Dachówka ceramiczna

Kąt nachylenia dachu dla dachówek ceramicznych

Istotną cechą dobrze wykonanego dachu jest odpowiednio dobrany materiał na jego pokrycie. Do nawet najbardziej skomplikowanej i rozbudowanej konstrukcji dachu jesteśmy w stanie użyć dachówek ceramicznych. Trzeba tylko wiedzieć, który model sprawdzi się najlepiej przy konkretnym kącie nachylenia połaci.

Cechą charakterystyczną pokrycia wykonanego z ceramiki są niewielkie szczeliny pomiędzy poszczególnymi dachówkami. Gdy kąt nachylenia dachu jest odpowiednio duży, nie stanowi to jakiegokolwiek problemu, a samo pokrycie jest zabezpieczone przed wodą opadową. Im kąt nachylenia jest mniejszy, tym ryzyko wystąpienia nieszczelności jest większe. Z tego względu, wybierając produkty na pokrycie dachu należy sprawdzić, jaki minimalny i optymalny kąt nachylenia dachu podaje producent przy konkretnym modelu dachówki. Pierwszy, minimalny kąt, to taki, który pozwoli na ułożenie szczelnego i trwałego pokrycia ceramicznego przy odpowiednim zabezpieczeniu. Oznacza to, że pod dachówki ceramiczne konieczne jest wykonanie pełnego deskowania z hydroizolacją. Natomiast kąt optymalny to taki, który nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń i dachówki możemy układać na łatach i kontrłatach bezpośrednio nad membraną dachową. Aby więc pokryć dach dachówkami ceramicznymi potrzebny jest projekt budynku wraz ze wskazaniem informacji o kącie nachylenia połaci najlepiej równym lub większym od kąta optymalnego podawanego przez producenta. Projekt dachu o nachyleniu mniejszym aż do minimalnego stopnia jaki jest dozwolony dla wybranego modelu dachówki, będzie wiązał się ze zwiększonymi kosztami prac dekarskich oraz materiałów potrzebnych na stworzenie stosownego podłoża.

Kąt nachylenia dachu

Pomiędzy skosem dachu a linią wyznaczającą poziom zawarty jest kąt nachylenia dachu. Wyrażany jest w stopniach lub w procentach, przy czym ten drugi sposób stosowany jest głównie przez dekarzy. Najczęściej występujące w naszym kraju nachylenie dachu wynosi 30-45 stopni, ale coraz częściej możemy spotkać też dachy płaskie, charakterystyczne dla nowoczesnej architektury. Ich kąt nachylenia to maksymalnie 12 stopni. Ze względu na silne opady deszczu i śniegu występujące na terenach górskich, możemy spotkać tam z kolei bardzo strome dachy, o kącie nachylenia połaci wynoszącym nawet około 60 stopni.
Aby obliczyć kąt nachylenia dachu, należy wyznaczyć na ścianie szczytowej budynku poziomy odcinek o długości 1 m, a następnie zmierzyć odległość od obu jego końców do połaci, czyli w pionie. Różnica w tych wartościach daje nam wzniesienie dachu na długości metra. Następnie w poniższej tabeli sprawdzamy, jakiemu kątowi nachylenia dachu w stopniach oraz w procentach odpowiada otrzymana wartość wzniesienia dachu (nachylenie [%] = 100 * tg α [0], natomiast w stopniach nachylenie [o] = arctg (nachylenie [%] / 100) * 180 / π).

Uniwersalny materiał dachowy

Dachówki ceramiczne można stosować na najbardziej rozbudowanym pod względem kształtu zadaszeniu, dzięki ich małemu rozmiarowi oraz akcesoriom systemowym, jakie oferuje marka Röben. Produkty ceramiczne sprawdzą się zarówno na płaskim, jak i bardzo spadzistym dachu, a nawet na elewacji. Dla dachówek ceramicznych zalecany kąt nachylenia dachu wynosi 16-45 stopni, ale znajdziemy takie produkty marki Röben, które zamontujemy już na połaci o skosie 10 stopni, bardzo spadzistych dachach (powyżej 60 stopni), a nawet do stosowania na pionowej ścianie zewnętrznej budynku lub pionowej połaci mansardy.

Wzniesienie dachu w centymetrachKąt nachylenia dachu w stopniachKąt nachylenia dachu w procentach
25 cm14°24,9%
30 cm17°30,6%
40 cm22°40,4%
45 cm24°44,5%
49 cm26°48,8%
59 cm28°53,2%
75 cm37°75,4%
84 cm40°83,9%
90 cm42°90,0%
Źródło: Röben
Model dachówkiMinimalny kąt nachylenia
dachu w stopniach
Minimalny kąt nachylenia
dachu w procentach
PIEMONT22°40,4%
MONZAplus22°40,4%
VERONA22°40,4%
BERGAMO25°46,6%
Źródło: Röben

Prace dekarskie

Trzeba pamiętać, że nie wystarczy tylko dobra jakościowo ceramika dachowa, by stworzyć solidny i szczelny dach. Konieczny jest też profesjonalny jej montaż. Należy zwrócić uwagę, że im bardziej płaski dach, tym większa musi być zachowana zakładka na dachówce ceramicznej. Jest to istotne zwłaszcza na dachu o niewielkim kącie nachylenia połaci. Dla trwałości i wytrzymałości dachu dachówki zakładkowe firmy Röben, przeznaczone na dachy o małym kącie nachylenia, wyposażone są w specjalnie wyprofilowane zamki, co sprawia, że gwarantują większą szczelność dachu i woda opadowa nie przedostaje się wówczas pod pokrycie.
Im mniejszy kąt tym większe wymagania względem prac dekarskich pod względem szczelności pokrycia, natomiast im większy, powyżej 40 stopni, tym ważniejsze jest wykonanie odpowiedniego mocowania do konstrukcji zbudowanej z łat i kontrłat niektórych dachówek. Dla dachu o kącie nachylenia połaci od 60 stopni konieczne jest mechaniczne mocowanie każdej dachówki ceramicznej. Podobnie montuje się je na elewacji, gdzie potrzebny jest odpowiedni ruszt. Jego projekt musi uwzględniać wiele elementów, jak choćby warunki lokalne, w tym strefy wiatrowe. Pod dachówki ceramiczne montowane na elewacji konieczne jest zastosowanie membrany i termoizolacji.

Parametry dachówek a kąt nachylenia dachu

Każdy z modeli dachówek ceramicznych marki Röben charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi, które przekładają się na dużą odporność i trwałość pokrycia wykonanego z gliny, natomiast odróżnia je przeznaczenie do montażu na dachy o różnym kącie nachylenia. Płaska dachówka BERGAMO doskonale wpisuje się w obecne trendy budowlane i skutecznie znajduje zastosowanie na prostych dachach minimalistycznych budynków. Zalecana jest przy nachyleniu połaci wynoszącym od 25 do 60 stopni, a producent rekomenduje ułożenie jej w sposób szeregowy. Dachówką ceramiczną, która umożliwia szybkie prace dekarskie, dzięki dużemu rozmiarowi jest MONZAplus. Jej zaletą są również „ząbki” umieszczone przy bocznej krawędzi dachówki, usprawniające montaż, czyli umożliwiające łatwe, szybkie, stabilne i trwałe przypięcie do łaty. Model ten oferuje najwyższy standard jakości i doskonały wygląd na połaciach. Można go montować na dachach o kącie nachylenia wynoszącym minimum 22 i maksimum 60 stopni. Z kolei model PIEMONT, to dachówka o klasycznym designie z nowoczesnym efektem spłaszczonej fali, co sprawia, że dobrze komponuje się z bryłami budynków utrzymanych zarówno w bardziej tradycyjnej, jak i współczesnej stylistyce. Sprawdza się na nowych i remontowanych budynkach. Ułatwia krycie trudnych miejsc połaci na rozbudowanych dachach. Decyduje o tym duża przesuwność dachówek PIEMONT (tolerancja wynosi aż 38 mm). Minimalny kąt nachylenia połaci dachu dla tego modelu wynosi jedynie 16 stopni, zalecany 22, a maksymalny 60. Nowością w ofercie marki Röben jest dachówka VERONA, następczyni dobrze znanej i cenionej przez klientów dachówki BORNHOLM, o unowocześnionej formie, która ułożona na połaci dachu daje ciekawy efekt pofalowania jego powierzchni, nawiązujący do stylistyki tradycyjnej. Jej zaletą jest to, że daje możliwość użycia różnych klamer do mocowania oraz ma dużą tolerancję przesuwu, wynoszącą aż do 41 mm. Minimalny wymagany kąt nachylenia dachu przy tej dachówce ceramicznej to tylko 10 stopni, a maksymalny 60.
Ze względu na trwałość pokrycia warto wybierać nowoczesne, sprawdzone i spełniające wysokie normy produkty, takie jak dachówki ceramiczne Röben, które mają udoskonalone kształty, zamki oraz akcesoria montażowe zapewniające sprawne wykonanie szczelnego i ponadczasowego pokrycia. Ich specyfika sprawia, że z powodzeniem można zastosować je zarówno na dachu o małym, jak i bardzo dużym kącie nachylenia połaci.

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel: +48 71 39 78 100
www.roben.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 14 października, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły