Dachówka ceramiczna

Szczelny i dobrze wentylowany dach ceramiczny

Dobrze wykonany dach z ceramiki powinien być trwały, odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz zabezpieczać dom przed wodą opadową. Bardzo ważną rzeczą jest również odpowiednio wykonana wentylacja, która determinuje jego żywotność.

Szczelną ochronę stanowi dach z prawidłowo wykonanym pokryciem. Działanie wody pod postacią pary wodnej może doprowadzić między innymi do uszkodzeń więźby dachowej, a w szczególności drewnianych krokwi, czyli elementów nośnych dachu. Należy pamiętać, że wilgoć może zagrażać nie tylko od zewnątrz, obniżając przy tym trwałość stosowanych materiałów budowlanych, ale również od wewnątrz – powodując zawilgocenie, np. ścian, a w konsekwencji rozwój pleśni i grzybów, które są niebezpieczne dla domowników. Rozwiązaniem tego typu problemów będzie zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Sposoby na uniknięcie wilgoci

Zarówno przeprowadzone badania, jak i doświadczenia dekarzy pokazują, że najlepszym sposobem na uzyskanie sprawnej wentylacji dachu jest wykorzystanie m.in. naturalnego przepływu powietrza w przestrzeni znajdującej się pod połacią. Wentylowanie dachu, bo tak nazywa się ta metoda sprawia, że w procesie cyrkulacji wilgoć usuwana jest przez suche powietrze. Tego typu ruch można wymusić mechanicznie lub wykorzystać naturalne zjawiska fizyczne, takie jak ciąg wentylacyjny. Rozwiązanie to polega na umieszczeniu w ścianach szczytowych dwóch otworów – wlotowego umieszczonego niżej i wylotowego, który powinien znajdować się znacznie wyżej. Skuteczność takiego ciągu wentylacyjnego jest potwierdzona zarówno w przypadku dachów skośnych, jak i płaskich. Konieczne jest jednak zachowanie drożności przestrzeni dla przemieszczającego się powietrza.

Szczelny i dobrze wentylowany dach ceramiczny

Zabezpieczenie konstrukcji dachu

Cyrkulację powietrza w budynku wspomaga odpowiednio ułożone pokrycie dachowe. Z tego względu pod dachówkami powinna znaleźć się membrana paroprzepuszczalna, wiatroizolacją. Zabezpiecza ona przed przedostaniem się wody wnikającej pod poszycie zasadnicze do materiału termoizolacyjnego. Układa się ją między krokwią a łatami konstrukcji dachu. Dzięki temu woda nie dostanie się do więźby dachu i nie będzie zagrażać jego elementom konstrukcyjnym. Oprócz tego, że membrana paroprzepuszczalna zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz, nie mniej ważne jest także to, że pozwala odprowadzać ją na zewnątrz ze środka budynku.

Szczelny i dobrze wentylowany dach ceramiczny

Dach ceramiczny i akcesoria systemowe

Podczas prac dekarskich należy stosować akcesoria systemowe pasujące do dachówek podstawowych. I tak np. dachówki wentylacyjne zapewniają dodatkowe miejsce wlotu powietrza i wspomagają system wentylacji pod pokryciem. Stosuje się je w przypadku dużych dachów, w których pod dachówką połaciową brakuje odpowiedniej wentylacji. Przy długich krokwiach powyżej 6,5 m oraz standardowej wielkości kontrłaty, dachówki wentylacyjne powinny być ułożone w trzecim rzędzie od kalenicy i w odległości około 1 m od siebie. Standardowo na 13 m2 dachu przypada jedna dachówka wentylacyjna.

Szczelny i dobrze wentylowany dach ceramiczny

Oprócz nich można zastosować kominki wentylacyjne, które odpowiadają za prawidłową wentylację pomieszczeń m.in. łazienki, garażu oraz kuchni. Kominki wentylacyjne dostępne są najczęściej w kolorach dachówek podstawowych marki Röben, co pozwala stworzyć komplementarny system krycia dachu. Należy pamiętać, że kominek wentylacyjny powinien być zamontowany wysoko na dachu, w pobliżu kalenicy, ponieważ jego niewielka wysokość uniemożliwia prawidłowe działanie w przypadku umiejscowienia go w niższych partiach dachu. Przyjmuje się, że nie powinien znajdować się poniżej trzeciego rzędu dachówek, licząc od górnego styku połaci. Jeśli zostanie zamontowany dalej niż 1,5 m od kalenicy, zimą grozi mu zniszczenie poprzez osuwający się z dachu śnieg. Należy wtedy zapewnić mu osłonę np. zakładając śniegołapy bezpośrednio nad kominkiem, co pozwoli na rozdzielenie masy śniegu i zmniejszenie ryzyka uszkodzenia.

Szczelny i dobrze wentylowany dach ceramiczny

Dobrej jakości ceramiczne pokrycie dachowe, wyposażone w odpowiednie i profesjonalnie zamontowane akcesoria, zabezpieczy dach przed wilgocią i kondensacją powietrza. Dzięki temu będzie on trwały i bezpieczny przez długie lata.

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel: +48 71 39 78 100
www.roben.pl

4.3/5 - (6 votes)

Data publikacji: 7 lipca, 2023

Autor:

4.3/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły