolek do długości grzbietów i kalenic. Ze względu na duży przekrój wentylacyjny taśmy (150 cm2/m) zapewnia ona skuteczną wentylację połaci nawet w przypadku, gdy krokwie mają 15 metrów długości.


Data utworzenia: 21.02.2013


Komentarze

  • Robert Dymkowski napisał(a):

    Tytuł "Pułapki płaskich dachówek" wskazywałby na coś więcej niż treść artykułu. Nie wiem czyjego - w sumie Skrypt Anonim, przez nikogo nie podpisany. Wspomnianego Marka Podeszwy, którego cenię? - czy Redakcji "D&C", z którą jestem zaprzyjaźniony? Mniejsza o to. W/w artykuł pomimo liczby mnogiej ("pułapki") wskazuje tylko jeden mało prawdziwy drobiazg. Mianowicie konieczność (cytuję) "w przypadku dachówki Tegalit układania gąsiorów na tzw. styk, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli układanych na zakładkę". Naprawdę? Nie są od dawna znane inne rozwiązania gąsioru zakładkowego? Prostsze niż montaż potomstwa biologicznego? Zamiast wiedzy promuje się pogląd, że w przypadku dachówek płaskich (poprawniej: zakładkowych z licem płaskim, tworzącym układ schodkowy) - no, nie da się inaczej! Jak wciskać inwestorom czy dekarzom taśmę uszczelniająco-wentylacyjną Metalroll. Albo taśmę do obróbek Wakaflex. Na tą ostatnią jest od biedy gwarancja 20 lat. Ile na Metalroll? I zwłaszcza na rzekomo "systemowe" folie czy membrany wstępnego krycia? Niech każdy sam poczyta, ja do tematu wrócę. Kto, i Ile lat gwarancji daje na ten główny składnik konstrukcji połaci dachu stromego! I co z tego wynika. Ukłony - Robert Dymkowski.

dołącz do dyskusji

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Podobne artykuły